Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna
 
Rejestracja
 
Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
 
Kalendarz ogrodniczy
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Kalendarz prac ogrodowych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Nie 8:37, 07 Kwi 2013    Temat postu:

Kwiecień w ogrodzie

Ten miesiąc wszyscy miłośnicy ogrodów witają z radością. Mamy wiosnę i coraz wyraźniej widać jak budzi się przyroda. Jak sama nazwa miesiąca wskazuje, jest to miesiąc, w którym rozpoczyna się okres kwitnienia wielu roślin. Nadeszła już pora aby ostro zabrać się za porządkowanie ogrodu po zimie i inne prace na działce. Będzie nam sprzyjać wydłużający się dzień. W pierwszych dniach kwietnia słońce będzie wschodzić zaraz po godz. 6, a zachodzić dopiero po 19. W ciągu tego miesiąca dzień wydłuży się o kolejne ponad 1,5 godziny. Wykonując prace w ogrodzie pamiętajmy tylko aby się zbytnio nie rozpędzić, szczególnie przy odkrywaniu roślin, gdyż noce bywają jeszcze
Sad:

Początek kwietnia to ostateczny termin przygotowywania drzew do przeszczepienia. Gałęzie przeznaczone do przeszczepiania skracamy, w zależności od ich grubości, na długość 30 do 60 cm, licząc od miejsca rozgałęzienia. Gałęzie dolne pozostawiamy dłuższe, zaś górne - krótsze. Przewodnik skracamy do przeszczepienia na około 30 cm od ostatniego rozgałęzienia. Miejsce do przeszczepienia wybieramy tak, aby kora była była gładka, wolna od uszkodzeń mechanicznych i bez rozgałęzień.
Kończymy zimowe cięcie drzew w sadzie. Do kwietnia możemy opóźnić cięcie gatunków najbardziej narażonych na uszkodzenia mrozowe - śliw, morel, brzoskwiń i nektaryn.
Początek kwietnia to ostateczny termin aby przyciąć winorośl (opóźnienie cięcia do kwietnia ma pozytywny wpływ w miejscach szczególnie narażonych na przymrozki). Tnąc winorośl pamiętaj, iż owocuje ona na pędach jednorocznych, wyrastających z pąków położonych na dwuletnich pędach zdrewniałych. Zwlekanie z przycięciem do końca kwietnia lub początku maja spowoduje silny wyciek soków z ran po cięciu i osłabi krzewy, zatem zabieg przeprowadź jak najszybciej.
Jeżeli w marcu nie posadziliśmy nowych drzewek, możemy to zrobić również w kwietniu. Drzewka posadzone wiosną przycinamy po posadzeniu nieco silniej, niż te sadzone jesienią. Podczas sadzenia warto zastosować szczepionkę mikoryzową dla drzew owocowych. Zastosowanie szczepionki wzmocni system korzeniowy drzewek i ułatwi roślinom pobieranie składników pokarmowych z gleby (pozwala znacznie zmniejszyć ilość podawanych nawozów). W efekcie rośliny będą silniejsze, zdrowsze, a plon bardziej obfity.
Wysadzamy zdrewniałe sadzonki porzeczek i winorośli. Umieszczamy je w glebie na takiej głębokości, aby na powierzchni znajdował się tylko jeden pąk.
Jeżeli chcemy rozmnożyć agrest lub winorośl, robimy odkłady poziome. Jeżynę bezkolcową można natomiast rozmnożyć poprzez odkład wierzchołkowy.
Zapobiegamy zakażeniu jabłoni parchem oraz mączniakiem. Opryski zwalczające parch rozpoczynamy w fazie wydobywania się z pąków końcowych pierwszych liści. W zależności od pogody, pierwszy oprysk wykonujemy w połowie kwietnia lub na początku maja. Rozprzestrzenianiu się tych chorób sprzyja wilgoć, dlatego opryski wykonuje się przede wszystkim jeżeli padały deszcze. Możemy zastosować fungicydy interwencyjne: Syllit 65 WP, Miedzian 50 WP, Kaptan 50 WP, Penncozeb 80 WP, Score 250 EC, Zato 50 WG.
Wyżej wymieniony Score 250 EC pozwala też ograniczać rozprzestrzenianie się mączniaka jabłoni. W uprawach amatorskich powinniśmy jednak przede wszystkim ręcznie usuwać liście porażone przez tego patogena. Rozpoznamy je po pastorałowatym wyglądzie i białym, mączystym nalocie.
Warto też sprawdzić czy w jabłoni nie zagnieździł się kwieciak jabłkowiec. W tym celu pod drzewem układamy płachtę i potrząsamy gałęziami. Jeżeli z około 35 gałęzi spadnie na płachtę więcej niż 5 chrząszczy, warto zastanowić się nad koniecznością przeprowadzenia oprysków. Na działkach zalecane jest jednak przede wszystkim ręczne usuwanie zaschniętych pąków, w których żerują larwy kwieciaka. Ten sam zabieg przeprowadzamy u gruszy, którą atakuje kwieciak gruszowiec.
Przeglądamy również (najlepiej na początku miesiąca) pędy porzeczki czarnej i usuwamy nienaturalnie nabrzmiałe pąki, które zostały zaatakowane przez wielkopąkowca porzeczkowego. Jeżeli na pędzie jest zdeformowana większość pąków, to taki pęd usuwamy w całości. Zabiegi te są ważne, gdyż obecnie w handlu nie ma preparatów skutecznie zwalczających tego szkodnika.
Z drzew i krzewów iglastych na sady gruszowe może nalecieć miodówka gruszowa czerwonawa. W efekcie nalotu tego szkodnika liście gruszy są powyginane, ich rozwój jest zahamowany, potem czernieją. Owad ten z reguły nie występuje zbyt liczebnie i posiada tylko jedno pokolenie w roku, dlatego też nie powinien mieć negatywnego wpływu na dalszy rozwój drzew oraz owocowanie.
Do roślin sadowniczych zaliczamy także truskawki i poziomki. Wiosenną pielęgnację tych roślin zacznij od usunięcia starych, zaschniętych liści. Potem wzrusz glebę w międzyrzędziach, a także między roślinami w rzędach. Pamiętaj, że truskawki i poziomki mają niewielkie wymagania nawozowe i obfite nawożenie wiosną (szczególnie nawozami azotowymi) jest niekorzystne. Konieczne jest natomiast podlewanie. Jeżeli jest sucho - podlewaj co najmniej raz w tygodniu. Roślinom tym dobrze zrobi też ściółkowanie (pod rośliny z obu stron rzędu podłóż ściółkę ze słomy lub kory drzew iglastych).


