Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna
 
Rejestracja
 
Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
 
Kalendarz ogrodniczy
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Kalendarz prac ogrodowych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Leon




Dołączył: 20 Paź 2008
Posty: 351
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Czw 5:48, 14 Maj 2009    Temat postu:

Muszę jechać na działkę zobaczyć jakie są skutki przymrozku

Pozdrawiam Leon


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
halina
Moderator



Dołączył: 06 Mar 2009
Posty: 2189
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 16 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ełk (Mazury)

PostWysłany: Czw 6:02, 14 Maj 2009    Temat postu:

A jednak i do Was dotarły te zimności, a ja myślałam, że to ja mieszkam na "biegunie zimna"

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
wioletta
Moderator



Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 7426
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 122 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Nowy Sącz

PostWysłany: Czw 6:23, 14 Maj 2009    Temat postu:

Chyba wszyscy mieszkamy na "biegunie zimna".W Nowym Sączu temperatura-1a na działce na pewno zimniej bo bliżej gór .Nie zabezpieczyłam roślin wczoraj późno przyjechałam nie miałam siły już jechać,w sobotę zobaczę czy coś przetrwało.Kwiaty dadzą sobie radę owoce i kwiaty truskawek trochę mnie martwią.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
wioletta
Moderator



Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 7426
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 122 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Nowy Sącz

PostWysłany: Śro 20:49, 20 Maj 2009    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
wioletta
Moderator



Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 7426
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 122 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Nowy Sącz

PostWysłany: Śro 20:51, 20 Maj 2009    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Katarzyna




Dołączył: 14 Lis 2008
Posty: 1478
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 15 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Nie 9:21, 24 Maj 2009    Temat postu:

Dzięki Wioletta za kalendarz, nie kupiłam w tym roku, dobrze popatrzeć


Pozdrawiam Katarzyna


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Pią 8:24, 29 Maj 2009    Temat postu:

O tej porze roku możemy wysiać nasiona bylin i wszystkich kwiatów dwuletnich

Złoto ogrodników

Resztki roślinne i domowe odpadki organiczne warto zbierać i przerabiać na kompost. Otrzymany w ten sposób naturalny nawóz jest niezastąpiony w użyźnianiu ziemi. Właśnie teraz, kiedy z ogrodu wyrywamy najwięcej chwastów, jest najlepsza pora, aby założyć pryzmę kompostową. Przeznaczmy na nią cienisty zakątek w ustronnej części ogrodu. Odpadki układamy warstwami przesypując je ziemią. W ciągu roku pryzmę przynajmniej raz przekopujemy. Na wiosnę kompost jest gotowy. Można też pomyśleć o zakupie termokompostownika, w którym proces rozkładu materii organicznej przebiega znacznie szybciej.

Lato zaklęte w kwiatach

W ciepłe i słoneczne dni, gdy zniknie już rosa, możemy ścinamy kwiaty i kłosy traw do suszenia. Świetnie nadają się do tego suchołuski, kocanki, krokosz, gomfrena i wiele innych. Ważne, żeby nie były zbyt rozwinięte. Rośliny wiążemy w niezbyt grube pęczki i wieszamy główkami w dół w miejscach cienistych i przewiewnych. Trawy i zboża zbieramy, gdy ich kwiatostany są jeszcze zielone, żeby schnąc, nie rozsypywały się.

Letnie siewy

O tej porze roku możemy wysiać nasiona bylin i wszystkich kwiatów dwuletnich (np. bratki, dzwonki, goździki brodate, naparstnice, malwy). Przygotowujemy skrzyneczki wypełnione mieszanką torfu z piaskiem, albo starannie przekopaną i nawiezioną grządkę w ogrodzie. Trzeba uważać , aby kiełkujących roślin nie przesuszyć. Gdy siewki wypuszczą cztery, sześć liści pikujemy je w rozstawie 4-5 cm najlepiej w pochmurny dzień, aby nie spaliło ich słońce. Pod koniec lata lub wiosną będzie można posadzić rośliny na przeznaczone dla nich miejsca.

