Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna
 
Rejestracja
 
Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
 
Kalendarz prac w ogrodzie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Drzewa i Krzewy owocowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Nie 7:28, 02 Paź 2011    Temat postu: Kalendarz prac w ogrodzie

Kalendarz prac w ogrodzie w październiku

Sad:

* Kończymy zbiory jabłek i gruszek, oraz późnych odmian śliwek i pigwy. Owoce duże i dobrze wyrośnięte zbieramy najpierw, natomiast te drobniejsze możemy pozostawić na drzewach nieco dłużej, pamiętając jednak aby zebrać je przed nastaniem mrozów (przygruntowe przymrozki nie są groźne, jabłka i gruszki wytrzymują bez uszkodzeń spadki temp. do -3°C).
* Zebrane owoce przeglądamy i sortujemy. Do przechowywania przeznaczamy tylko owoce zdrowe, nie robaczywe i z nie uszkodzoną skórką. Owoce przechowujemy w chłodnym i niezbyt suchym pomieszczeniu (jeżeli jest zbyt sucho skórka owoców może się pomarszczyć). Zobacz szczegóły: jak przechowywać owoce?
* Przeglądamy korony drzew, usuwamy porażone chorobami części roślin i zaschnięte owoce (tzw. mumie), które należy spalić lub głęboko zakopać aby nie stały się źródłem zakażenia w przyszłym roku. Usuwamy również owoce opadłe z drzew, które zaczynają gnić.
* Zdejmujemy i palimy opaski i pułapki lepowe, do których odłamywaliśmy szkodniki.
* Grzyb wywołujący raka drzew owocowych powoduje tworzenie się na porażonych gałęziach narośli w kształcie bulw. Po zbiorach owoców chore gałęzie musimy wyciąć. Tniemy w miejscach zdrowych, odległych o 15 cm od miejsca zrakowacenia. Rany smarujemy balsamem przyspieszającym gojenie.
* Jeżeli na obumarłych gałęziach pojawiają się czerwonawe pęcherzyki, wielkości główki od szpilki, oznacza to iż roślina została zaatakowana przez chorobę grzybową - czerwoną gruzełkowatość. Porażone gałęzie ścinamy i, jeżeli jest to możliwe - palimy je.
* Nadszedł doskonały okres aby w sadzie zastosować nawozy. Pomiędzy drzewami i krzewami rozrzuć i płytko zakop obornik lub kompost. Z nawozów mineralnych możesz zastosować Azofoske (podobnie jak nawozy organiczne - rozsypujemy ją pomiędzy roślinami a następnie płytko przykrywamy ziemią lub wygrabiamy). Wymieszanie nawozów z glebą ułatwi Ci glebogryzarka.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Pią 6:39, 14 Paź 2011    Temat postu:

Jak wykorzystać opadłe liście?

Ale czemu tak bardzo chcemy pozbyć się z naszych ogrodów suchych liści? Gdy pochodzą ze zdrowych roślin, warto je wykorzystać na pożytek ogrodu! Nie doceniamy tego daru natury, a przecież może być doskonałym sprzymierzeńcem w uprawie roślin.

Liście opadłe z drzew możemy umieścić w kompostowniku, uzyskując wspaniały kompost lub ziemię liściową. Warto dodać wtedy nieco nawozu azotowego, który przyspiesza ich rozkład. Są też doskonałym okryciem na zimę dla roślin cebulowych, bratków, jukki ogrodowej, lilii oraz innych bylin. Możemy też ściółkować nimi podłoże wokół zimozielonych krzewów liściastych i iglastych.

O ile rośliny są zdrowe, spod krzewów liściastych w ogóle nie trzeba uprzątać opadłych liści, gdyż ściółkują one glebę, a rozkładając się wzbogacają ją w dodatkowe składniki pokarmowe. Nie należy jednak okrywać liśćmi całych roślin np. wrzosów, gdyż sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych.

Zarówno do ściółkowania jak i na kompost najdą się doskonale liście: lipy, grabu, jesionu, wiązu, klonu, topoli czy brzozy. Nie poleca się natomiast liści orzecha włoskiego, olchy i dębu. Zawierają bowiem garbniki, spowalniające rozwój innych roślin i długo się rozkładają. Nie nadają się też do żadnych celów (ani kompostowania ani ściółkowania) liście kasztanowców. Są one bowiem siedliskiem larw bardzo groźnego szkodnika szrotówka kasztanowcowiaczka, który zimuje w opadłych liściach kasztanowców. W ostatnich latach na terenie całego kraju podejmowana jest trudna walka z plagą tego szkodnika.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Śro 9:47, 26 Paź 2011    Temat postu:

