Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna
 
Rejestracja
 
Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
 
Kwiaty z mojego ogrodu
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Moja Działka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Śro 6:36, 18 Mar 2009    Temat postu:

Uwaga: wszystkie części ciemierników są trujące. Choć związki w nich zawarte używane są do produkcji leków, to jednak bezpośrednie spożycie roślin grozi zatruciem. Również ich sok może powodować niemiłe skutki w postaci pęcherzy na skórze. Dlatego też prace pielęgnacyjne przy ciemiernikach wykonuj zawsze w rękawicach.
Warunki uprawy
Pod uprawę ciemierników wybierz miejsce ciepłe, zaciszne i osłonięte przed wysuszającymi zimowymi wiatrami. Stanowisko musi być lekko ocienione lub cieniste. Doskonale będzie w otoczeniu krzewów lub pod drzewami.
Gleba powinna być żyzna, gliniasta, wapienna. Konieczna jest dbałość o utrzymanie stałej umiarkowanej wilgotności gleby.
Raz do roku rośliny zasil nawozem wieloskładnikowym lub jesienią rozłóż wokół nich warstwę dobrze przekompostowanego obornika.
Do zabiegów specjalnych wykonywanych w uprawie tych roślin należy zaliczyć usunięcie tuż przed porą kwitnienia najstarszych liści aby umożliwić pojawiającym się kwiatom lepszy dostęp promieni słonecznych.
Uwaga: ciemierniki źle znoszą przesadzanie, potrzebują długiego okresu czasu aby się zaaklimatyzować na nowym miejscu.
Pozdrawiam Antoni


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zofia




Dołączył: 09 Lut 2009
Posty: 701
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 12 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: RZESZÓW

PostWysłany: Śro 9:54, 18 Mar 2009    Temat postu:

Antoni bardzo dziękuje za wyczerpującą wiadomość, bardzo mi pomogłeś.Pozdrawiam Zosia

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
jolka362




Dołączył: 26 Gru 2008
Posty: 75
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Katowice

PostWysłany: Śro 11:44, 18 Mar 2009    Temat postu:

Nie zgodziłabym się z tym, że ciemierniki źle znoszą przesadzanie. Jeśli znajdą korzystniejsze warunki to przyjmują się bardzo dobrze. Te, które kwitną na wiosnę przesadziłam tuż przed zimą, oczywiście z bryłą ziemi i o dziwo mają dużo kwiatów i są bardziej wybarwione. Ciemierniki, które kwitną zimą zamierzam przesadzić w czerwcu, ponoć najlepsza wtedy pora.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
teska




Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 120
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Międzychód

PostWysłany: Śro 13:57, 18 Mar 2009    Temat postu:

przepiępkne i różnorodne kwiaty :] ogród z duszą Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
agilap77




Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 191
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 23:06, 18 Mar 2009    Temat postu: ciemiertniki

Ciemierniki - Helleborus

Najczęściej uprawiany (również w polskich ogrodach) jest ciemiernik biały (Helleborus niger). Swą polską nazwę zawdzięcza białym kwiatom, zaś łacińską (niger znaczy "czarny") - ciemnobrunatnym, grubym korzeniom.

W krajach o łagodnym klimacie ciemiernik biały zakwita późną jesienią (w listopadzie i grudniu). Ponieważ pojawia się na rabatach w okresie świąt, bywa nazywany "różą Bożego Narodzenia". W Polsce ciemiernik ten zakwita najczęściej dopiero na przedwiośniu, po pierwszych odwilżach, i kwitnie do kwietnia. Czasami może się zdarzyć, że zakwitnie jesienią, gdy przez dłuższy czas utrzymują się dodatnie temperatury.
Roślina wyrasta do wysokości 30 cm i rozwija ładne białe kwiaty o średnicy około 6 cm, u większości odmian okryte różowym rumieńcem. W miarę przekwitania przybierają one kolor zielonkawy. Osadzone są na szypułkach pojedynczo lub po dwa, trzy. Odmiany 'Keesen' i 'Maximus' wyróżniają się niezwykle dużymi białymi kwiatami, zaś 'Grandiflorus' i 'Pink Select' mają kwiaty różowe.

