Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna
 
Rejestracja
 
Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
 
Gwiazda betlejemska

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Kwiaty doniczkowe w domu i na balkonie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18424
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Nie 20:48, 09 Gru 2012    Temat postu: Gwiazda betlejemska

Poinsecja, bardziej znana pod nazwą gwiazda betlejemska, to roślina coraz częściej kupowana przed Bożym Narodzeniem. Kwitnąc właśnie w tym okresie jest doskonałą ozdobą na czas świąt. I chociaż ogólne zasady jej uprawy nie wydają się być skomplikowane, a rośliny sprzedawane w kwiaciarniach wyglądają na pełne wigoru, bardzo często już po kilku dniach spędzonych w naszym domu, gwiazdy zaczynają więdnąć i tracić liście. Dlaczego tak się dzieje i jak uniknąć problemów w ich uprawie?

Ogólne zasady uprawy i postępowania z poinsecją opisywaliśmy już w naszym poradniku, w artykule poinsecja – gwiazda betlejemska. Jednak wielu naszych czytelników skarży się, iż mimo postępowania z rośliną zgodnie z zasadami jej uprawy w mieszkaniu, gwiazdy betlejemskie szybko tracą swój wigor, ich liście zaczynają więdnąć i opadać. Okazuje się, że nie zawsze musi być to nasza wina, a dużo zależy od tego, co działo się z rośliną zanim ją kupiliśmy.

Producenci roślin wprawdzie starają aby poinsecje wyglądały jak najpiękniej w momencie sprzedaży ale czy obchodzi ich co stanie się z roślinami później? Podstawowy błąd jaki napotykany jest u producentów to brak hartowania. Gwiazdy betlejemskie rosną w szklarniach w idealnych warunkach i zanim powędrują do sprzedaży powinny być przynajmniej przez kilka dni przyzwyczajane do niższej temperatury i bardziej suchego powietrza, które napotkają podczas transportu, w kwiaciarniach, gdzie są sprzedawane, i w końcu w naszych domach.

Duże ryzyko ucierpienia roślin istnieje w trakcie transportu. Przede wszystkim nie powinny przebywać w zupełnym zaciemnieniu jednorazowo dłużej niż 24 godziny. Tymczasem transport egzemplarzy sprowadzanych zza granicy może trwać znacznie dłużej. Poinsecje są też bardzo wrażliwe na spadki temperatury i podmuchy zimnego powietrza. Dlatego na czas transportu powinny być pakowane w foliowe worki i umieszczane w kartonowych pudłach. W czasie przewożenia temp. nie może spaść poniżej 8°C i to na niezbyt długo. Z tego względu gwiazdy betlejemskie warto kupować wcześniej, nawet już w listopadzie, gdy jest mniejsze ryzyko przemarznięcia roślin podczas ich przewożenia. W grudniu, gdy temperatura prawie zawsze spada poniżej 0°C ryzyko zmarznięcia przewożonych roślin jest bardzo duże.

Zaraz po przywiezieniu do kwiaciarni rośliny powinny być wyjęte z kartonów i foliowych worków, a następnie pielęgnowane tak jak podczas uprawy w domu. Podstawowym grzechem sprzedawców jest ustawianie roślin zbyt blisko drzwi wejściowych do kwiaciarni, gdzie poinsecje są bardzo narażone na podmuchy zimna. W przedświątecznym pośpiechu sprzedawane rośliny też nie zawsze są odpowiednio pakowane. A powinny być pakowane w foliowe osłonki i szczelnie zawijane w gruby papier. Najlepiej zresztą unikać ich kupowania w dni wietrzne i bardzo mroźne. Postarajmy się wybrać na zakupy gdy aura będzie bardziej sprzyjająca. To zresztą kolejny powód, dla którego gwiazdę betlejemską warto kupić nieco wcześniej niż tuż przed świętami.

Na to jak rośliny były traktowane zanim je kupiliśmy nie mamy wpływu. Możemy jednak postarać się wybrać egzemplarz w jak najlepszym stanie, bez oznak osłabienia, choroby czy przemarznięcia. Przede wszystkim przyjrzyjmy się czy wybierana roślina ma dobrze wybarwione, soczyście zielone liście, wyraźnie odstające na boki. W żadnym wypadku nie kupujmy poinsecji, których liście choćby trochę są zwisające, mają plamy lub są pomarszczone. Upewnijmy się także że roślina jest w pełni dojrzała, gdyż taka będzie mniej wrażliwa na ewentualne błędy w uprawie, które możemy popełnić.