Młode i świeżo posadzone drzewka owocowe obsypujemy kopczykami do 30 cm zakrywając miejsce okulizacji, należy też zabezpieczyć wrażliwe gatunki owijając falistą tekturą.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin2
Administrator



Dołączył: 24 Maj 2008
Posty: 4265
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 35 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 10:06, 02 Mar 2012    Temat postu:

Sad:

Można powoli rozpocząć porządkowanie działki po zimie. Wygrabiamy pozostałe opadłe zeszłoroczne liście i oglądamy w jakim stanie są rośliny sadownicze, czy nie ma zniszczeń mrozowych oraz oznak infekcji chorobowych. Gdy kora drzew popękała, konieczne jest podjęcie próby wyleczenia ran na drzewach.
Wykonujemy cięcie drzew i krzewów owocowych - w połowie marca przycinamy posadzone jesienią jednoroczne okulanty drzew owocowych i krzewy (agrest, maliny i porzeczki przycinamy tuż nad ziemią). U starszych drzew i krzewów wykonujemy cięcie prześwietlające, jeśli nie przycięliśmy jeszcze jabłoni, możemy to zrobić jeszcze teraz, przycinamy też grusze i śliwy.
Cięcie prześwietlające koron drzew owocowych odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu występowaniu wielu chorób rozpowszechnionych w większości ogrodów. Zmniejszenie liczby gałęzi sprzyja lepszemu dostępowi światła do wnętrza korony, a także poprawia przewiewność, co w efekcie sprawia, że liście i pędy szybciej obsychają po opadach deszczu oraz nocnej rosie. Ma to duże znaczenie w przypadku sprawców takich chorób jak parch jabłoni, brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych i ziarnkowych, a także drobnej plamistości liści - atakujących w warunkach podwyższonej wilgotności.
W czasie cięcia sprawdzamy, czy konary nie mają pęknięć i ran powstałych w skutek zaatakowania przez raka bakteryjnego drzew owocowych. Jeżeli zauważymy uszkodzenia - porażone pędy wycinamy poniżej miejsca zakażenia.
Pamiętajmy aby rany po cięciu posmarować pastą ochronną, np. Funabenem 03 PA lub farbą emulsyjną z dodatkiem preparatu Topsin M.
W tym miesiącu osoby, które mają w swoim sadzie brzoskwinie, powinny rozpocząć zabiegi chroniące te drzewka przed dość często występującą chorobą, jaką jest kędzierzawość liści. Wykonujemy oprysk jednym z takich preparatów jak: Syllit 65 WP, Miedzian 50 WP, Miedzian 50 WG lub Pomarsol Forte 80 WG. Oprysk, dużą ilością cieczy, należy przeprowadzić kiedy temperatura powietrza wynosi powyżej 6°C.
Podczas usuwania starszych i zaschniętych pędów porzeczki należy zwrócić uwagę na wygląd pąków. Jeśli są one nienaturalnie nabrzmiałe to w ich wnętrzu z całą pewnością rozwija się roztocz - wielkopąkowiec porzeczkowy. Jeśli tylko pojedyncze pąki są nabrzmiałe po prostu je obrywamy i palimy, a w przypadku gdy większość pączków przybrała taki wygląd, wycinamy cały pęd.
Pod koniec marca, przy ładnej pogodzie, możemy posadzić nowe drzewa i krzewy owocowe. Po posadzeniu przycinamy je i podlewamy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin2
Administrator



Dołączył: 24 Maj 2008
Posty: 4265
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 35 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 10:09, 02 Mar 2012    Temat postu:

Co zrobić gdy drzewo zostało uszkodzone?

Objawami uszkodzeń mrozowych drzew są rany zgorzelinowe, podłużne pęknięcia i nie rozwijające się pąki. Miejsca powstania ran trzeba jak najszybciej zabezpieczyć przed wdarciem się infekcji, stosując maść ogrodniczą, np. Eko-Derma. Dzięki odpowiedniej recepturze, maść tworzy trwałą i elastyczną powłokę odporną na czynniki atmosferyczne, która uniemożliwia wnikanie czynników chorobotwórczych.
Miejsca pęknięć, złamań gałęzi, a także rany po cięciu można też zamalować farbą emulsyjną z dodatkiem środka Topsin. To sposób często stosowany i polecany w wielu poradnikach i czasopismach ogrodniczych.
Przede wszystkim ważne jest abyś odpowiednio wcześnie wykrył uszkodzenia kory drzew. Wiosną, gdy zrobi się cieplej, będzie już za późno aby uratować uszkodzone fragmenty kory. Dlatego też, jak już wspomniałem przed chwilą, powinieneś wybrać się do sadu już w lutym, jak najszybciej po ustąpieniu mrozów. Zniszczenia i odarcia kory przez zwierzęta, a także podłużne pęknięcia kory na pniu drzew lub grubszych konarach, zobaczysz gołym okiem. Uszkodzone miejsca posmaruj maścią ogrodniczą (np. Funaben 03 PA lub Eko-Derma) lub farbą emulsyjną z dodatkiem preparatu Topsin M.