Walczymy z glonami

Jeśli dni są bardzo ciepłe, zdarza się, że w ogrodowym jeziorku szybko mętnieje woda. Dzieje się tak najczęściej za sprawą gwałtownie rozwijających się glonów. Ich namnażaniu się sprzyja obecność ryb, których odchody - razem z resztkami pokarmu - zalegają na dnie. Glony trzeba regularnie usuwać, wyławiając siatką lub stosować specjalne środki chemiczne. Będą mniej ekspansywne, jeśli w oczku rośnie dużo roślin, a ryby są karmione mniej obficie.

Kondycja surfinii

Popularne w ostatnich latach petunie długopędowe (np. surfinie, supertunie) są bardzo wrażliwe na niedobory związków żelaza. Jeśli jest ich w glebie za mało, żółkną im liście, a kwiaty są mniej okazałe i niezbyt liczne. Dlatego firmy nawozowe przygotowują dla tych roślin specjalne pożywki. Warto stosować je regularnie już od drugiego tygodnia po posadzeniu rozsady w pojemnikach. Jeśli nie zapomnimy też o obfitym podlewaniu, na pewno przez całe lato będziemy się cieszyć ich obfitym kwitnieniem. Podobnej pielęgnacji potrzebują siostry surfinii spotykane pod różnymi nazwami np. Conchita, Calibrachoa, Priscilla, Millon Bells, Superbells.

Ptaki chcą pić

Podczas upałów ptakom brakuje wody. Mogą nawet umierać z pragnienia. Pomóżmy skrzydlatej braci wystawiając w ogrodzie poidełko. W sklepach ogrodniczych i supermarketach budowlanych możemy kupić poidełka w różnych stylach. Odpowiednio dobrane staną się wspaniałą ozdobą ogrodu. Ale poidełkiem może być każdy pojemnik, byle był szeroki, dość płytki i o łagodnych brzegach. Optymalna głębokość to 2-3 cm przy brzegu i 6-7 cm w środku. Obserwowanie pijących z niego i pluskających się w nim ptaków będzie dla domowników nie lada atrakcją.

Więcej cienia

Latem roślinom doniczkowym stojącym na parapetach jest zwykle za gorąco, zwłaszcza gdy okna wychodzą na południowy zachód. Padające przez szyby promienie mogą nawet poparzyć liście. Gdy nie mamy możliwości odstawienia kwiatów w głąb mieszkania, postarajmy się je osłonić. Przymocujmy na szybach ażurową firankę, cienki papier lub kolorową samoprzylepną folię w jasnych kolorach.

Dokarmiać czy nie dokarmiać

Stara zasada angielskich ogrodników mówi: "Jeśli kondycja roślin w twoim ogrodzie budzi jakiekolwiek wątpliwości, zacznij je nawozić". Jednak dziś przy coraz większej chemizacji środowiska rośnie liczba zwolenników innego postępowania. Starą zasadę można by strawestować: "Jeśli masz wątpliwości, dokarmiaj, ale przede wszystkim kompostem". Można go zrobić nawet w niewielkim ogrodzie. Oszczędzimy na nawozach ze sklepu i będziemy postępować w zgodzie z naturą. A oto kilka szczegółowych wskazówek dotyczących dokarmiania roślin.

Drzewa i duże krzewy

Starsze rzadko przycinane rośliny zwykle nie potrzebują dokarmiania. Młodym może się to przydać, ale należy stosować niewielkie dawki nawozu (np. Azofoska, Substral, Agrecol) i przestrzegać terminów ich stosowania (ostatni raz w lipcu).

Rabaty bylinowe

Tam, gdzie wiosną zastosowano kompost, latem wskazane jest jedynie delikatne dokarmienie nawozem wieloskładnikowym (np. Multivit, Planton, Pokon). Gdy kompost był żyzny, można z tego dodatkowego zasilania zupełnie zrezygnować.