Ciemierniki należą do bylin długowiecznych. Rosną wolno, ale z czasem rozrastają się w duże kępy i tworzą liczne pędy kwiatostanowe. Rośliny te oprócz pięknych kwiatów mają bardzo dekoracyjne lśniące liście. Część gatunków tworzy ulistnione pędy zakończone kwiatami (ciemiernik cuchnący i korsykański), u innych - jak ciemiernik biały i orientalny - liście i pędy kwiatowe wyrastają bezpośrednio z karpy korzeniowej. Ciemierniki są blisko spokrewnione z zawilcami, tak jak one należą bowiem do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Znanych jest około 20 gatunków ciemierników, które w naturze występują w górach Europy (Apeninach, Alpach, Karpatach) i Azji. Oprócz dzikich gatunków w ogrodach uprawia się także gatunki mieszańcowe, jak np. ciemiernik ogrodowy.

Ciemierniki na rabatach

Kwiaty ciemierników zachwycają różnorodnością barw. Mamy do wyboru odmiany kwitnące na biało, różowo lub czerwono. U niektórych odmian kwiaty są cieniowane lub kontrastowo nakrapiane. Bardzo dobrze prezentują się w sąsiedztwie roślin zimozielonych, np. bergenii, kopytnika i bluszczu, oraz kosodrzewiny, cisów czy bukszpanu. Ciekawym towarzystwem są dla nich także derenie o kolorowych pędach (np. biały 'Sibirica' lub 'Aurea' oraz świdwa 'Midwinter Fire') i kwitnące na przedwiośniu krzewy, jak wawrzynek czy oczar.

Ciemiernik ogrodowy

Ciemiernik ogrodowy (Helleborus x hybridus) to najefektowniejszy gatunek, mieszaniec uzyskany w wyniku prac hodowlanych. Powstał ze skrzyżowania kilku dzikich gatunków. Ma wiele efektownych odmian o dużych kwiatach barwy białej, różowej, purpurowej, ciemnobordowej, a także nakrapianych - 'White Spotted Lady', 'Ashwood Garden Hybrids', czy podwójnych - 'Double Vision'. Znane są też odmiany o jasnożółtych kwiatach, np. 'Yellow Lady'. Wiele odmian ma kwiaty w mieszankach kolorystycznych, np. w różnych odcieniach barwy różowej. Ciemierniki ogrodowe dorastają nawet do 50-70 cm wysokości. Są niezwykle popularne w ogrodach Europy Zachodniej, jednak w naszych warunkach klimatycznych mogą przemarzać podczas surowych zim.

Ciemiernik orientalny

Ciemiernik orientalny (Helleborus orientalis ssp. orientalis) pochodzi z Kaukazu. Ma zielonkawobiałe lub kremowe miseczkowate kwiaty, często z różowym zabarwieniem, osadzone na pędach po trzy, cztery. Ciemiernik orientalny kwitnie od lutego do kwietnia i dorasta do 40 cm wysokości.

Ciemiernik purpurowy

Ciemiernik purpurowy (Helleborus purpurascens) ma skierowane ku dołowi kwiaty, zebrane po dwa, trzy na pędzie. Początkowo są one zielonkawobordowe, a później purpurowobordowe. Występuje dziko w Europie Centralnej i Wschodniej. W Polsce spotkać go można w Bieszczadach.

Ciemiernik cuchnący

Ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus) to gatunek, którego naturalnym siedliskiem jest Europa Zachodnia i Południowa. Ma dzwonkowate zielone kwiaty z czerwonym obrzeżeniem. Kwitnie od lutego do kwietnia. Jest dekoracyjny nawet, gdy już przekwitnie - aż do chwili osypania się nasion. Rośliny osiągają 50 cm wysokości. Ciemiernik cuchnący ma atrakcyjne ciemnozielone lśniące liście. Jego odmiana 'Gold Bullion' ma żółte kwiaty i złociste ulistnienie. Sproszkowane korzenie ciemiernika cuchnącego były niegdyś używane do wyrobu tabaki, stąd zapewne pochodzi jego nazwa.