Zanim opiszę jak ocenić dojrzałość poinsecji – krótkie wyjaśnienie. Główną ozdobą tej rośliny są tzw. przykwiatki. Są to liście wyrastające w górnej części pędów, tuż pod kwiatostanami. W zależności od odmiany mogą być kremowe, żółte, pomarańczowe, ale najczęściej są mocno czerwone. Same zaś kwiatostany, znajdujące się na szczycie pędu, są dość niepozorne, bardzo małe i nie stanowią elementu dekoracyjnego. Przed zakupem rośliny, powinniśmy jednak im się przyjrzeć. Otóż bardziej trwałe będą rośliny, którym z niepozornych kwiatów właściwych wystają już ciemniejsze pręciki, a ich przykwiatki są w pełni wybarwione.

Podsumowując, jeszcze raz chcę przekonać do jak najwcześniejszego zakupu gwiazdy betlejemskiej, przynajmniej na początku grudnia (choć rośliny są zazwyczaj w sprzedaży już pod koniec listopada i warto z tego skorzystać). Jak wyżej pisałem – kupując, zanim zrobi się mroźno, mamy większą pewność że rośliny nie przemarzły podczas transportu oraz pobytu w kwiaciarni. Warto też wiedzieć, że producent w pierwszej kolejności sprzedaje egzemplarze najlepiej wybarwione i rozkrzewione. Zatem kupując wcześniej będziemy mieli większy wybór i nie narazimy się na konieczność zakupu „resztek”. Poza tym roślina trafi do nas jeszcze gdy dzień jest nieco dłuższy, z większą porcją światła. Wtedy roślinie będzie się łatwiej zaaklimatyzować w naszym mieszkaniu, niż w drugiej połowie grudnia, gdy dociera do nas najmniej światła słonecznego. No i urodą poinsecji zdążymy się nacieszyć już na długo przed świętami, a roślina będzie nam towarzyszyć i świątecznie nastrajać podczas innych bożonarodzeniowych przygotowań.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kobza1




Dołączył: 04 Lut 2013
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:31, 04 Lut 2013    Temat postu:

Fajna roślinka w sam raz na działeczkęRazz

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
wioletta
Moderator



Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 7426
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 122 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Nowy Sącz

PostWysłany: Wto 16:09, 05 Lut 2013    Temat postu:

no chyba nie bardzo:)

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18424
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Nie 9:43, 08 Gru 2013    Temat postu:

Poinsecja - Gwiazda Betlejemska

Poinsecja, zwana też gwiazdą betlejemską lub wilczomleczem pięknym, należy do ogromnej rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae), liczącej około 2 tys. gatunków. Kojarząca się z Bożym Narodzeniem poinsecja coraz częściej gości jako świąteczna ozdoba w naszych domach. Co robić aby poinsecja jak najdłużej kwitła? Poznaj zasady uprawy i pielęgnacji w domu.
Główną ozdobę poinsecji stanowią liście rosnące tuż pod kwiatostanami, tzw. przykwiatki, które wspaniale się przebarwiają. Same kwiatostany, znajdujące się na szczycie pędu, są bardzo niepozorne.
Przebarwiające się liście poinsecji najczęściej są czerwone. Dostępne są również rośliny o liściach pomarańczowych, żółtych, kremowych i wielobarwnych.


Gwiazda betlejemska może być przystrajana różnymi dodatkami oraz wykorzystywana jako element ozdób bożonarodzeniowych.
Wilczomlecz ten pochodzi z Meksyku. Nazwa poinsecja została roślinie nadana na cześć pierwszego ambasadora USA w Meksyku, J. R. Poinsett'a, który w 1822 roku przesłał ją do Waszyngtonu. Od tamtej pory popularność tej rośliny cały czas rosła. Bardziej popularna stała się jednak nazwa gwiazda betlejemska. Tę nazwę roślina zawdzięcza szczytowym liściom, zwanym przykwiatkami, które wspaniale się przebarwiają, kontrastując z niżej położonymi liśćmi o barwie zielonej. Przykwiatki zazwyczaj są czerwone ale istnieją też odmiany gwiazdy betlejemskiej o liściach przebarwiających się na pomarańczowo, żółto lub biało, a także dwubarwnych. Gdy spojrzymy na roślinę od góry, pięknie wybarwione liście szczytowe wyglądają właśnie niczym gwiazda. Same kwiaty, usytuowane na szczytach pędów, są zaś niepozorne i w zasadzie nie decydują o walorach ozdobnych rośliny.