Trawniki

Właściwie wystarczy zasilać je tylko w maju i czerwcu, gdy trawa szybko rośnie, specjalnymi odżywkami do trawników (na rynku oferuje je wiele firm). Jeśli jednak chcesz w murawie mieć stokrotki i inne dzikie rośliny łąkowe, nie stosuj nawozu, bo wolą one stanowisko ubogie.

Róże i krzewy kwitnące

Rośliny te zwykle są co roku intensywnie przycinane, dlatego poczynając od marca powinny być intensywnie dokarmiane. Nawozimy je regularnie co miesiąc aż do końca lipca kompostem i nawozami wieloskładnikowymi (najlepiej przeznaczonymi specjalnie dla nich, np. Ekor, Agrofoska). Zasilanie w środku lata pobudzi je do obfitszego kwitnienia.

Warzywa i owoce

Kiedy sadzimy rośliny, których plony pojawią się na naszym stole, chcemy, żeby były one obfite. Intensywne dokarmianie (zwłaszcza kompostem i dobrze przefermentowaną gnojówką) jest w tym wypadku zawsze korzystne. Warzywa są bardziej żarłoczne niż drzewka owocowe, ale nawet jabłka i gruszki poprawiają się już przy niewielkim dokarmianiu.

Rośliny w pojemnikach

Mają ograniczoną ilość podłoża, więc regularne dokarmianie jest dla nich niezbędne. Na początku sezonu stosujemy nawozy z dużą zawartością azotu, aby pobudzić wzrost, później preparaty z potasem (np. dla roślin kwitnących), który dobrze wpływa na kwitnienie i owocowanie.
Pozdrawiam Antoni


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
wioletta
Moderator



Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 7426
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 122 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Nowy Sącz

PostWysłany: Pią 20:41, 05 Cze 2009    Temat postu:

Rośliny ozdobne

Rozmnażamy przez podział kęp byliny, które kwitły wiosną, np: smagliczkę górską, płomyk, żagwin.
Kiedy liście tulipanów zżółkną, wykopujemy cebule i suszymy je w przewiewnym miejscu. Pozostawione na drugi rok w ziemi mają mniej okazałe kwiaty.
Regularnie odchwaszczamy i nawozimy rabaty. Usuwamy przekwitłe kwiatostany, aby rośliny nie traciły sił na wydawanie nasion. Wysiewamy nasiona kwiatów dwuletnich: stokrotek, bratków, malw, dzwonków, naparstnic, goździków brodatych.

Trawnik

Kontynuujemy regularne strzyżenie, nawadnianie i usuwanie chwastów.

Warzywnik

Siejemy selery korzeniowe i naciowe, czosnek , sałatę głowiastą i rzymską. Siejemy kapustę głowiastą, brukselkę, letnie odmiany kalafiora i kalarepy. Wysiewamy letnie odmiany rzodkwi i rzodkiewek. Kończymy zbiór rabarbaru i szparagów.
Palikujemy pomidory i usuwamy ich boczne pędy.

Rośliny balkonowe

Sadzimy w skrzyniach kwiaty letnie - aksamitki, żeniszki, szałwie, pelargonie, surfinie i petunie. Wszystkie kwiaty regularnie ( raz na tydzień ) nawozimy roztworem nawozu wieloskładnikowego i zwalczamy atakujące je choroby i szkodniki.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Katarzyna




Dołączył: 14 Lis 2008
Posty: 1478
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 15 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Śro 16:21, 10 Cze 2009    Temat postu:

Wszystko by się robiło brak czasu i pogody, pozdrawiam Katarzyna

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Erakac




Dołączył: 29 Lis 2008
Posty: 380
Przeczytał: 2 tematy

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: centrum

PostWysłany: Nie 10:39, 21 Cze 2009    Temat postu:

Czy możesz Wioletto podać link do strony z tym kalendarzem.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
wioletta
Moderator



Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 7426
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 122 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Nowy Sącz

PostWysłany: Nie 14:20, 21 Cze 2009    Temat postu:

Erakac napisał:
Czy możesz Wioletto podać link do strony z tym kalendarzem.