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez admin1 dnia Nie 8:38, 07 Kwi 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Nie 10:46, 02 Lut 2014    Temat postu:

Prace ogrodowe w lutym. Czasami w lutym trzyma tęgi mróz, ale niekiedy kwitną już przebiśniegi, krokusy i leszczyna. Jeśli jest cieplej, czas zacząć prace w ogrodzie.
Drzewa i krzewy ozdobne liściaste

W cieplejsze dni, gdy nie ma mrozu, zaczynamy przycinanie roślin. Usuwamy wszystkie gałęzie uszkodzone przez mróz, złamane i chore oraz takie, które krzyżują się lub rosną do środka krzewu. U większości krzewów skracamy też wszystkie pozostałe pędy przynajmniej o 1/3, aby rośliny ładnie się rozkrzewiały. Wszystkie okazy stare i nadmiernie rozrośnięte możemy odmłodzić, skracając gałązki nawet o 2/3 i usuwając najstarsze, grube gałęzie. Ja staram się każdego roku odmładzać po dwa trzy krzewy, żeby ogród nie "łysiał". Przy takiej rotacji każdy okaz odmładzany jest średnio co pięć lat. Bez cięcia pozostawiamy jedynie gatunki kwitnące przed rozwojem liści na zeszłorocznych gałązkach, np. forsycje, migdałki czy pigwowce. Czas na ich przycinanie nastanie dopiero wtedy, gdy kwiaty przekwitną
Iglaki

Gdy tylko ziemia rozmarznie, warto zasilić drzewa i krzewy nawozem wieloskładnikowym odpowiednim dla tej grupy roślin. Zwykle zawiera on składniki zakwaszające glebę, co jest niezbędne do prawidłowego rozwoju większości gatunków. Zdarza mi się sypać nawóz na resztki topniejącego śniegu. Nie muszę wtedy mieszać go z ziemią, gdyż szybko się rozpuszcza i razem z wodą z roztopów łatwo i równomiernie wnika w glebę.

Gdy stopnieje śnieg zalegający na gałązkach, sprawdzamy, czy się nie połamały. Pędy uszkodzone usuwamy jak najszybciej, aby rany po cięciu zdążyły przyschnąć, zanim ruszą soki. Opóźnienie cięcia powoduje nadmierny wypływ żywicy i osłabia roślinę. Gałązki, które są całe, ale nadmiernie wygięły się pod ciężarem śniegu, podwiązujemy do góry. Po kilku tygodniach wrócą do dawnego kształtu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Pią 13:55, 07 Mar 2014    Temat postu:

Sad:

