Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna
 
Rejestracja
 
Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
 
Parch jabłoni

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Drzewa i Krzewy owocowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Wto 16:50, 16 Paź 2012    Temat postu: Parch jabłoni

Parch jabłoni to jedna z najpowszechniej występujących i najgroźniejszych chorób atakujących jabłoniowe sady. Najbardziej widoczne objawy porażenia parchem występują na owocach jabłoni – jabłka ulegają zniekształceniom i są pokryte korkowaciejącymi plamami, co czyni je niezdatnymi do spożycia. Walka z parchem jest trudna i wymaga wykonania serii oprysków fungicydami w czasie sezonu wegetacyjnego ale sekretem sukcesu w walce z tą chorobą jest jesienny oprysk drzew 5% roztworem mocznika, dzięki któremu możemy zniszczyć nawet 90% zarodników grzyba!

Po tym wstępie nikogo chyba nie muszę już przekonywać, że jesienny oprysk mocznikiem warto wykonać? Parch jabłoni jest chorobą co roku powszechnie porażającą liście, owoce, a nawet młode, niezdrewniałe pędy jabłoni. Pierwsze objawy widać na młodych liściach, zaraz po rozwinięciu się pąków. Wówczas na górnej stronie liści można zaobserwować małe, brunatno oliwkowe plamki. W miarę rozwoju liści liczba plam i ich wielkość rośnie. Przy warunkach sprzyjających rozwojowi choroby, plamy mogą pokryć większość powierzchni blaszki liściowej, a w końcowym etapie brunatnieją.

Najbardziej dotkliwe są jednak zniszczenia powodowane na owocach. Plamy pojawiają się już na zawiązkach owoców. Są zazwyczaj duże, zlewające się i ciemne. W miarę wzrostu owoce ulegają zniekształceniom, mogą pękać i pokrywać się tzw. warstwą korkową (skorkowacenie skórki owocu). Takie jabłka nie nadają się do spożycia.

Jednym z czynników decydujących o nasileniu parcha jabłoni, obok warunków atmosferycznych, jest poziom źródła infekcji w początkowym okresie wegetacji. W naszym klimacie głównym źródłem zakażenia w tym czasie są zarodniki workowe, które powstają w owocnikach tworzących się na porażonych, ubiegłorocznych liściach, pozostawionych pod drzewami.

W walce z tą chorobą wykonuje się wielokrotne opryski fungicydami, poczynając od fazy ukazywania się liści, poprzez fazę zielonego pąka kwiatowego, różowego pąka kwiatowego, kwitnienia, kończąc na oprysku w fazie wzrostu zawiązków. Jednak konieczność wykonywania tych oprysków możemy znacznie zmniejszyć, wykonując jeden jesienny oprysk 5% roztworem mocznika.

W ogrodnictwie mocznik jest wykorzystywany jako nawóz azotowy i bez problemu kupimy go w większości sklepów ogrodniczych. Aby wykonać jesienny oprysk przeciw parchowi jabłoni przygotowujemy 5% roztwór mocznika, odmierzając 0,5 kg nawozu na 10 litrów wody. Oprysk należy wykonać późną jesienią, gdy drzewa wejdą już w fazę spoczynku. Idealny jest moment „tuż przed opadnięciem liści” gdy jeszcze większość z nich pozostaje na drzewach. Najczęściej (w zależności od warunków pogodowych) jest to druga połowa października lub początek listopada. Korony drzew należy bardzo dokładnie pokryć cieczą roboczą, a także opryskać wszystkie liście które już opadły z drzew. W ten sposób dostarczamy do liści dużej ilości azotu, co stymuluje rozwój mikroorganizmów saprofitycznych, rozkładających liście, a to z kolei redukuje liczbę tworzących się na liściach owocników grzyba nawet o 90% (stwierdzone podczas kilkuletnich badań w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach*). Wiosną te owocniki nie będą już stanowić źródła infekcji.

W uprawach amatorskich, w ogrodach przydomowych i działkowych, gdzie staramy się ograniczać wykorzystanie chemicznych środków ochrony roślin, jesienny oprysk jabłoni 5% roztworem mocznika powinien być najważniejszym, obowiązkowo wykonywanym zabiegiem przeciwko parchowi jabłoni. Dlatego na blogu piszę o tym zabiegu nieco wcześniej, abyście zdążyli kupić mocznik i… nie przegapcie tego zabiegu!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Sob 13:14, 17 Lis 2012    Temat postu:

W uprawach amatorskich, w ogrodach przydomowych i działkowych, gdzie staramy się ograniczać wykorzystanie chemicznych środków ochrony roślin, jesienny oprysk jabłoni 5% roztworem mocznika powinien być najważniejszym, obowiązkowo wykonywanym zabiegiem przeciwko parchowi jabłoni. Dlatego piszę o tym zabiegu bo jeszcze jest dość ciepło i można jeszcze opryskać, nie przegapcie tego zabiegu!

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ploszka




Dołączył: 03 Wrz 2015
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 7:52, 04 Wrz 2015    Temat postu:

niestety, szkoda że tak późno przeczytałąm ten temat nie wiem czy moją jabłoń da się jeszcze odratowac...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
skrybaogrodowy




Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 242
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polska Południowa

PostWysłany: Pią 18:22, 04 Wrz 2015    Temat postu:

Głowa do góry. Da się uratować. Wykonaj jednak ten oprysk mocznikiem już niebawem póki jeszcze liście nie opadły. Z kolei żeby upewnić się, że na opadłych liściach zarodniki parcha się nie rozwiną warto podłoże (a na nim zalegające resztki porażonych parchem liści|) opryskać także mocznikiem, ale w stężeniu 8 procent - oczywiście dopiero wtedy gdy liście opadną.
Część liści nie zechce opaść, zwłaszcza te na rozetach porażonych mączniakiem - te rozety należy wyciąć i spalić.
Pozdrawiam zdrowotnie


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Pon 9:43, 24 Gru 2018    Temat postu:

Pogoda deszczowa i przymrozki to niekorzystna pogoda na drzewa

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Drzewa i Krzewy owocowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
 
 
Regulamin