[link widoczny dla zalogowanych]
link do programu rolniczego TVP z kalendarzem biodynamicznym


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin2
Administrator



Dołączył: 24 Maj 2008
Posty: 4265
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 35 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 6:20, 06 Lip 2009    Temat postu:

W lipcu wielu z nas ma wreszcie czas na to, by prawdziwie nacieszyć się swym ogrodem. Co jednak, gdy urlop postanowiliśmy spędzić poza domem, kiedy naszym roślinom może grozić podstępna susza?

RAPORTY

* Lato w ogrodzie - poradnik
* Woda w ogrodzie - - porady i inspiracje

BYLINY

Przesadzamy byliny i rośliny okrywowe kwitnące wczesną wiosną i jesienią - żagwin, płomyk szydlasty, rogownicę, zawciąg, aster alpejski, barwinek, rojniki i rozchodnik.

2-4 tygodnie po kwitnieniu kosaćców bródkowych, przystępujemy do ich dzielenia i przesadzania. Do rozmnażania wybieramy egzemplarze co najmniej 3 letnie, silnie rozrośnięte, które są już nadmiernie zagęszczone. Karpę wykopujemy widłami, otrząsamy z ziemi, liście skracamy o połowę, a korzenie - do długości 15-20 cm.

Sprawdzona rada: Karpę dzielimy ostrym nożem, a nowe kłącza sadzimy poziomo co 45-60 cm, na słonecznym stanowisku, tuż pod powierzchnią żyznej i przepuszczalnej gleby.

KRZEWY

Podlewamy systematycznie krzewy, zwłaszcza te o płytkim systemie korzeniowym (różaneczniki, hortensje i wrzosy). Podczas suchej i upalnej pogody sprawdźmy, czy nie atakują ich przędziorki. Zwalczymy je bez trudu preparatami: Talstar, Neoron, Mitac, mszyce zaś przy użyciu preparatów Pirimor, Decis lub Talstar.

Sprawdzona rada: Obserwujmy często róże, jeśli pojawi się biały nalot na liściach, spryskajmy je roztworem preparatu Bayleton lub Sportak.

TRAWNIK

W lipcu nasze trawniki, zwłaszcza jeśli nie mamy automatycznego systemu nawadniania, narażone są na suszę. Nie zapominajmy o tym, by codziennie wczesnym rankiem lub o zmierzchu podlewać trawniki, zwłaszcza młode, założone w tym sezonie.

Sprawdzona rada: Dobrze też jest raz w miesiącu nawieźć murawę specjalnym nawozem do trawników (np. Florovit, Pokon, Multivit).

Podlewany i nawożony trawnik szybko rośnie, trzeba go więc regularnie kosić - co 7-10 dni, na wysokość 5-6 cm. Nie wolno kosić go zbyt krótko, gdyż trawa wówczas marnieje i powstają łyse, puste placki zaś podczas silnej suszy lepiej skosić ją wyżej niż zwykle.

Sprawdzona rada: Gdy podczas naszego urlopu trawnik zmarnieje i zżółknie, najpierw trzeba go dobrze nawodnić, niezbyt silnym strumieniem wody. Dopiero gdy znów się zazieleni, możemy skosić trawę ustawiając ostrza kosiarki na średnią wysokość. Następnie należy dokarmić trawnik nawozem bogatym w azot. Czasem w puste miejsca trzeba będzie dosiać trawy (specjalną mieszankę regeneracyjną nasion).

OCZKO WODNE

Latem nawet najmniejszy zbiornik wodny w ogrodzie nam przynosi ukojenie w upalne dni, a roślinom poprawia mikroklimat.