Można powoli rozpocząć porządkowanie działki po zimie. Wygrabiamy pozostałe opadłe zeszłoroczne liście i oglądamy w jakim stanie są rośliny sadownicze, czy nie są widoczne uszkodzenia mrozowe drzew lub oznaki infekcji chorobowych. Gdy kora drzew popękała, konieczne jest podjęcie próby wyleczenia ran na drzewach.
Wykonujemy cięcie drzew i krzewów owocowych - w połowie marca przycinamy posadzone jesienią jednoroczne okulanty drzew owocowych i krzewy (agrest, maliny i porzeczki przycinamy tuż nad ziemią). U starszych drzew i krzewów wykonujemy cięcie prześwietlające, jeśli nie przycięliśmy jeszcze jabłoni, możemy to zrobić jeszcze teraz, przycinamy też grusze i śliwy.
Cięcie prześwietlające koron drzew owocowych odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu występowaniu wielu chorób rozpowszechnionych w większości ogrodów. Zmniejszenie liczby gałęzi sprzyja lepszemu dostępowi światła do wnętrza korony, a także poprawia przewiewność, co w efekcie sprawia, że liście i pędy szybciej obsychają po opadach deszczu oraz nocnej rosie. Ma to duże znaczenie w przypadku sprawców takich chorób jak parch jabłoni, brunatna zgnilizna drzew pestkowych i ziarnkowych, a także drobna plamistości liści - atakujących w warunkach podwyższonej wilgotności.
W czasie cięcia sprawdzamy, czy konary nie mają pęknięć i ran powstałych w skutek zaatakowania przez raka bakteryjnego drzew owocowych. Jeżeli zauważymy uszkodzenia - porażone pędy wycinamy poniżej miejsca zakażenia.
Pamiętajmy aby rany po cięciu posmarować pastą ochronną, np. Funabenem 03 PA lub farbą emulsyjną z dodatkiem preparatu Topsin M.
W tym miesiącu osoby, które mają w swoim sadzie brzoskwinie, powinny rozpocząć zabiegi chroniące te drzewka przed dość często występującą chorobą, jaką jest kędzierzawość liści. Wykonujemy oprysk jednym z takich preparatów jak: Syllit 65 WP, Miedzian 50 WP lub Pomarsol Forte 80 WG. Oprysk, dużą ilością cieczy, należy przeprowadzić kiedy temperatura powietrza wynosi powyżej 6°C.
Podczas usuwania starszych i zaschniętych pędów porzeczki należy zwrócić uwagę na wygląd pąków. Jeśli są one nienaturalnie nabrzmiałe to w ich wnętrzu z całą pewnością rozwija się roztocz - wielkopąkowiec porzeczkowy. Jeśli tylko pojedyncze pąki są nabrzmiałe po prostu je obrywamy i palimy, a w przypadku gdy większość pączków przybrała taki wygląd, wycinamy cały pęd.
Pod koniec marca, przy ładnej pogodzie, możemy posadzić nowe drzewa i krzewy owocowe. Po posadzeniu przycinamy je i podlewamy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Pią 13:56, 07 Mar 2014    Temat postu:

Pierwsze słoneczne dni w marcu, kiedy robi się wyraźnie cieplej sprawiają, że zaczynamy się zastanawiać, czy można już usuwać zimowe osłony roślin. Wybór terminu zdjęcia osłon zimowych jest dość kłopotliwy ze względu na bardzo zróżnicowane warunki pogodowe występujące w tym okresie. Choć dni bywają ciepłe, mogą jeszcze wrócić ujemne temperatury i opady śniegu. Kiedy zatem można zdjąć zimowe osłony roślin?



Jeżeli osłony zimowe usuniemy zbyt wcześnie, nawracające mrozy mogą uszkodzić rośliny i doprowadzić do ich przemarznięcia. Z kolei osłony usunięte zbyt późno powodują, iż rośliny mogą się przegrzać lub zbyt wcześnie ruszyć z wegetacją. To bardzo naraża je na późnowiosenne przymrozki, które występują jeszcze do maja. Pod zbyt późno zdjętymi osłonami istnieje też zwiększone ryzyko rozwoju chorób grzybowych, np. szarej pleśni.
Rośliny osłania się w rozmaity sposób – byliny i niskie krzewinki osłaniamy ściółką, liśćmi, gałązkami iglaków, podstawy pni krzewów można kopczykować, a na pędy krzewów, szczególnie zimozielonych, zakłada się maty słomiane lub agrowłókninę.
Pod koniec zimy, gdy zaczyna się ocieplać, sprawdzamy stan roślin pod osłonami. Warto zwrócić uwagę czy przedwcześnie nie rozpoczynają wegetacji, rozwijając nowe pędy i liście, czy nie ulegają przegrzaniu lub czy nie rozwijają się choroby grzybowe. Jeżeli widzimy niepojące objawy, osłony trzeba nieco rozluźnić i w ciepłe dni rośliny przewietrzać.
Do całkowitego zdejmowania osłon zimowych przystępujemy gdy temperatura na stałe podnosi się powyżej 0°C, a długoterminowe prognozy pogody nie przewidują już mrozów. Osłony zdejmujemy stopniowo, aby rośliny mogły się przyzwyczaić do panujących warunków atmosferycznych. Jeżeli krzewy są owinięte kilkoma warstwami agrowłókniny, to stopniowo zmniejszamy liczbę warstw. Do całkowitego zdjęcia osłon zimowych przystępujemy w dzień pochmurny aby odsłonięte części roślin nie uległy poparzeniom słonecznym.
Termin całkowitego usunięcia osłon trzeba dostosować do aktualnych warunków pogodowych oraz wymagań danej rośliny. Zazwyczaj warto to zrobić pod koniec marca lub na początku kwietnia. W pierwszej kolejności zdejmujemy okrycia z pędów krzewów, natomiast kopczyki ziemi usypane u ich podstaw – nieco później. W podobnym terminie odkrywamy rabaty bylinowe.
Agrowłóknina zdjęta z roślin może służyć nam przez kilka sezonów. Należy ją jedynie wysuszyć, złożyć i do następnej zimy przechować w suchym pomieszczeniu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Pią 13:58, 07 Mar 2014    Temat postu:

