Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna
 
Rejestracja
 
Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
 
Cesarska Korona - Szachownica cesarska -Rodzina Fritillaria
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Kwiaty w ogrodzie i ich pielęgnacja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wiesia5
Moderator



Dołączył: 24 Wrz 2009
Posty: 4097
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 21 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: kujawsko-pomorskie

PostWysłany: Pon 19:20, 07 Maj 2012    Temat postu:

Przepiękna! U mnie w tym roku zakwitły te które przez 2 lata pokazywały tylko łodygi Laughing Natomiast nie zakwitły wcale te sprawdzone,kwitnące od 4 lat. To znak że muszę je koniecznie w tym roku wykopać i podzielić. Perska też mi nie kwitła -być może jak piszecie-ziemia była za jałowa i za płytko ją posadziłam. Muszę to zmienić. Dzięki za rady Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Aneżob




Dołączył: 26 Cze 2012
Posty: 31
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: pomorskie

PostWysłany: Wto 14:19, 26 Cze 2012    Temat postu:

Ja mam korony od wielu lat , ale od czasu jak jedną wykopałam dla znajomego pozostałe wyrastają i nie kwitną , wykopię ich teraz, przesuszę i posadzę ponownie , może poskutkuje. Może tęsknią za tą wykopaną ?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
dziwaczek




Dołączył: 15 Paź 2011
Posty: 56
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: dolnośląskie

PostWysłany: Wto 14:39, 26 Cze 2012    Temat postu:

Piękne korony Smile
Moja jedynaczka w ubiegłym roku pięknie kwitła, ale była (jak się okazało) posadzona za płytko i tej zimy przemarzła. Na wiosnę wypuściła nawet pęd z pąkami, ale już się nie rozwinęły. Wykopałam ją po zaschnięciu na początku czerwca i okazało się, że zewnętrzne łuski są zupełnie miękkie, chyba właśnie przemarznięte. Oskubałam ją dokładnie, jest mniejsza o 2 cm w średnicy, ale twarda. Teraz już posadzę ją głębiej. Czy poczekać z sadzeniem do sierpnia, czy też można teraz?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
dawid




Dołączył: 12 Mar 2010
Posty: 209
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rybnik

PostWysłany: Wto 16:34, 26 Cze 2012    Temat postu:

Co stało się z Grzegorzem?
Od roku tu nie zagląda, a to jest jego oprócz dalii działka. Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
wioletta
Moderator



Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 7426
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 122 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Nowy Sącz

PostWysłany: Wto 16:38, 26 Cze 2012    Temat postu:

Ja nie wiem co z nim.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Śro 15:43, 19 Wrz 2012    Temat postu:

Szachownice to niezwykle ciekawe byliny cebulowe o przepięknych dzwonkowatych kwiatach, występujących w ogromnej gamie barw, często cętkowanych lub w kratkę. Takie piękności jak korona cesarska warto mieć w ogrodzie nie tylko ze względu na walory ozdobne ale też aby odstraszały niektóre szkodniki roślin. O pomoc w przedstawieniu najciekawszych gatunków i odmian szachownic, zdradzenie sekretów uprawy oraz kilku ciekawostek na ich temat, poprosiliśmy Panią Patrycję Leśniak ze sklepu ŚwiatCebul.pl

Szachownica kostkowata to jedyny gatunek szachownicy występujący naturalnie w naszym kraju. Jej kwiaty są pokryte charakterystyczną kratką, przypominającą planszę do gry w szachy.


Tej typowej dla szachownicy kostkowej kratki jest pozbawiona odmiana 'Alba' o kwiatach niemal zupełnie białych.


Szachownica cesarska to najchętniej uprawiany gatunek. Na szczycie wysokiej łodygi znajduje się niezwykły kwiatostan, zwieńczony koroną zielonych liści. Na fotografii odmiana 'Aurora' o kwiatach barwy pomarańczowej.


Korona cesarska 'Lutea' posiada kwiaty barwy żółtej. Roślina doskonała do nasadzeń w grupach jak i pojedynczo na trawniku.