Inną formą uszkodzeń mrozowych są zgorzele słoneczno-mrozowe, powstające w wyniku utraty odporności drzew na mróz w okresie gdy dni stają się cieplejsze. Słońce ogrzewające pnie drzew w tym okresie pobudza do rozpoczęcia wegetacji komórki tkanki twórczej (miazgi) zlokalizowanej pod korą drzewa. Nocami temperatura ponownie spada poniżej 0°C, co powoduje zabicie komórek miazgi i powstanie pustej przestrzeni między drewnem a korą pnia czy grubszego konaru. Z czasem nad pustą przestrzenią następuje zasychanie kory, która zmienia barwę na jasnobrązową, staje się matowa i wyraźnie odróżnia się od kory zdrowej. Jeżeli na tym etapie nie podejmiesz zabiegów ratujących drzewo, zaschnięta kora wykruszy się i powstanie otwarta rana.

Do odpowiednio wczesnego wykrycia miejsc, w których przemarznięta kora odstaje od pnia (jeszcze zanim kora zacznie zasychać i zmieniać barwę), przyda Ci się niewielki młotek. Młotkiem delikatnie ostukaj korę drzew. W miejscach, w których kora przemarzła i odstaje od pnia, usłyszysz typowy głuchy odgłos. W tych miejscach dociśnij korę do drewna, i przymocuj ją poprzez wbicie kilku małych gwoździ z szeroką główką (tzw. papiaków). Odpowiednio wczesne wykonanie tego zabiegu da szansę na zregenerowanie tkanki twórczej i uniknięcie powstania otwartej rany.

Jeżeli stwierdzisz, że jakieś gałęzie są całkowicie uszkodzone (martwe) trzeba je od drzewa odciąć. Miejsca po cięciu również posmaruj maścią ogrodniczą.

Uszkodzone w czasie zimy drzewa będą wymagały szczególnej uwagi również w późniejszym okresie. Otocz te drzewa troskliwą opieką. Musisz je właściwie nawozić i regularnie podlewać (koniecznie obficie podlewaj gdy jest susza!). Glebę wokół drzew warto wyściółkować, aby zbyt szybko nie traciła wilgoci.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin2
Administrator



Dołączył: 24 Maj 2008
Posty: 4265
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 35 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 10:31, 02 Mar 2012    Temat postu:

Jak ciąć krzewy owocowe

O ile cięcie drzew możemy opóźnić do terminu wiosennego, nie powinniśmy zwlekać z przycięciem krzewów porzeczek, agrestu, malin i borówki. Sposób cięcia krzewów zależy od tego czy owoce powstają na pędach jednorocznych, na drewnie starszym i krótkopędach, czy też na jednych i na drugich.

Porzeczki wydają owoce na pędach ubiegłorocznych i kilkuletnich, dlatego też wycinamy wszystkie pędy stare, mające więcej niż trzy lata, oraz pędy słabe i skierowane w dół. Po zimowym cięciu każdy krzew porzeczkowy powinien składać się w jednej trzeciej z trzech lub czterech pędów ubiegłorocznych.

Metody cięcia agrestu są podobne jak dla porzeczki. Ponieważ pędy wielu odmian agrestu mają tendencję do płożenia się po ziemi, aby do tego nie dopuścić, przycinamy je nad pędem skierowanym ku górze.

U malin owocujących latem po zbiorach wycina się tuż przy ziemi wszystkie pędy, które owocowały. Pod koniec zimy wycinamy tuż przy ziemi pędy malin powtarzających owocowanie. Wyrosną nowe pędy, które zaowocują latem.

Owoce jeżyn powstają na pędach jednorocznych, dlatego dobrze jest prowadzić je oddzielnie od pędów młodszych. Po zbiorze owocujące pędy, podobnie jak u malin, przycinamy tuż nad ziemią.

Borówka wysoka owocuje z kolei na pędach 2 lub 3-letnich. Młode krzewy przez 3 lata wymagają nieznacznego cięcia, ograniczonego do wycinania słabych i martwych pędów. Później krzewy borówki tniemy w taki sposób, aby pobudzić do wyrastania młode pędy u nasady krzewu, wycinając co roku pewną ilość pędów starszych.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Wto 16:09, 04 Lut 2020    Temat postu:

Jak wykonywać wiosenne opryski drzew owocowych
Wykonując wiosenne opryski drzew owocowych musimy zadbać aby wszystkie pędy i gałęzie pryskanego drzewa zostały dokładnie pokryte cieczą użytkową. Gotowym preparatem opryskujemy drzewa owocowe od nasady pnia aż po ostatnie pędy korony. W niektórych przypadkach, jak np. podczas wiosennego oprysku preparatami olejowymi przeciwko szkodnikom, należy pryskać drzewka tak obficie aby ciecz wręcz skapywała z gałązek i pędów. Inaczej postępujemy w przypadku wiosennych oprysków miedzianem, które należy wykonywać punktowo, np. tylko na gałązki na których rozwijają się pąki i nie pozwalać aby oprysk skapywał.