Ochrona roślin w marcu

Za oknami coraz cieplej, dni stają się dłuższe, a delikatne promienie słońca muskają naszą twarz, to znak, że najwyższa pora na rozpoczęcie prac w ogrodzie. W tym czasie do życia budzą się także szkodniki naszych roślin, z którymi należy jak najszybciej rozpocząć walkę. Przedwiośnie jest więc idealnym czasem na zaopatrzenie się w niezbędne środki ochrony roślin, aby nasze rośliny były piękne i zdrowe przez cały sezon.

Zwalczanie szkodników roślin ozdobnych i sadowniczych


W czasie sezonu wegetacyjnego na naszych roślinach mogą pojawić się uciążliwe szkodniki z grupy czerwców. Zaliczamy do nich miseczniki, tarczniki i wełnowce. Walkę z nimi trzeba rozpocząć już na przedwiośniu, przeprowadzając oprysk preparatem zawierającym olej parafinowy.


W ten sam sposób zwalczamy ochojniki, powodujące powstawanie na gałązkach iglaków charakterystycznych wyrośli, tzw. galasów.


W zwalczaniu przędziorków, czerwców i ochojników pomoże preparat Promanal 60 EC. Zawarty w nim olej parafinowy tworzy powłokę na znajdujących się w stadium zimowania szkodnikach i powoduje ich duszenie się.
Zobacz...


W fazie pękania pąków kwiatowych wykonujemy oprysk jabłoni przeciwko kwieciakowi jabłkowcowi i miodówce jabłoniowej. Do tego celu możemy użyć preparatu Decis 2,5 EC.
Zobacz...


Jeżeli w ubiegłych latach zaobserwowaliśmy, że liście brzoskwiń były zdeformowane, zgrubiałe i przebarwione na czerwono, trzeba wykonać oprysk przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini.


Wiosenny oprysk przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini wykonujemy w fazie nabrzmiewania pąków. Można wykorzystać preparat Syllit 65 WP.
Zobacz...


W walce z kędzierzawością liści brzoskwini skuteczne są też fungicydy miedziowe - Miedzian 50 WP i Miedzian Extra 350 SC.
Zobacz...


W czasie gdy pękają pąki należy rozpocząć ochronę jabłoni i grusz przed parchem. Oprysk wykonujemy preparatem Antracol 70 WG. Jako jeden z niewielu preparatów świetnie radzi sobie przy niskich temperaurach, co czyni go niezastąpionym wczesną wiosną.
Zobacz...


Przed siewem nasion glebę należy odpowiednio przygotować. Zaczynamy od usunięcia chwastów. Możemy to zrobić mechanicznie lub użyć herbicydu.


Na istniejącym już trawniku przeciwko chwastom możemy zastosować preparat Starane 250 EC. Ma on działanie selektywne - niszczy chwasty i jest bezpieczny dla traw.
Zobacz...


Profilaktycznie przez siewem lub sadzeniem roślin podłoże możemy odkazić środkiem Previcur Energy 840 SL. Preparat ten zapobiega rozwojowi i zwalcza odglebowe choroby grzybowe roślin. Można go stosować także w początkowym okresie wzrostu do ochrony siewek i rozsady.
Zobacz...


Przed siewem nasiona warto poddać zabiegowi zaprawiania. Na działce stosujmy przede wszystkim preparaty pochodzenia naturalnego, jak np. oparty na czosnku Bioczos BR.
Zamów...