Ciemiernik korsykański

Ciemiernik korsykański (Helleborus argutifolius syn. corsicus) dorasta do 50 cm. Zakwita na przedwiośniu (od stycznia do marca). Ma kielichowate żółtawozielone kwiaty i dekoracyjne lśniące liście - szerokie i piłkowane na brzegach. Przypominają one nieco ulistnienie ostrokrzewu.

Nie lubią przesadzania

W warunkach naturalnych ciemierniki rosną na glebach wapiennych. Dlatego też przygotowując dla nich stanowisko w ogrodzie, należy do głęboko przekopanej gleby dodać gliny i wapna. Ponadto glebę warto wzbogacić w próchnicę, dodając do niej kompostu, bądź dobrze rozłożonego obornika. Ciemierniki wymagają podłoża przepuszczalnego i dość wilgotnego. Rośliny nie lubią być niepokojone częstym przesadzaniem, gdyż źle reagują na uszkodzenia korzeni. Najlepiej rosną w półcieniu, w sąsiedztwie krzewów i drzew liściastych lub wysokich bylin. Dobrze komponują się z rannikami, zawilcami, przylaszczkami i sasankami. Ciemierniki purpurowy oraz cuchnący nadają się też do ogrodów skalnych.

Ciepłe, wilgotne lato sprzyja tworzeniu przez rośliny pąków kwiatowych, natomiast letnia susza wpływa niekorzystnie na kwitnienie ciemierników. Dlatego podczas letnich upałów należy je systematycznie podlewać.
Jak je rozmnażać?

Ciemierniki rozmnaża się przez wysiew nasion zaraz po ich zbiorze (od czerwca do sierpnia), gdyż bardzo szybko tracą zdolność kiełkowania. Podsuszone nasiona sieje się do doniczek, które zagłębia się w ogrodzie w osłoniętym miejscu, do zimnego inspektu lub od razu na ocienioną rabatę. Nasiona umieszcza się w lekkim, próchnicznym podłożu. Aby wykiełkowały, potrzebują niskiej temperatury, a siewki ukazują się dopiero na wiosnę. Przez dwa lata roślin nie należy wykopywać. Zakwitają dopiero po trzech, czterech latach. Należy pamiętać, że rozmnażane z nasion ciemierniki nie powtarzają cech roślin matecznych, takiego sposobu rozmnażania nie warto więc stosować, jeśli chce się otrzymać konkretną odmianę.

Inną metodą rozmnażania ciemierników jest podział silnie rozrośniętych kęp. Najlepiej zabieg ten przeprowadzać po kwitnieniu, w okresie od kwietnia do maja lub pod koniec lata (w sierpniu lub we wrześniu), gdy młode liście są już dobrze wyrośnięte. Karpy dzieli się na kilka części. Każda powinna mieć choć kilka liści, zdrowych korzeni oraz pąków, z których wyrosną pędy. Zaraz po podziale należy je umieścić w podłożu w odstępach 40-50 cm lub posadzić do doniczek, z których po roku przenosi się rośliny do ogrodu.

Kwiaty ciemierników odznaczają się dość dużą trwałością, można więc ścinać je do wazonów. Ciemiernik biały nadaje się również do pędzenia w doniczkach i coraz częściej właśnie w takiej postaci sprzedawany bywa w zimowych miesiącach.