Wiosenne opryski drzew owocowych wykonujemy w bezwietrzny, ciepły i pochmurny ale bezdeszczowy dzień. Nie należy pryskać w słoneczny dzień, gdyż wówczas pędy mogłyby zostać poparzone. Zaś w przypadku wystąpienia deszczu zaraz po oprysku, środek ochronny może zostać zmyty i zabieg trzeba będzie powtórzyć.

Ważna jest też temperatura powietrza, w której wykonujemy oprysk. W zbyt niskiej temperaturze środki ochrony roślin mają znacznie mniejszą skuteczność. Informacje o zakresie temperatur, w jakich można stosować dany preparat ochronny, znajdziemy na załączonej do niego etykiecie. I tak np. popularne preparaty do wiosennych oprysków drzew owocowych Miedzian 50 WP oraz Syllit 65 WP stosuje się, gdy temperatura powietrza jest powyżej 6°C.

Wiosenne opryski drzew owocowych są ważnym elementem pielęgnacji roślin w sadzie. Zaniechanie oprysków może powodować pogorszenie jakości owoców, brak plonowania lub całkowite zamieranie drzewa narażonego na ataki chorób i szkodników.

Wiosenne opryski drzew owocowych na szkodniki
Preparaty jakimi wykonujemy wiosenne opryski drzew owocowych należy dobrać odpowiednio do terminu oprysku, gatunku opryskiwanej rośliny oraz choroby lub szkodnika, jakiego chcemy zwalczać.

Chronologicznie pierwszym opryskiem do wykonania w większości sadów będzie oprysk preparatami olejowymi zwalczający szkodniki drzew owocowych. Zabieg ten niszczy zimowe jaja przędziorka owocowca i wylęgające z nich larwy, a także misecznika śliwowego i zimujące na roślinach mszyce. To skutecznie zapobiega się pojawieniu tych szkodników w okresie późniejszym, w pełni wegetacji.

Oprysk na zimujące szkodniki możemy przeprowadzić już w lutym, choć dobrym terminem będzie też marzec. Do tego oprysku polecane są takie środki olejowe jak: Emulpar 940 EC, Promanal 60 EC lub Treol 770 EC. Przy czym opryski Promanalem i Treolem, które zawierają olej parafinowy, należy wykonać zanim pojawią się liście. W późniejszym okresie jest duże ryzyko wystąpienia objawów fitotoksyczności. Jedynie Emulpar, w którego składzie jest olej rydzowy, możemy stosować na rośliny ulistnione, w zasadzie przez cały okres wegetacji (można go stosować też interwencyjnie, po zauważeniu szkodników na roślinie).

Wiosenne opryski brzoskwini
Kolejnym wczesnym opryskiem, którego termin niestety łatwo przegapić, jest oprysk zwalczający kędzierzawość liści brzoskwini. Drzewka brzoskwiń pryskamy przed pękaniem pąków liściowych, gdy temperatura przekracza +6°C (pąki liściowe brzoskwini należy obserwować już pod koniec lutego aby wyłapać okres ich nabrzmiewania, oprysk najlepiej wykonać tuż przed ich pękaniem). Przydatne będą preparaty Miedzian 50 WP i Syllit 65 WP. Ważne, aby pokryć preparatem wszystkie części korony drzewka.

Syllit 65 WP - kiedy stosować, dawkowanie, cenaSyllit 65 WP - kiedy stosować, dawkowanie, cena
Syllit 65 WP to preparat grzybobójczy stosowany do ochrony drzew owocowych przed takimi chorobami jak parch jabłoni i gruszy, kędzierzawość liści brzoskwini, plamistość liści drzew pestkowych czy torbiel śliwy. Zobacz kiedy stosować Syllit 65 WP aby oprysk był skuteczny, jakie jest zalecane dawkowanie preparatu na poszczególnych drzewach, a także jakie są dostępne opakowania i cena preparatu Syllit 65 WP.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Wto 4:33, 04 Maj 2021    Temat postu:

Maj to miesiąc najpiękniejszy w ogrodach, pozdrawiam działkowiczów

Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Drzewa i Krzewy owocowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
 
 
Regulamin