Szachownica Michałowskiego posiada kwiaty dwubarwne - u podstawy są one ciemnofioletowe, a bliżej wierzchołków ciemnożółte. Uchodzi za najładniejszą wśród szachownic o drobnych kwiatach.


Pędy szachownicy perskiej są zwieńczone wysokimi kwiatostanami, złożonymi z licznych, groniasto wyrastających, stożkowatych kwiatów. Na fot. odmiana 'Ivory Bells' o kwiatach zielonokremowych.


Kwiaty szachownicy ostropłatkowej posiadają płatki jasnozielone i fioletowobrązowe, ułożone na przemian. Gatunek ten łatwo rozmnaża się z licznych cebulek przybyszowych.

Szachownica (Fritillaria) to rodzaj roślin należący do rodziny liliowatych, liczący ponad 100 gatunków, występujących w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. Ich kwiatami możemy się cieszyć od wiosny do lata. Są tu zarówno rośliny niskie, dobrze prezentujące się w grupach na frontowej części rabaty i w ogrodzie skalnym, jak również bardzo okazałe, wysokie gatunki szachownic cesarskich, które można sadzić w dobrze eksponowanych miejscach jako solitery lub w grupach np. na tle trawnika.

Łacińska nazwa rodzaju Fritillaria oznacza kubek do gry w kości, odzwierciedlając kształt kwiatów tych roślin. - Z kolei nazwa polska "szachownica" odnosi się do szachownicy kostkowatej (Fritillaria meleagris), jedynego gatunku, występującego dziko na terenie naszego kraju i objętego ścisłą ochroną. Jej kwiaty są zabarwione w kratkę, przypominającą planszę do gry w szachy - dodaje Pani Patrycja Leśniak ze sklepu ŚwiatCebul.pl

Szachownica kostkowata jest dość delikatnej budowy i osiąga wys. 20 do 30 cm. Liście są wąskie, lancetowate, szarozielone. Na jej smukłych pędach rozwijają się dzwonkowate kwiaty (zazwyczaj po jednym na pędzie, rzadko po dwa), najczęściej różowawo-fioletowe z wyraźną ciemnofioletową kratką. Tej charakterystycznej dla tego gatunku kratki są pozbawione dwie śnieżnobiałe odmiany: Alba i Aphrodite, przy czym ta druga osiąga nieco większe rozmiary i jest lekko przebarwiona na zielonkawo - wyjaśnia Pani Patrycja Leśniak i dodaje - Kwiatami szachownicy kostkowej możemy się cieszyć od kwietnia do maja.

W środowisku naturalnym, w odróżnieniu od innych szachownic, gatunek ten występuje głównie na terenach podmokłych - na wilgotnych łąkach, w zaroślach, na torfowiskach niskich i na bagnach. W uprawie ogrodowej roślina ta najlepiej się czuje w pobliżu oczek wodnych i strumyków, gdzie możemy ją sadzić w sąsiedztwie funkii, paproci czy tojeści rozesłanej.

Zupełnie inaczej prezentuje się kolejny, chętnie uprawiany gatunek - szachownica cesarska (Fritillaria imperialis), zwana też koroną cesarską. Roślina ta może osiągać ponad 1,5 m wysokości. Na szczycie potężnej, sztywnej łodygi szachownicy cesarskiej znajduje się imponujący kwiatostan, złożony z pierścienia dużych, dzwonkowatych kwiatów, które wieńczy korona ze sterczących liści przykwiatowych.

Te, niezwykle ozdobne kwiatostany sprawiają, że w handlu znajdziemy największy wybór odmian ogrodowych właśnie wśród szachownic cesarskich. Kwiaty są zazwyczaj ciemnopomarańczowe, jak u odmiany 'Aurora', czerwone, jak u odmiany 'Rubra Maxima' lub żółte, jak u odmian 'Black Stam' i 'Lutea'.