Uwaga, wszystkie części ciemierników zawierają trującą substancję - heleborynę. Spożycie nasion, korzeni lub części nadziemnych tej rośliny powoduje zatrucie. Sok może wywoływać powstawanie pęcherzy na skórze.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
agilap77




Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 191
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 23:13, 18 Mar 2009    Temat postu: ciemiertniki

Ciemierniki to mrozoodporne byliny należące do rodziny Jaskrowatych (Ranunculaceae). Ich popularność jest wynikiem dość nietypowego terminu kwitnienia. Pierwsze kwiaty pojawiają się, bowiem od połowy zimy aż do wiosny. Te delikatne, ale i wytrzymałe roślinki budzą się do życia właśnie w momencie, gdy cały świat spowija mroźny wiatr i śnieg.
Należąc do długowiecznych bylin, rosną dość wolno, z wiekiem tworzą jednak duże kępy, mające w czasie kwitnienia nawet do 30 pędów kwiatowych. Ich kubkowate lub talerzykowate, białe, podbarwione zielenią lub purpurą, cieniowane lub kontrastowo nakrapiane, kwiaty z pewnością staną się niezwykłą ozdobą zimowych ogrodów.
Ciemierniki to również wspaniałe rośliny rabatowe, używane zarówno do nasadzeń naturalistycznych, ogrodów skalnych, jak i balkonowych pojemników. Kwiaty ciemierników odznaczają się dość dużą trwałością, z powodzeniem, więc ścięte doskonale nadadzą się do ozdoby naszych domów.

Stanowisko
Pod uprawę ciemierników powinniśmy wybierać miejsce ciepłe, zaciszne, lekko ocienione lub cieniste, osłonięte koronami drzew lub krzewów. Zadbajmy by gleba na ich stanowisku była żyzna, gliniasta, wapienna, stale umiarkowanie wilgotna, zdrenowana, o sporej zawartości wapnia. Tuż przed sadzeniem warto wysypać na dno dołka warstwę piasku, służącego jako drenaż, a do przekopanej gleby dodać gliny i wapna. Ziemię warto wzbogacić w próchnicę, dodając do niej kompostu, bądź dobrze rozłożonego obornika. Sadząc roślinę zwróćmy uwagę na właściwy dobór miejsca. Wrażliwe, bowiem na uszkodzenia korzeni ciemierniki, źle znoszą przesadzanie. Ich korzenie ukorzeniają się, bowiem nawet do 3 lat.

Pielęgnacja
Raz do roku zasilmy rośliny nawozem wieloskładnikowym lub też jesienią rozłóżmy wokół nich warstwę dobrze przekompostowanego obornika. Tuż przed porą kwitnienia usuńmy najstarsze liście, umożliwiając pojawiającym się kwiatom lepszy dostęp do słonecznych promieni.
Ciepłe, wilgotne lato sprzyja tworzeniu przez rośliny pąków kwiatowych, natomiast letnia susza wpływa niekorzystnie na kwitnienie ciemierników. Podczas letnich upałów powinniśmy je systematycznie podlewać i dbać o utrzymanie stałej wilgotności gleby.

Szczególną ważną sprawą jest uwaga, jaką należy zwrócić wykonując wszelkie prace pielęgnacyjne przy ciemiernikach. Wszystkie części tych cennych roślin ozdobnych są, bowiem trujące, ich bezpośrednie spożycie grozi zatruciem, a sok może wywoływać powstawanie pęcherzy na skórze. Wszystkie części ciemierników zawierają trującą substancję – heleborynę. Prace pielęgnacyjne przy ciemiernikach wykonujmy, więc zawsze w rękawicach.

Ochrona
Ciemierniki rzadko chorują.

Rozmnażanie
Chcąc utrzymać cechy rodzime danej odmiany rozmnażajmy je wegetatywnie, przez podział karp. Praktycznie wszystkie gatunki ciemierników, prócz ciemiernika cuchnącego, można rozmnażać przez podział rozrośniętych kęp roślin. W maju, tuż po kwitnieniu, bądź też na przełomie sierpnia i września, gdy młode liście są już duże i ciemnozielone, najsilniej rozrośnięte karpy podzielmy na 2 lub 3 rośliny potomne. Tylko taki podział zapewni nam zdrową roślinę. Zadbajmy by każda z części miała, co najmniej 2 lub 3 pączki i od 3 do 5 liści. Karpy posadźmy najpierw do pojemników, a po roku wysadźmy je na miejsce stałe, w każdym z etapów dbając o utrzymanie stale wilgotnej gleby. Młode rośliny dość szybko odchorują drastyczny zabieg dzielenia i rozkwitną najprawdopodobniej już najbliższej zimy.
Gatunki ciemierników możemy rozmnażać również z nasion. Rozmnażając rośliny w ten sposób nigdy nie będziemy mieli jednak gwarancji, że rośliny powtórzą cechy roślin matecznych. Młode mogą, więc różnić się zarówno wyglądem, jak i porą kwitnienia. Tracące bardzo szybko zdolność kiełkowania, nasiona zbierajmy od maja do czerwca i wysiewajmy zaraz po zbiorze do doniczek zagłębionych w osłoniętym miejscu bądź też bezpośrednio do gruntu. Siewki powinny pojawić się wiosną następnego roku, po około 9-10 miesiącach. Rośliny rozkwitną nie szybciej niż po 3 latach od wysiewu.