Pamiętajmy o pielęgnacji zbiorników wodnych. Jeśli w oczku nie mamy fontanny i pompy z filtrem, w słoneczne dni szczególnie szybko w wodzie będzie rozwijać się warstwa glonów. Trzeba je regularnie wyławiać czerpakiem lub długim kijem. W ostateczności możemy użyć też specjalnych preparatów chemicznych, które uniemożliwiają rozwój glonów, zawsze jednak bieżmy pod uwagę że każdy taki środek zaburza równowagę biologiczną w zbiorniku i może źle wpływać na ryby. Nie zapominajmy też o przerywaniu silnie rosnących roślin wodnych, głównie grzybieni, których okazałe liście potrafią zarosnąć szczelnie całe lustro wody, podduszając inne mniej ekspansywne gatunki. W małych zbiornikach wystarczy posadzić jeden, dwa grzybienie. Regularnie usuwamy przekwitłe i zwiędłe kwiaty.

W upalne dni nie zapominajmy o podlewaniu roślin posadzonych nad samym brzegiem zbiornika oraz o uzupełnianiu wody w niecce, bo szybko paruje. Nad małym oczkiem wodnym można rozpiąć osłonę z cieniującej tkaniny lub rozłożyć parasol ogrodowy. Dzięki temu woda nie nagrzewa się tak szybko, nie rozwijają się nadmiernie glony i lepiej czują się w niej ryby.

COŚ PIĘKNĘGO DO WAZONU

Zaczynają kwitnąć posadzone wiosną rośliny cebulowe i bulwiaste, np. mieczyki, lilie, dalie. Większość z nich po ścięciu długo utrzymuje świeżość i świetnie nadaje się do wazonu. Aby były naprawdę dekoracyjne muszą być dorodne i zdrowe. Dlatego warto je w ogrodzie regularnie nawozić odżywką dla roślin kwitnących np. Agrecol, Planton, Ekor. Trzeba też pilnować, aby nie niszczyły ich szkodniki. Na mieczykach mogą pojawiać się wciornastki, które powodują powstawanie licznych białych plamek na liściach, a dalie to przysmak mszyc. Gdy tylko zauważymy intruzów, opryskujemy rośliny preparatem owadobójczym (np. Polysect, Decis, Spruzit, Agrecol-Antyszkodnik, Confidor). Zabieg powtarzamy po tygodniu. Odmiany wysokie warto podpierać palikami, aby się nie łamały.

Z JEDNEJ KĘPY KILKA

Niektóre byliny, które kwitły wiosną i wczesnym latem (np. peonie i irysy), możemy w lipcu i sierpniu (dwa, cztery tygodnie po kwitnieniu) rozmnożyć przez podział. Do końca sezonu dobrze się ukorzenią i będą obficie kwitły w przyszłym roku. Kępy przeznaczone do dzielenia muszą być co najmniej trzy-, czteroletnie. Wykopujemy je w całości i dzielimy szpadlem lub sekatorem na części (każda powinna mieć dwa, trzy wierzchołki wzrostu). Przycinamy liście przynajmniej o połowę i tak przygotowane sadzonki umieszczamy w nowym miejscu na takiej samej głębokości, na jakiej rosły poprzednio. Ziemię wcześniej przekopujemy z nawozem. Przez kilka dni rośliny często podlewamy.

ŻYWOPŁOT U FRYZJERA

W czerwcu i lipcu wszystkie krzewy rosną bardzo intensywnie. Żywopłoty, które przycięliśmy na wiosnę, teraz powinniśmy przystrzygać delikatnie przynajmniej raz na miesiąc. Tniemy wszystkie młode pędy na jednakowej wysokości, skracając je przynajmniej o połowę. Jeśli nie chcemy, by zielone ogrodzenie było coraz większe, pozostawiamy tylko dwu-, trzycentymetrowe kawałki nowych przyrostów. Najlepiej ciąć żywopłot podczas pochmurnej pogody, by słońce nie poparzyło świeżo odsłoniętych liści.