Osobom poszukującym najbardziej oryginalnych koron cesarskich, polecam odmianę 'Aureomarginata', którą poza pomarańczowoczerwonymi kwiatami, zdobią też ciemnozielone liście z kremowymi pasami. Tak wybarwione liście występują zarówno w dolnej części łodygi, jak i ponad kwiatostanem. Nie sposób zatem nie zwrócić na nie uwagi - podpowiada Pani Patrycja Leśniak ze sklepu ŚwiatCebul.pl i dodaje - Poza posiadaniem walorów ozdobnych, szachownice cesarskie wydzielają zapach odstraszający nornice i inne gryzonie, które mogą wyrządzać szkody w ogrodzie. To kolejny powód, dla którego warto posadzić te rośliny na ogrodowych rabatach.

Wśród dostępnych w handlu roślin, warto też zwrócić uwagę na szachownicę Michałowskiego (Fritillaria michajlovskyi) o bardzo uroczych dwubarwnych kwiatach. U podstawy są one ciemnofioletowe, a bliżej wierzchołków ciemnożółte. Jest to drobna roślina, osiągająca do 15 cm wysokości.

Bardzo atrakcyjnie prezentują się kwiatostany szachownicy perskiej (Fritillaria persica) i mogą stanowić zaskoczenie dla osób, które do tej pory znały tylko szachownicę kostkowatą i cesarską. Pędy tej rośliny, osiągające do 80 cm wysokości, są zwieńczone wysokimi kwiatostanami, złożonymi z licznych, groniasto wyrastających, ciemnopurpurowych, stożkowatych kwiatów. Jak zauważa Pani Patrycja Leśniak - wśród odmian ogrodowych szachownicy perskiej dostępna jest także 'Ivory Bells' o kwiatach zielonokremowych oraz 'Alba', której kwiaty są białozielone.

Pośród rzadziej spotykanych szachownic, uwagę zwraca szachownica Elwesa (Fritillaria elwesii) o wyjątkowo wąskich, zielonopurpurowych kwiatach oraz szachownica ostropłatkowa (Fritillaria acmopetala), której dzwonkowate kwiaty składają się z 3 jasnozielonych płatków zewnętrznego okółka i 3 fioletowobrązowych płatków wewnętrznego okółka. Te dwubarwne dzwonki wiszą pojedynczo lub po 2 - 3 na pędach okrytych wąskimi, szarozielonymi, lancetowatymi liśćmi. Roślina osiąga do 60 cm wysokości. Jak zauważa ekspertka ŚwiatCebul.pl - to jedna z najłatwiejszych w uprawie szachownic, dostępna w naszym sklepie.

A jakie wymagania uprawowe mają szachownice? Większość z nich w środowisku naturalnym rośnie na terenach stepowych i kamienistych wzgórzach. W uprawie ogrodowej wymagają zatem gleb przepuszczalnych i dużo słońca. Wyjątek stanowi, wymieniona już wcześniej, szachownica kostkowata, preferująca gleby wilgotne.

Cebule sadzi się pod koniec sierpnia lub na początku września. Głębokość sadzenia zależy od wielkości cebul. Ponieważ są one różne dla poszczególnych gatunków, warto przyjąć zasadę, że cebule sadzi się na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości. Przed sadzeniem, pod cebule szachownicy cesarskiej i perskiej warto przygotować 2-3 cm warstwę drenażu z grubego piasku lub żwiru. Cebule tych roślin dość łatwo gniją i drenaż zabezpieczy je przed nadmiarem wilgoci. Przed nadejściem zimy, miejsce sadzenia warto okryć ściółką z kory lub liści, a także obłożyć gałązkami świerkowymi.

Na wiosnę pamiętajmy o nawadnianiu rabat gdy jest sucho oraz podajmy jedną dawkę nawozu wieloskładnikowego. Dla niższych gatunków stosuje się zazwyczaj 20g nawozu na 1m², a dla wysokich - 30g/m², co zapewnia zdrowy rozwój roślin i ładne kwitnienie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Kwiaty w ogrodzie i ich pielęgnacja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
 
 
Regulamin