Ciemierniki nie lubią przesadzania. W odpowiadających im warunkach ciemierniki potrafią rosnąć przez wiele lat w jednym miejscu, tworząc duże efektowne kępy. Nie lubią przesadzania, bardzo źle na nie reagują.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Barbara Jagielska




Dołączył: 26 Sty 2009
Posty: 1168
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Elbląg

PostWysłany: Czw 17:36, 19 Mar 2009    Temat postu:

nie wiem czemu, w przeciwieństwie do zeszłego roku, w tym moje ciemierniki na coś cierpią i są niewydarzone i brzydkie.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Krystyna Leszczyńska
Moderator



Dołączył: 02 Sty 2009
Posty: 2641
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 26 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wielkopolska

PostWysłany: Czw 18:16, 19 Mar 2009    Temat postu: Ciemierniki

Moje ciemierniki, już zakwitły w ustronnym, zacisznym miejscu.Inne jeszcze śpią ale z oczkami na pół otwartymi.
Ale chcę Wam koleżanki powiedzieć, że u mnie ciemierniki rozsiewają się z nasion, muszę je systematycznie likwidować bo mogłabym mieć cały kobierzec.
Pozdrawiam krystyna

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
jolka362




Dołączył: 26 Gru 2008
Posty: 75
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Katowice

PostWysłany: Pią 13:40, 20 Mar 2009    Temat postu:

Krystyno, jaki według ciebie jest najlepszy czas na przesadzanie tej szlachetniejszej odmiany ciemiernika?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Dorota53




Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 130
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:19, 20 Mar 2009    Temat postu:

Jak patrzy się na te kwiaty to ani ta pogoda niema znaczenia ,poprostu wiosne już widać pozdrowienia

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
agilap77




Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 191
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 14:07, 21 Mar 2009    Temat postu: Kwiaty z mojego ogrodu - Pierwszy dzień wiosny

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Krystyna Leszczyńska
Moderator



Dołączył: 02 Sty 2009
Posty: 2641
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 26 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wielkopolska

PostWysłany: Nie 14:24, 22 Mar 2009    Temat postu: Przesadzanie ciemierników

Jolu, tak jak już pisałam nie przesadzam ciemierników one mi się rozsiewają, sadzonek mam zawsze sporo i to już na jesień. Jesienią są maleńkie, ale gdybym pozostawiła na przyszły rok zakryły by mi rabatki kwiatowe.
Pozdrawiam
Krystyna


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
agilap77




Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 191
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:06, 23 Mar 2009    Temat postu:

wspaniałe macie ciemiertniki, moje też się same rozsiewają

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
jolka362




Dołączył: 26 Gru 2008
Posty: 75
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Katowice

PostWysłany: Pon 19:46, 23 Mar 2009    Temat postu:

Mam nadzieję, że po przesadzeniu i moje kiedyś będą wspaniałe. Moim marzeniem jest zakup ciemiernika ciemno bordowego, nie wspomnę o granatowym Very Happy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
agilap77




Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 191
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 18:24, 27 Mar 2009    Temat postu: Sesja zdjęciowa w roli głównej z moimi ciemiertnikami

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Moja Działka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 4 z 6

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
 
 
Regulamin