Poinsecja - uprawa i pielęgnacja

Poinsecja wymaga wiele ciepła i nie toleruje mrozu. Roślinę kupujmy w dni ciepłe i bezwietrzne, gdyż jest bardzo wrażliwa na zimno i przeciągi. Z tego względu nie kupujmy roślin sprzedawanych na dworze, a w kwiaciarniach unikajmy egzemplarzy stojących przy drzwiach wejściowych. Warto również zwrócić uwagę aby sprzedawca odpowiednio zapakował naszą poinsecję - powinna być szczelnie owinięta w papier.

W mieszkaniu gwiazda betlejemska wymaga stanowiska ciepłego i jasnego (ale nie bezpośrednio nasłonecznionego i nie bezpośrednio przy kaloryferach lub grzejnikach), gdzie panuje temperatura 18 - 21°C, oraz stale wilgotnego, torfowego podłoża. Nie należy dopuścić do przesuszenia rośliny, gdyż zwiędnięta może już nie odzyskać dawnej urody. Pamiętajmy przy tym jednak, że nadmiar wody może być bardziej szkodliwy niż jej niedostatek. Najlepiej więc poinsecję podlewać umiarkowanie, raz na dwa dni, nie pozwalając aby woda zbyt długo pozostawała na podstawce. Gdy w pomieszczeniu jest sucho, warto rozpylać wokół niej mgiełkę z wody lub stosować nawilżacz powietrza.
Poinsecja, czyli inaczej gwiazda betlejemska stała się już symboliczną rośliną Świąt Bożego Narodzenia i dziś trudno sobie wyobrazić wigilijny stół bez kwiatów poinsecji - gwiazdy betlejemskiej. Ciekawe inspiracje jak wykonywać dekoracje świąteczne z gwiazd betlejemskich można było znaleźć na wystawie bożonarodzeniowej, na której swoje pomysły pokazali polscy floryści.
Pielęgnacja poinsecji to także właściwe nawożenie. W okresie wzrostu gwiazdę betlejemską nawozimy umiarkowanie, wystarczy jej codwutygodniowe dokarmianie nawozem dla roślin kwitnących. Przy czym z nawożeniem roślin kupionych przed Bożym Narodzeniem nie należy się spieszyć. Zazwyczaj dawki nawozów znajdujące się w podłożu, wystarczają roślinie do połowy stycznia.

Jak przezimować poinsecję?

Nawet właściwa pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej nie uchroni rośłiny przed utratą liści pod koniec zimy. Jest to naturalne, gdyż w tym okresie roślina przechodzi w stan spoczynku. Wówczas należy skrócić jej pędy. Formy krzaczaste przycinamy tak, by na bocznych gałązkach zostało nie więcej jak po 2 - 3 pąki (są zawsze w kątach liści). Natomiast formy jednopędowe należy przyciąć nad 3 lub 4 pąkiem. Nie martwmy się przy tym, że po cięciu nie zostanie choćby jeden listek. I tak wszystkie by opadły.

Po przycięciu poinsecję umieszczamy na 4 do 6 tygodni w chłodnym pomieszczeniu o temp. 12 - 15°C, zaprzestajemy podlewania i nawożenia. Dostęp światła w tym okresie nie ma większego znaczenia.

Aby możliwa była dalsza uprawa poinsecji w marcu lub kwietniu roślinę należy przesadzić do świeżej, żyznej ziemi z dodatkiem 15% granulek keramzytu i gruboziarnistego piasku. Idealny dla poinsecji odczyn pH gleby wynosi od 5,8 do 6,5. Zazwyczaj wystarczy wymienić ziemię, pozostawiając roślinę w tej samej doniczce, chyba, że zależy nam aby urosła większa. Przesadzoną gwiazdę ustawiamy w miejscu jasnym (ale nie w pełnym słońcu) i ciepłym, o temp. około 20°C. Podlewamy obficie aby pobudzić ją do wzrostu. Nawożenie rozpoczynamy gdy nowe pędy osiągną długość kilku centymetrów.
Przycinanie pędów poinsecji

Kolejnym ważnym zabiegiem w pielęgnacji poinsecji jest przycięcie pędów w miesiącach letnich. Aby rośliny nie były zbyt wybujałe i miały ładny, zwarty pokrój, producenci traktują je środkami hamującymi wzrost (tzw. retardantami). W warunkach domowych w miarę zwarty pokrój rośliny utrzymamy, przycinając w lipcu wszystkie nowe łodyżki na około 2 centymetry. Po miesiącu zabieg powtarzamy.

Co zrobić aby poinsecja ponownie zakwitła?

Aby na Boże Narodzenie uzyskać ładne zabarwienie szczytowych liści, od drugiej dekady listopada gwiazdę betlejemską należy zakrywać w taki sposób aby przez okres około 4 - 6 tygodni pozstawała w kompletnej ciemności przez 14 godzin na dobę. Najłatwiej przykrywać ją kartonem.