Zaprawa nasienna T 75 DS/WS chroni przed zgorzelą siewek. Nasiona można zaprawiać na sucho bądź przygotować zawiesinę wodną.
Zamów...
Marzec to najwyższy czas na zastosowanie na śliwach i iglakach insektycydu (preparatu przeciwko insektom) Promanal 60 EC. Jest to środek oparty na bazie oleju parafinowego, przeznaczony do zwalczania przędziorków, czerwców i ochojników. Olej parafinowy tworzy powłokę na znajdujących się w stadium zimowania szkodnikach i powoduje ich duszenie się. Ciecz użytkową sporządzamy z 20 ml środka na 1 litr wody, a oprysk wykonujemy tak, aby ciesz spływała z pni i gałęzi. Zabieg trzeba wykonać jeszcze zanim na drzewach i krzewach pojawią się liście.

Oprysk Promanalem uchroni uchroni nasze śliwy przed atakiem przędziorka owocowca. Przędziorki to drobne roztocza barwy żółtawozielonej do pomarańczowoczerwonej, potocznie zwane "czerwonymi pajączkami". Żerując na roślinie wysysają z niej soki i powodują żółknięcie, brązowienie oraz obumieranie roślin. Wzrost zaatakowanej rośliny jest zahamowany, a plon znacznie zmniejszony. Oprysk śliw przeciwko przędziorkom należy przeprowadzić przed pękaniem pąków.

Wiosenny oprysk śliw i roślin iglastych preparatem Promanal 60 EC pomoże też w walce z czerwcami. Wśród czerwców wyróżniamy: miseczniki, tarczniki i wełnowce. Są to np. misecznik śliwowiec, misecznik świerkowiec, czy misecznik tujowiec. Żerują przeważnie na łodygach i spodnich stronach młodych liści - często możemy je spotkać wzdłuż nerwów. W zależności od gatunku szkodniki osiągają wielkość do 5mm. Na roślinach spotkamy je w postaci narośli, tworzonych przez nieruchome ciało samicy. Samica składa jaja pod swoim ciałem, dzięki czemu są one chronione twardym pancerzem. Samica czerwców potrafi złożyć do 2000 jaj. Samce są mniejsze od samic, potrafią latać, ale nie posiadają aparatu gębowego, przez co bardzo krótko żyją. Młode larwy zaraz po wylegnięciu rozchodzą się po całej roślinie. Żerujące czerwce powodują zahamowanie wzrostu rośliny, zniekształcenia i obumieranie pędów. Zaatakowana roślina staje się osłabiona i podatna na choroby i ataki innych szkodników, stopniowo więdnie, traci liście a w rezultacie zamiera.

Na iglakach oprysk preparatem Promanal 60 EC zapobiegnie także atakowi ochojników. Ochojniki są to mszyce, występujące pospolicie na świerkach i modrzewiach. Wiosną żerują na pędach wierzchołkowych, które przeobrażają się w szyszkowate narośla, tzw. galasy. Wewnątrz galasów rozwijają się kolejne pokolenia ochojnika. Młode galasy są jasnozielone, a w późniejszym czasie przybierają barwę brunatną. Galasy utrudniają przepływ wody i soli mineralnych w pędzie, przez co pęd traci igły i zamiera. W czerwcu i lipcu mszyce na modrzewiu okrywają się białą woskową wydzieliną w formie puchu i w ten sposób ukryte, żerują i rozmnażają się rodząc larwy. Z porażonych iglaków galasy należy usuwać i palić, zanim uwolnią się z nich larwy. Wiosenny oprysk Promanalem przeciwko ochojnikom wykonujemy gdy temp. przekroczy 12°C.

W tym czasie należy także wykonać oprysk jabłoni przeciwko kwieciakowi jabłkowcowi oraz miodówce jabłoniowejj. Do tego celu możemy użyć preparat Decis 2,5 EC (średnio 1 ml/1l wody). Oprysk wykonujemy w fazie pękania pąków kwiatowych. Należy pamiętać jednak, aby nie stosować preparatu Decis częściej niż 2 razy w sezonie, ponieważ może wystąpić uodpornienie się szkodników na substancję w nim zawartą.

Ochrona roślin przed chorobami

W marcu wchodzimy na ścieżkę wojenną także z grzybami powodującymi choroby u naszych roślin. Wojnę rozpoczynamy od rozprawienia się z kędzierzawością liści brzoskwini, wykonując oprysk fungicydami: Miedzian 50 WP (24g/1-2,5l wody) lub Syllit 65 WP (7,5g/1l wody). Drzewa należy dokładnie pokryć cieczą roboczą, pamiętamy jednak, aby zabieg wykonać nim popękają pąki. Więcej o zwalczaniu tej powszechnie występującej choroby choroby brzoskwiń napisaliśmy na naszym blogu w artykule: kędzierzawość liści brzoskwini - zapobieganie i opryski.