CO ZA DUŻO, TO NIE ZDROWO

Przyglądanie się rybom w ogrodowym oczku to nie lada przyjemność. W całej okazałości ukazują się zwłaszcza w czasie karmienia, dlatego niektórzy właściciele stawów sypią im pokarm przy każdej okazji. Niestety, ani oczku, ani jego mieszkańcom to nie służy. Przekarmiane ryby nie są w stanie zjadać wszystkiego i resztki pokarmu opadają na dno, zanieczyszczając wodę. Najlepiej karmić ryby dwa, trzy razy dziennie o tych samych porach. Wielkość porcji ustalamy tak, aby w ciągu kilku minut była całkowicie zjedzona. Urozmaicajmy zwierzętom dietę stosując na przemian różne pokarmy.

NIESFORNY DOMOWNIK

Jeśli nasz kot lubi kopać w skrzynkach balkonowych, na pewno zniszczy kwiaty. Możemy go do tego zniechęcić i jednocześnie ochronić rośliny, wykładając podłoże w pojemniku kamieniami o średnicy 3-5 cm lub umieszczając w nim gęsto na sztorc krótkie patyczki np. wykałaczki.

PRZYCINAJ I SUSZ

Zakątek z ziołami warto mieć i w ogrodzie, i na balkonie. Można je obrywać przez cały sezon. Rośliny wydają jednak dużo więcej listków niż nam potrzeba. Opłaca się więc ścinać część gałązek, suszyć i zbierać na zimę. Takie zioła są o wiele bardziej aromatyczne od kupowanych w sklepie. Sprzyja to też krzewieniu się roślin i wydawaniu przez nie dużej ilości młodych, a więc najdelikatniejszych pędów.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Sob 19:31, 25 Lip 2009    Temat postu:

Drzewa i krzewy ozdobne liściaste

# Przestajemy zupełnie nawozić wszystkie drzewa i krzewy, aby nie pobudzać już tegorocznych pędów do wzrostu i pozwolić im zdrewnieć przed zimą.

# Jeżeli chcemy przesadzić krzewy zimozielone - bukszpany, mahonie i inne - musimy zrobić to teraz, aby zdążyły dobrze ukorzenić się przed zimą.

# W razie upałów podlewamy intensywnie krzewy o płytkim systemie korzeniowym, zwłaszcza potrzebujące sporo wilgoci różaneczniki, azalie, hortensje i wrzosy.

# Ostatni raz przycinamy żywopłoty, aby rany po cięciu zdążyły się dobrze zabliźnić do zimy.

# Opryskujemy róże przeciwko czarnej plamistości i mączniakowi oraz wierzby przeciwko rdzy (wrażliwe na nią są zwłaszcza odmiany miniaturowe szczepione na pniu), np. stosując preparat Baymat lub ekologiczny Biosept.

# Jeżeli na roślinach zauważymy mszyce lub gąsienice, używamy preparatów owadobójczych, np. Decisu. Zabieg powtarzamy trzy razy w odstępach tygodniowych.

Iglaki

# Druga połowa lata to najlepszy czas na sadzenie i przesadzanie iglaków. Przez dwa, trzy miesiące wytworzą dużo nowych korzeni i nie będą narażone zimą na przesuszenie. Krzewy kupowane w pojemnikach wymagają jedynie w ciągu kilku pierwszych dni intensywnego podlewania; te przesadzone z gruntu warto dodatkowo na dwa, trzy tygodnie zacieniować agrowłókniną lub jutą.

# Starszych iglaków już nie nawozimy mieszankami zawierającymi azot. Możemy jedynie zastosować odżywki tzw. jesienne, które przyspieszają drewnienie pędów i uodparniają rośliny na mróz.

Prace wykonywane w sierpniu


Byliny

# Regularnie usuwamy przekwitłe kwiaty, aby rośliny nie traciły urody i energii na wytwarzanie nasion. Wielu gatunkom zabieg ten przedłuża kwitnienie.