Pamiętajmy jednak, że pięknie kwitnące i wybarwione poinsecje, które kupujemy w kwiaciarniach, są hodowane w szklarniach, gdzie mają idealne warunki. Nie martwy się, gdy doprowadzenie poinsecji do ponownego kwitnienia nam się nie uda. W warunkach domowych jest to trudne i nie bez powodu większość osób traktuje gwiazdę betlejemską jedynie jako jednorazową ozdobę na kilka tygodni.

Na koniec warto dodać, że poinsecję na okres świąt możemy dodatkowo ozdobić. W tym celu warto podpatrzyć aranżacje przygotowywane przez florystów. Miłośnicy tradycji mogą stworzyć ciekawą kompozycję, wstawiając doniczkę z poinsecją do drewnianej lub wiklinowej osłonki i dekorując ją naturalnymi dodatkami, takimi jak: mech, gałązki jodły, małe "rajskie" jabłuszka czy szyszki. Chcąc utrzymać kompozycję w stylu nowoczesnym warto sięgnąć po świece, kokardy z tafty, wstążki, metaliczne oraz proste, gładkie doniczki.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Krystyna




Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 178
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Opole

PostWysłany: Wto 8:30, 11 Gru 2018    Temat postu:

Gwiazda betlejemska - uprawa i pielęgnacja

Poinsecja wymaga wiele ciepła i nie toleruje mrozu. Roślinę kupujmy w dni ciepłe i bezwietrzne, gdyż jest bardzo wrażliwa na zimno i przeciągi. Z tego względu nie kupujmy roślin sprzedawanych na dworze, a w kwiaciarniach unikajmy egzemplarzy stojących przy drzwiach wejściowych. Warto również zwrócić uwagę aby sprzedawca odpowiednio zapakował naszą poinsecję - powinna być szczelnie owinięta w papier.

Dlaczego gwiazda betlejemska gubi liście?Dlaczego gwiazda betlejemska gubi liście?
Gwiazda betlejemska to roślina doniczkowa zakwitająca w okresie Bożego Narodzenia. Z tego względu jest popularnym upominkiem gwiazdkowym. Zdarza się jednak, że niedługo po zakupie roślina gubi liście i traci swe walory ozdobne. Jak temu zaradzić? Zobacz dlaczego gwiazda betlejemska traci liście i co robić aby ponownie odzyskała swój blask! Więcej...

W mieszkaniu gwiazda betlejemska wymaga stanowiska ciepłego i jasnego (ale nie bezpośrednio nasłonecznionego i nie bezpośrednio przy kaloryferach lub grzejnikach), gdzie panuje temperatura 18 - 21°C, oraz stale wilgotnego, torfowego podłoża. Nie należy dopuścić do przesuszenia rośliny, gdyż zwiędnięta może już nie odzyskać dawnej urody.

Pamiętajmy przy tym jednak, że nadmiar wody może być bardziej szkodliwy niż jej niedostatek. Gdy ziemia przez dłuższy czas jest zbyt wilgotna roślinę łatwo atakują grzybowe choroby gwiazdy betlejemskiej oraz dochodzi do gnicia korzeni. Takiej rośliny nie udaje się już uratować.

Najlepiej więc poinsecję podlewać umiarkowanie, raz na dwa dni, nie pozwalając aby woda zbyt długo pozostawała na podstawce. Gdy w pomieszczeniu jest sucho, warto rozpylać wokół niej mgiełkę z wody lub stosować nawilżacz powietrza.

Jak podlewać gwiazdę betlejemską Jak podlewać gwiazdę betlejemską?
Częstą przyczyną więdnięcia lub żółknięcia liści gwiazdy betlejemskiej, a w konsekwencji ich opadania, jest niewłaściwe podlewanie tej rośliny. Dlatego warto dobrze poznać zasady jej nawadniania. Zobacz jak podlewać gwiazdę betlejemską aby długo kwitła i zachwycała pięknymi liśćmi! Więcej...

Pielęgnacja poinsecji w domu wymaga także odpowiedniego nawożenia. W okresie wzrostu gwiazdę betlejemską nawozimy umiarkowanie, wystarczy ją dokarmić nawozem dla roślin kwitnących raz na dwa tygodnie. Przy czym z nawożeniem roślin kupionych przed Bożym Narodzeniem nie należy się spieszyć. Zazwyczaj dawki nawozów znajdujące się w podłożu, wystarczają roślinie do połowy stycznia.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Kwiaty doniczkowe w domu i na balkonie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
 
 
Regulamin