Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna
 
Rejestracja
 
Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
 
Kwiaty dwuletnie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Kwiaty w ogrodzie i ich pielęgnacja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18424
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Wto 15:56, 16 Lut 2010    Temat postu: Kwiaty dwuletnie

Wiele przemawia za uprawą kwiatów dwuletnich. Niektóre ukazują się już w kwietniu, gdy jednoroczne dopiero wysiewa się do gruntu. Wcześnie też, bo zależnie od gatunku, w maju, czerwcu czy lipcu osiągają pełnię kwitnienia. Sprzyjające warunki pozwalają pewnym gatunkom przetrwać do jesieni.
Bratki i stokrotki są niezastąpione do obsadzania brzegów ścieżek, na rabaty, kwietniki oraz do mis, skrzynek balkonowych i przyokiennych. Bratki w zależności od odmian mają kwiaty jednobarwne, trój lub pięcioplamiste, różnobarwne, paskowane, żyłkowane.
Wybór odmian jest bardzo duży. Zgrupowane są one w rasy, z których znane u nas to: hiemalis, bardzo wcześnie, obficie i długo kwitnące, ale jednak o nieco drobniejszych kwiatach (Cytrynek, Leuchtfeuer, Czar Marca - Mdnzauber, Królowa Niebios, Weinrot, Flamme); olbrzymie holenderskie, średniowczesne o kwiatach dużych, często z pofałdowanymi płatkami, w czystych barwach: czerwonej, żółtej, pomarańczowej, niebieskiej, białej; szwajcarskie olbrzymie (Roggli, Szwajcarskie), o kwiatach istotnie olbrzymich (do 10 cm średnicy), średnio późne, w czystych barwach lub z dużą plamą zachodzącą na trzy lub pięć płatków (Alpengluhen, Berna, Blumlisalp, Coronation Gold, Thuner-see, Orange Sonne).
Do ogródków polecane są mieszanki kolorów i odmian, bo wtedy najbarwniej i najpiękniej wyglądają.

Z odmian stokrotek warto sadzić tylko wielko i pełnokwiatowe, bo są efektowne (Monstrosa, Tubulosa, Super Enorma w kolorach czerwonym i różowym) oraz pomponetowe, o koszyczkach wprawdzie mniejszych, ale bardzo pełnych i na długich ogonkach, doskonałe na małe bukieciki. Stokrotki dobrze nadają się do uprawy w doniczkach.

Kilka lub kilkanaście krzaczków niezapominajek można wysadzić w bardziej cienistych miejscach, gdzie kwitną dłużej i obficiej. Nadają się także na balkony z północną wystawą. Niezapominajki lubią wilgoć.
Dla malw trzeba przeznaczyć słoneczne miejsce przy altance lub przy ogrodzeniu. Pełne kwiaty w pastelowych kolorach, na wysokich pędach dają niezrównany efekt zdobniczy. Raz wysadzone, rosną długo, a ponadto rozmnażają się z samosiewu. Można je sadzić w grupie.
W grupach też, a także na rabatach i z przeznaczeniem na cięcie rosną naparstnice i dzwonki. Kwiaty naparstnicy są różnobarwne, nakrapiane i plamiste, rozwijają się od dołu ku górze. W wodzie długo kwitną i zachowują świeżość. Kwiaty dzwonków mają szczególny wdzięk dzięki pięknym kształtom i barwom. Najładniejsze są typu "salacanthema".

Na rabaty i na cięcie nadają się również goździki brodate - kartuzy oraz goździki Grenad , Triumf i najwcześniej kwitnące Wiedeńskie, Kartuzy znoszą półcień, w którym dłużej kwitną i nie tracą intensywnej barwy. Goździki kwitną obficie do końca sierpnia, ale jeszcze i we wrześniu zbiera się sporo kwiatów.

W maju, czerwcu na rabatach, w ogródkach skalnych można mieć kwitnące obficie różowe, pomarańczowe i żółte maki syberyjskie (łacińska nazwa Pa paver Nudicaule). Wyglądają prześlicznie i nawet w wazonie utrzymują się dość długo pod warunkiem, że zetniemy je w pąkach.

Wielką zaletą kwiatów dwuletnich jest łatwa uprawa, możliwość przygotowania rozsady, niewygórowane koszty nasion.

Poza makiem, który lepiej wysiewać w czerwcu - lipcu od razu do gruntu, na miejsca stałe, pozostałe kwiaty dwuletnie trzeba siać w opróżnionej zimnej skrzyni inspektowej, na rozsadniku lub w skrzynkach wysiewanych z dobrą ziemią inspektową lub lżejszą, próchniczą. Skrzynki najlepiej zagłębić w podłożu, bo wtedy ziemia w nich tak szybko nie przesycha. Rozsadnik powinien być zasilony dobrze przetrawionym, dojrzałym kompostem, torfem oraz nawozami mineralnymi, powierzchnia równo zagrabiona, bez zbryleń.
Drobniutkie nasiona siejemy w bardzo płytkie rzędy w odstępach nawet do 10 cm, aby uniknąć zbędnego pikowania. Mając dostateczną ilość miejsca młode roślinki rozwijają się dobrze. Przy zbyt gęstych wschodach, przerywa się rośliny w rządkach. Można je wykorzystać jako rozsadę. W razie suszy dobrze jest podlewać zasiewy, ale przez sitko, zabieg trzeba powtarzać aż do wschodów (10-14 dni). Dobrze też jest cieniować ziemię, a osłony usunąć, gdy ukażą się siewki.
Pielęgnacja poza odchwaszczaniem i wzruszaniem ziemi pazurkami, polega na podlewaniu (w miarę potrzeby) i przerwaniu roślin oraz jednorazowym zasileniu ich roztworem mieszanki nawozowej. Nie wolno lać jej na rośliny, lecz nawadniać ziemię. Choroby i szkodniki prawie nie atakują kwiatów dwuletnich.
Od połowy sierpnia, najpóźniej do połowy września trzeba rośliny przesadzać na zapasowe zagony (odstępy 15-centymetrowe), z których wiosną przenosi się je dopiero na miejsca stałe lub od razu na klomby czy rabaty, byle nie do skrzynek, bo wymarzną.
Po przejściu przymrozków i powierzchownym ścięciu ziemi, zalecane jest bardzo lekkie przyrzucenie roślin chrustem, liśćmi, potrzaska ze słomy, słomiastym obornikiem, gałązkami iglaków. Te ostatnie osłaniają także goździki przed królikami i zającami. Okrycie zdejmuje się wczesną wiosną.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
wioletta
Moderator



Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 7426
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 122 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Nowy Sącz

PostWysłany: Wto 20:46, 16 Lut 2010    Temat postu:

Dwuletnie byliny bardzo lubię a jak się jeszcze same wysiewają to jest super.Właśnie kupiłam dwuletni żagwin,niestety nie mogłam się powstrzymać a miałam nie kupować bo nie mam ręki do nasion.Może tym razem będę miała szczęście i coś urośnie z nasion.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Kwiaty w ogrodzie i ich pielęgnacja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
 
 
Regulamin