Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna
 
Rejestracja
 
Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
 
Drzewa i krzewy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Iglaki, krzewy ozdobne i ich uprawa
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Pią 17:15, 31 Paź 2008    Temat postu: Drzewa i krzewy

[link widoczny dla zalogowanych]

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zenek




Dołączył: 01 Lis 2008
Posty: 1093
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 14:47, 20 Sty 2009    Temat postu:

Drzewa i krzewy liściaste

* Kontynuujemy prace ze stycznia.
* Możemy rozpocząć cięcie krzewów odpornych na mróz. Wybieramy słoneczne, suche dni o niezbyt dużym mrozie.
* Wykonujemy cięcie pielęgnacyjne krzewów kwitnących latem na pędach wieloletnich np.: karagany, berberysa, żylistka (raz na kilka lat).
* Tniemy również krzewy kwitnące latem: tawuły japońskie, pięciorniki, a także wrzosy.
* Jest to również pora na cięcie sanitarne - wykonujemy je w zasadzie u wszystkich gatunków. Usuwamy pędy uszkodzone, przemarznięte, porażone przez choroby, cienkie, pokładające się na ziemi, wrastające do wnętrza korony oraz te zasychające w jej wnętrzu. Wycinamy gałęzie ocierające się o siebie (wybieramy tę, która ma bardziej uszkodzoną korę). Usuwamy wilki wyrastające ponad obrys korony.
* Cięcie prześwietlające - wykonujemy u starszych, nadmiernie zagęszczonych krzewów. Wycinamy u podstawy kilka najstarszych gałęzi dla rozluźnienia korony.
* Tniemy także liściaste rośliny żywopłotowe sprzedawane z gołymi korzeniami, posadzone jesienią. Skracamy je na jednej wysokości, usuwając 2/3 długości pędu (czyli około 10-15 cm nad ziemią).
* Wykonujemy zabieg odmładzania krzewów - tylko wtedy, gdy krzew jest zdziczały. Polega on na silnym przycięciu całej korony lub kilku najstarszych pędów na wysokości 30 - 50 cm.
* Cięcie wykonujemy także u krzewów o ozdobnych pędach np.: u derenia białego i derenia rozłogowego. Pędy jednoroczne mają bardziej intensywną barwę.
* Miejsca po cięciu zabezpieczamy maścią ogrodniczą, pastą Funaben lub farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego (np.: Topsinu).
* UWAGA! Termin rozpoczęcia cięcia uzależniony jest w głównej mierze od pogody. W przypadku mroźnej i/lub śnieżnej zimy wszystkie opisane powyżej zabiegi można wykonać w późniejszym terminie, jednak nie później niż do ruszenia wegetacji (czyli do momentu pękania pąków).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Czw 13:00, 22 Sty 2009    Temat postu:

Bukszpan

Bukszpan nie jest zbyt wymagający, rośnie dobrze na różnych glebach, choć unikajmy krańcowo mokrych i suchych. Optymalne podłoże, to żyzna, zasobna w wapń gleba. Na glebach bez wapnia rośnie jeszcze wolniej niż normalnie. Ogólnie ten krzew należy do wolno rosnących, jednak i ta cecha jest często bardzo pożądana. Bukszpan odznacza się wytrzymałością, zarówno na suszę, jak i zanieczyszczenia powietrza. Bardzo dobrze znosi zacienienie stanowiska i jest idealny do przycinania i formowania. Może być uprawiany w grupie, bądź pojedynczo. Sadząc w grupie dostosowujemy się do odległości na poziomie 0,5- 0,8 metra. Cięcia dokonujemy najczęściej wiosną (marzec) i w połowie lata, skracając tegoroczne przyrosty o 1/3-1/4 ich długości. Buxus rozmnażamy poprzez sadzonki pędowe ukorzeniane od sierpnia do kwietnia pod szkłem, poprzez odkłady, czy podział krzewu.
Zastosowanie
Bukszpan nadaje się m.in. na niskie żywopłoty, do ogrodów przydomowych, ogrodów japońskich, do kompozycji z innymi zimozielonymi rodzajami.
Zimowanie
W mroźne zimy może przemarzać.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Czw 13:04, 22 Sty 2009    Temat postu:

Magnolia japońska

Gatunek magnolii pochodzący z Japonii, mający postać dużych krzewów, bądź małego drzewa osiągającego nawet 10 m wysokości, o stożkowej (piramidalnej) lub kulistej koronie. Liście sezonowe, odwrotnie jajowate, skrętoległe, od spodu jaśniejsze, a na wierzchu intensywnie zielone, w okresie jesieni przebarwiające się na żółto, mające długość do 15 cm i 3-10 cm szerokości. Kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści o średnicy około 10 cm, składające się z 6- 9 płatków barwy białej, u nasady czasem bladoróżowe. Wytwarza malownicze, czerwonawe owoce. Odznacza się wrażliwością korzeni płasko i głęboko biegnących.
Uprawa
Wymagania stanowisk słonecznych do półcienistych, osłoniętych przed wiatrami w zacisznych miejscach, Gleby próchnicze, żyzne, wilgotne, głębokie, najlepiej lekko kwaśne do alkalicznych. Wykazuje duże właściwości adaptacyjne do panujących warunków. Pierwszy raz zakwita dopiero po wielu latach.
Zastosowanie
Pojedynczo, w eksponowanych miejscach, na trawniku, w ogrodzie w parku jako soliter. Bardzo efektownie się prezentują w towarzystwie wrzośców, zwłaszcza rododendronów.
Okres kwitnienia
Przełom kwietnia i maja
Zimowanie
Najbardziej odporna na mróz z magnolii, choć na wietrznych stanowiskach przemarza, zwłaszcza w czasie późnowiosennych przymrozków.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kwiatkokwiat




Dołączył: 31 Gru 2010
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:21, 31 Gru 2010    Temat postu:

Chętnie wymienie doświadczenia w uprawie drzew i krzewów aklimatyzowanych w naszym klimacie , mieszkam na Zuławach w ogrodzie mam tulipanowca,metasekwoje oraz wiele innych

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Iglaki, krzewy ozdobne i ich uprawa Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
 
 
Regulamin