W czasie gdy pękają pąki należy rozpocząć ochronę jabłoni i grusz przed parchem. Najbardziej widocznymi objawami parcha są plamy pojawiające się na górnej powierzchni liści, z początku o barwie oliwkowej, później zwiększające powierzchnię i przybierające barwę czarno-brunatną. Następnie powierzchnia liścia się uwypukla, liść zasycha i opada. Na owocach pojawiają się podobne objawy. W bardziej zaawansowanym stadium skórka owoców korkowacieje, zasycha, powstają pęknięcia, przez które ulatnia się woda, powodując wysuszanie i karłowacenie owoców.

Do ochrony przed parchem polecany jest Antracol 70 WG, ponieważ jako jeden z niewielu preparatów świetnie radzi sobie przy niskich temperaurach, dlatego też jest niezastąpiony wczesną wiosną (średnie dawkowanie 4g/1l wody). Kolejnym plusem tego preparatu jest zawartość cynku, dzięki któremu zwiększa się odporność roślin na warunki stresowe. Gdy temperatura na zewnątrz wzrośnie zaleca się stosowanie mieszanki preparatów Antracol + Zato. Te dwa preparaty uzupełniają się, tworząc skuteczniejszą ochronę przeciwko parchowi. Oprócz środków chemicznych trzeba także stosować metody niechemiczne, polegające na usuwaniu i paleniu suchych liści oraz opadłych, zaschniętych owoców, w których mogą zimować zarodniki grzyba.

Rośliny sadownicze opryskujemy również przeciwko rakowi drzew i zgorzeli kory. Do tego celu wykorzystujemy preparat Topsin M 500 SC (dawkowanie: 2,5ml/1l wody).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
skrybaogrodowy




Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 242
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polska Południowa

PostWysłany: Sob 11:35, 08 Mar 2014    Temat postu:

admin1 napisał:
Ochrona roślin w marcu
W zwalczaniu przędziorków, czerwców i ochojników pomoże preparat Promanal 60 EC. Zawarty w nim olej parafinowy tworzy powłokę na znajdujących się w stadium zimowania szkodnikach i powoduje ich duszenie się.


Promanal 60 EC - skład: 60% olej parafinowy cena za 1 litr 39 zł
Treol 770 EC - skład: 77% olej parafinowy cena za 1 litr 24 zł

Pozdrawiam ekonomicznie
skryba


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Sob 13:08, 08 Mar 2014    Temat postu:

Dzięki za ceny tylko w jakim sklepie, masz racje ceny są różne, pozdrawiam Antoni

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
skrybaogrodowy




Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 242
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polska Południowa

PostWysłany: Wto 6:17, 11 Mar 2014    Temat postu:

admin1 napisał:
Dzięki za ceny tylko w jakim sklepie

Agrochem w Dobrodzieniu 25 zł za 1 litr.

Pozdrawiam ekonomicznie
skryba


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Czw 8:32, 01 Maj 2014    Temat postu:

Maj w ogrodzie

Ach... mamy wreszcie ten najpiękniejszy miesiąc roku! Nadeszła pełnia wiosny, czas obfitości - tak w największym skrócie określić można maj w przyrodzie. W ogrodzie możemy podziwiać świeżą zieleń młodych liści i coraz obficiej pojawiające się różnobarwne kwiaty. Ciepłe i coraz dłuższe dni sprzyjają chęci przebywania na dworze i wykonywania prac w ogrodzie. Ale uwaga - dla roślin ogrodowych niebezpieczne mogą być przymrozki występujące jeszcze do połowy maja (często zdarza się ochłodzenie w dniach 12 do 14 maja, tzw. "Zimni Ogrodnicy" oraz 15 maja - "Zimna Zośka")! Pamiętajmy zatem aby w tych dniach chronić rośliny najbardziej wrażliwe na spadki temperatury.

sad
warzywnik
ogród ozdobny
kwiaty w domu, balkony i tarasy
trawnik

Sad:

