Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna
 
Rejestracja
 
Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
 
Rośliny ozdobne

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Iglaki, krzewy ozdobne i ich uprawa
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
admin2
Administrator



Dołączył: 24 Maj 2008
Posty: 4265
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 35 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 12:14, 13 Lis 2008    Temat postu: Rośliny ozdobne

[link widoczny dla zalogowanych]

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Renata Puza




Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 96
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: dolnyśląsk

PostWysłany: Czw 17:04, 05 Mar 2009    Temat postu:

Z roślinek które są jednoroczne to co roku u mnie goszczą jest lobelia - niziutka ,a przede wszystkim to sam kwiat nie ma liści, wszędzie można ja skomponować i się pięknie prezentujed Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Fijałka




Dołączył: 23 Lut 2009
Posty: 123
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Mazowsze

PostWysłany: Czw 22:16, 05 Mar 2009    Temat postu:

Mam na działce przede wszystkim byliny, a jednoroczne utykam między bylinami aby zapełnić prześwity. Zawsze sieję aksamitki, astry, lwie paszcze, niecierpki i onętki.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
maniusika




Dołączył: 14 Lut 2009
Posty: 692
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 23:44, 07 Mar 2010    Temat postu:

u mnie oprócz aksamitek królują cynie, astry , lwie paszcze i lobelie a same się rozsiewają czarnuszki ,kosmos i tytoń

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ania s.




Dołączył: 03 Maj 2011
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 13:52, 03 Maj 2011    Temat postu:

Czy ktoś szczepił migdałka? W jaki sposób to zrobić?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Wto 16:13, 03 Maj 2011    Temat postu:

Migdałka w formie piennej otrzymuje się poprzez szczepienie na podkładce ze śliwy wiśniowej (ałyczy), na wysokości około 150 cm. Pień nie rośnie już wzwyż, toteż całe drzewko osiąga taki rozmiar, na jaki pozwolimy rozrosnąć burzy jego pędów.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Śro 15:32, 19 Wrz 2012    Temat postu:

Magnolie to rośliny liściaste, zrzucające liście na zimę. Rosną w formie drzew lub krzewów, w naturalnych warunkach można je spotkać w Azji Wschodniej oraz w Ameryce Północnej i Południowej. Znanych jest około 250 gatunków tych pięknych roślin. Jako rośliny ozdobne są spotykane również w polskich ogrodach. Wśród nich znajdziemy zarówno rośliny do ogrodów dużych, jak i do mniejszych, przydomowych nasadzeń.

Mimo, iż są dosyć wymagające, wielu z nas nie może się oprzeć urokowi ich efektownych kwiatów, które stanowią główną ozdobę magnolii. Przede wszystkim kwiaty magnolii są bardzo duże, co wyróżnia je wśród innych drzew i krzewów. W zależności od gatunku i odmiany, kwiaty mogą mieć rozmaite barwy w odcieniach bieli, różu i czerwieni, a pojawiać się mogą już wczesną wiosną (jeszcze przed rozwojem liści), latem, a u niektórych odmian, ponownie jesienią (choć jesienne kwitnienie nie jest już tak obfite jak wiosenne). Są zatem chętnie sadzone w ogrodach. Trzeba jednak pamiętać o spełnianiu ich potrzeb uprawowych.

Wśród wielu ciekawych odmian można znaleźć magnolie drzewiaste, dorastające nawet do kilkunastu metrów. Takie wysokie okazy dobrze sprawdzają się posadzone i wyeksponowane pojedynczo w dużych ogrodach i parkach. Do tej grupy można zaliczyć, najbardziej znaną i często sadzoną, magnolię pośrednią (Magnolia x soulangeana), o biało-różowych kwiatach, dorastającą do 10 m wysokości. Do najsilniej rosnących odmian należą ‚Alexandrina’ i ‚Rustica Rubra’ (do 7-8 m wysokości). Nieco wolniej rośnie odmiana ‚Amabilis’ (do 5 m wys.) oraz ‚Lennei’, osiągająca zaledwie 2-3 m wysokości (ta ostatnia nada się zatem i do niewielkich ogródków).

Uprawa magnolii pośredniej jest stosunkowo mało kłopotliwa. Jest ona wyjątkowo odporna na wiatr ale niebezpieczeństwo stwarzają wiosenne poranne przymrozki, następujące po okresie łagodniejszej pogody, kiedy magnolia została już pobudzona do aktywniejszej wegetacji. Dlatego najodpowiedniejsze do uprawy tej magnolii będzie stanowisko zaciszne i ciepłe, słoneczne do lekko zacienionego. Magnolia wymaga ziemi żyznej, przepuszczalnej, dostatecznie wilgotnej i lekko kwaśnej.

Doskonałą alternatywą dla mniejszych ogrodów przydomowych jest, najwcześniej kwitnący gatunek magnolii, magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata). To u niej właśnie kwiaty pojawiają się jeszcze przed liśćmi. Istnieje wiele odmian magnolii gwiaździstej, wszystkie mają kwiaty pełne o wąskich płatkach, układających się w gwiazdę. Kolory kwiatów od czysto białych, po kremowe, bladoróżowe i różowe. Magnolia ta obficie zakwita już na początku kwietnia i może stanowić uroczy, pachnący akcent w jeszcze uśpionym ogrodzie. Z polecanych odmian warto wymienić odmianę ‚Rosea’ (kwiaty lekko różowe) i ‚Royal Star’ (kwiaty białe). Obie osiągają wysokość w granicach 2 do 3,5 m. Dla ich wczesnowiosennych kwiatów dobrym tłem będzie soczysta zieleń iglaków – jałowców, żywotników lub świerków. Podobnie jak w przypadku magnolii pośredniej, dla gwiaździstej również zapewnić musimy stanowisko słoneczne, zaciszne, osłonięte od wiatru oraz glebę żyzną, przepuszczalną, o odpowiedniej wilgotności i lekko kwaśnym pH.

O użyźnienie gleby warto zadbać już w czasie sadzenia magnolii – ziemię, którą wypełnimy wykopany pod roślinę dołek, warto wymieszać z kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem. Po posadzeniu roślinę obficie podlewamy, a następnie ściółkujemy glebę wokół pnia. Wymagany przez magnolię lekko kwaśny odczyn gleby pomoże utrzymać ściółka z kory sosnowej. Przed nastaniem zimy pnie młodych roślin warto u podstawy obsypać kopczykiem z kory lub trocin, a całą roślinę okryć agrowłókniną, jutą lub słomą. To uchroni nasze nowo posadzone magnolie przed przemarznięciem. Gdy podrosną nie będą już wymagać takiej ochrony.

A jaki jest najlepszy termin sadzenia magnolii? Rośliny te są sprzedawane wyłącznie w doniczkach, więc teoretycznie można je sadzić przez cały sezon – od wiosny do jesieni. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że ich korzenie są bardzo wrażliwe na uszkodzenia i powolnie się regenerują. Dlatego optymalnym terminem sadzenia jest wiosna – młode magnolie będą miały dużo czasu aby się zaaklimatyzować na nowym stanowisku przed nadejściem zimy. Podczas sadzenia warto na korzenie podać żywą grzybnię mikoryzową, co pozytywnie wpłynie na regenerację bryły korzeniowej. W handlu nie ma specjalnej szczepionki mikoryzowej dla magnolii ale właściwa będzie mikoryza dla wrzosowatych.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Iglaki, krzewy ozdobne i ich uprawa Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
 
 
Regulamin