# Przygotowujemy podłoże pod wiosenne rośliny cebulowe, które będziemy sadzić za dwa, trzy tygodnie. Ziemię przekopujemy, odchwaszczamy i wapnujemy, aby uzyskała odczyn obojętny (6,5-7,5 pH). Następnie rozsypujemy nawóz fosforowy, np. Superfosfat (50-80 g/m2) i płytko mieszamy go z podłożem.

# Rozmnażamy przez podział kęp kosaćce, liliowce, złocienie wielkie i piwonie oraz rośliny kobiercowe, takie jak rojniki, rozchodniki, płomyk szydlasty, żagwin i goździki. Najlepiej zrobić to w dzień pochmurny, a potem przez kilka dni intensywnie rośliny podlewać.

Sierpień - sadzimy zimowity i dosładzamy winogrona


Kwiaty jednoroczne i dwuletnie

# Sadzimy na miejsce stałe rozsadę roślin dwuletnich, np. dzwonków, malw, naparstnic, bratków. Przed zimą ich rozety dobrze się rozrosną i wydadzą dorodne kwiaty w przyszłym roku.

Trawnik

# Trawę kosimy mniej więcej co tydzień, a co 3-4 dni obficie ją podlewamy, tak by woda przesiąkała na głębokość 10-15 cm, dokąd sięgają korzenie. Przy dużych upałach murawę nawadniamy codziennie, najlepiej wcześnie rano.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Dorota Kaniewska




Dołączył: 01 Cze 2009
Posty: 628
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: zachodniopomorskie

PostWysłany: Nie 23:45, 26 Lip 2009    Temat postu:

Ten kalendarz prac jest świetny.Dziękuję.Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zenek




Dołączył: 01 Lis 2008
Posty: 1093
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 7:09, 30 Sie 2009    Temat postu:

Trawnik:

Zabiegi uprawowe:

* Kontynuujemy zwalczane chwastów i mchu na trawniku.
* Regularnie grabimy trawnik, aby usunąć suchą trawę i filc1.
* Wysiewamy jesienną mieszankę nawozów i nasion traw, jeśli nie zrobiliśmy tego w sierpniu.
* Gdy trzeba, stosujemy przewietrzanie i wzruszamy glebę, aby ją osuszyć. Zagłębienia wypełniamy rozsypując piasek lub zużytą ziemię z doniczek.

Wysiew i wykładanie darni:

* Wykładamy zakupioną darń, dobrze nawadniamy i dbamy, aby nie wyschła.
* Wysiewając nasiona lub wykładając darń na warzywniku, robimy mały trawnik, który będzie źródłem zapasowej darni do ewentualnego uzupełnienia ubytków murawy głównego trawnika.
* Pozostałe nasiona lub darń wykorzystujemy do uzupełniania ubytków darni i placów uszkodzonej trawy.

Koszenie:

* Kontynuujemy koszenie, ustawiając ostrza nieco wyżej niż zwykle.

Drzewa i krzewy owocowe:

Zabiegi uprawowe:

* Zwracamy uwagę na pojawiające się u podstawy pni opieńki; w razie potrzeby zwalczamy je.
* Przygotowujemy glebę do jesiennego sadzenia drzew.

Cięcie i formowanie:

* W pierwszej połowie miesiąca kończymy formowanie brzoskwiń prowadzonych w formie szpaleru przy ścianach.
* Kończymy letnie cięcie śliw i wiśni, wykonywane zaraz po zbiorze owoców.
* Kontynuujemy wycinanie i palenie starych pędów malin i jeżyn po zakończeniu owocowania.
* Przycinamy i podwiązujemy tegoroczne pędy malin i jeżyn.

1 Filc - to pozostałe po koszeniu trawy resztki źdźbeł, które powoli rozkładają się w rosnącej trawie tworząc zbitą warstwę nieprzepuszczalną dla powietrza.
Fragment pochodzi z książki "1001 sposobów na piękny ogród" wydanej przez Reader’s Digest.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Kalendarz prac ogrodowych Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Następny
Strona 2 z 13

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
 
 
Regulamin