Dobry start młodym drzewkom w sadzie zapewni odpowiednie podlewanie i spulchnianie wierzchniej warstwy gleby. W połowie maja warto zasilić młode drzewka i krzewy nawozami wieloskładnikowymi. Starsze drzewa i krzewy warto było zasilić już w kwietniu, ale jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, wykonaj to na początku maja.
Zdrowotność roślin i jakość plonu może poprawić też zastosowanie szczepionki Żywa grzybnia mikoryzowa dla drzew owocowych. Mikoryza ułatwia roślinom pobieranie substancji odżywczych z gleby, a zatem pozwala też ograniczyć dawki stosowanych nawozów. To wygoda i oszczędność.
Jeżeli maj jest bezdeszczowy szczególnie ważne dla posadzonych wiosną młodych drzewek i krzewów staje się odpowiednio obfite podlewanie, w tym celu wokół drzewka wykonaj tzw. "misę", do której wlej nawet do 10 litrów wody. Lepiej podlać raz obficie niż często po troszeczku.
Na początku maja przeprowadź ręczne usuwanie tzw. "pąków zimowych" (zaschnięte pąki jabłoni i grusz, z których nie wyrastają ani kwiaty ani owoce) zaatakowanych przez kwieciaka. To zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się tego szkodnika.
Majowe przymrozki mogą uszkodzić kwiaty lub zawiązki owoców. Do ochrony zawiązków kwiatów i zawiązków krzewów możemy wykorzystać agrowłókninę. W sadach dobre rezultaty daje również zadymianie uzyskane dzięki spalaniu ściętych i wysuszonych gałęzi z dodatkiem lekko wilgotnej trawy i torfu. Przeczytaj więcej na temat: wiosenne przymrozki w sadzie.
W tym miesiącu sady wyglądają pięknie, gdyż zakwitają drzewa owocowe. Przyczyną słabego zawiązywania owoców może być brak odpowiedniego zapylacza. Jeżeli nie masz w sadzie odmiany mogącej być zapylaczem, w pobliżu kwitnącego drzewa w wiadrze z wodą ustaw kilka kwitnących pędów odmiany dobrze zapylającej Twoje drzewo. Dla wielu odmian jabłoni (min. Katji, Delikates, Primy, Fantazji, Jonagold, Ligol, czy Szampiona) dobrym zapylaczem jest odmiana James Grieve. Spośród grusz, dla Bonkrety Williamsa, Komisówki i Konferencji dobrym zapylaczem będzie Faworytka. Problemem nie muszą się przejmować posiadacze śliwy Renklody Uleny, która jest samopylna.
Połowa maja to najdogodniejszy moment na zawieszenie pułapek wabiących owady, których gąsienice żerują w zawiązkach i owocach. Pułapki są dość skuteczne w walce z owocówkami oraz nasionnicą trześniówką. Kupując pułapki, należy zwrócić uwagę na ternin ważności i okres aktywności zawartego w nich preparatu.
Grusze mogą zostać zaatakowane przez grzyba powodującego rdzę gruszy. W takim przypadku rośliny spryskuje się preparatami takimi samymi jak do walki z parchem, np. Zato 50 WG, Delan 700 WG, Kaptan 50 WP. Jeżeli choroba występuje, pamiętajmy aby w poblizu sadu nie uprawiać jałowców sabińskich, które są pośrednimi żywicielami patogena powodującego rdzę. Jeżeli w pobliżu rosną jałowce sabińskie, choroba będzie powracała co roku.
Koniec kwitnienia śliw to okres zagrożenia ze strony owocnicy żółtorogiej. Szkodnik ten niszczy zawiązki owoców i powoduje ich opadanie. Oprysk ochronny przeprowadza się pod koniec kwitnienia (gdy opadnie około 80% płatków) za pomocą preparatu Calypso 480 SC. W późniejszym okresie przyglądamy się zawiązkom i usuwamy te z widocznymi "wgryzami" lub odchodami larw.
Ładna pogoda sprzyja pojawieniu się mszyc. Aby się z nimi uporać, zabiegi ochronne rozpoczynamy gdy tylko pojawią się pierwsze kolonie tego szkodnika. Przede wszystkim usuwamy najsilniej porażone liście i wierzchołki pędów z koloniami mszyc. Przeprowadzamy oprysk wyciągiem z pokrzywy, czosnku lub cebuli. Jeżeli szkodników jest dużo i sięgniemy po "chemię", możemy użyć preparatu do zastosowań amatorskich - ABC przeciwko szkodnikom na drzewach i krzewach owocowych AL.
mszyce pojawiają się w majuChoroby i szkodniki w maju
Maj to miesiąc ogromu kwitnących roślin i budzącego się życia w ogrodzie, słychać zewsząd śpiew ptaków oraz brzęczenie trzmieli i pszczół. Ale wśród piękna kwiatów można zauważyć niepokojące oznaki działania szkodników i chorób. W tym misiącu licznie mogą pojawić się mszyce i wiele innych szkodników roślin. Jak je zidentyfikować i jak sobie z nimi poradzić? Więcej...



Warzywnik:

Od początku maja można przystąpić do wysiewu ogórków przeznaczonych na rozsady. Hoduje je się najczęściej w kuwetach bądź wielodoniczkach.
W maju wysiewamy kukurydzę. Ciepłolubna kukurydza cukrowa powinna być wysiana dopiero pod koniec miesiąca.
Możliwe są już pierwsze zbiory warzyw wysianych pod osłonami i w tunelach foliowych, min. cebuli, szczypiora i rzodkiewki.
Zbieramy również plony z siewu ozimego i warzywa wieloletnie, takie jak szparag, rabarbar czy szczaw.
Wielu ogrodników-amatorów wybiera najłatwiejszy sposób uprawy, jakim jest wysiew warzyw bezpośrednio do gruntu. Ciągłe zbiory warzyw umożliwi nam systematyczny siew nasion - od początku do drugiej połowy maja wysiewamy rzodkiewkę i sałatę, przez cały miesiąc możemy wysiewać marchew i burak ćwikłowy do przechowywania zimowego. Od połowy miesiąca wysiewamy fasolę szparagową i tyczną oraz nasiona ciepłolubnych warzyw dyniowatych.
Wysiane nasiona warto zabezpieczyć przed ptakami. Do odstraszenia można wykorzystać powiewające na wietrze i odbijające światło paski folii aluminiowej, umocowane na drutach,
Sadzimy rozsadę pomidorów, ogórków, papryki i selera.
Rosnące warzywa wymagają pielęgnacji - nawadniania, spulchniania i odchwaszczania gleby, przerywania gatunków uprawianych z siewu. Gatunki ciepłolubne reagują pozytywnie na ściółkowanie gleby.
Silny okres wzrostu pod koniec maja przechodzą pomidory. Ich łodyżki są dość słabe, należy zatem każdą roślinę zaopatrzyć w silny palik, do którego delikatnie przywiązujemy roślinę. Pomidory potrzebują dużo wody, którą należy lać w rowek wokół rośliny.
Dla poprawienia plonowania i odporności warzyw na choroby korzeniowe, w uprawie pomidorów, papryki, warzyw cebulowych (cebuli, para, czosnku) oraz warzyw dyniowatych (np. ogórków, dyni, kabaczków) warto zastosować szczepionkę endomikoryzową dla warzyw.
Na przełomie maja i czerwca więcej wody potrzebują truskawki. Podlewania międzyrzędzi dokonujemy bez użycia prysznica. Dziobek konewki należy trzymać możliwie blisko ziemi, tak aby woda nie rozmywała gleby i nie brudziła owoców.
Na miejscu przeznaczonym pod rabaty warzywne warto wysiać rośliny na zielony nawóz, takie jak żyto, łubin, peluszka czy gorczyca. Wysiane gęsto tworzą szybko zielony dywan utrudniając rozwój chwastów. Potem należy je przekopać, co użyźni glebę i poprawi jej strukturę.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
skrybaogrodowy




Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 242
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polska Południowa

PostWysłany: Pią 7:54, 02 Maj 2014    Temat postu:

W dostępnej literaturze do zwalczania rdzy na gruszy zaleca się środki stosowane przy zwalczaniu parcha gruszy. Nie jest to do końca prawdą. Ostatnio prowadzone badania w Skierniewicach (przebadano różne grupy środków) wykazały, że skuteczne w walce z rdzą gruszy są jedynie środki triazolowe. Środki te stosowane są również do walki z parchem. Środki stosowane do walki z parchem, ale należące do innych grup chemicznych nie wykazują działania grzybobójczego w stosunku do rdzy.

Pozdrawiam weryfikująco


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Czw 5:05, 17 Lip 2014    Temat postu:

Najważniejsze składniki pokarmowe oraz ich działanie

 Azot (N)- jest tym składnikiem pokarmowym, który odpowiada za przyrost gałęzi oraz liści. Dzięki niemu możemy znacznie zwiększyć roczne przyrosty, a w związku z tym rośliny szybciej wypełnią ogrodową przestrzeń. Przy niedoborze azotu rośliny charakteryzują się słabszym wzrostem, mniejszymi liśćmi o bladej barwie. Nadmiar azotu sprawia, że rośliny stają się zbyt wybujałe, słabiej kwitną oraz owocują. Są bardziej podatne na mrozy oraz choroby i szkodniki.

 Fosfor (P)- bardzo ważny składnik pokarmowy niezbędny do prawidłowego zawiązywania się kwiatów, owoców oraz rozwoju korzeni. Jego niedobór objawia się w postaci ciemnozielonych liści, czerwieniejących łodyg oraz całościowym karłowaceniem roślin.

 Potas (K)- Wpływa na odporność i zdrowotność rośliny. Dzięki niemu staje się ona bardziej odporna na suszę, choroby grzybowe oraz mrozy. Jego brak powoduje mniejsze przyrosty pędów, które z czasem zamierają. Liście są niewyrośnięte, niebieskozielone z widocznymi zmianami w postaci zróżnicowanych plam.

 Magnez (Mg)- jego brak prowadzi do chlorozy liści.

 Wapń (Ca)- dzięki niemu odkwasimy podłoże jak również wpłyniemy na poprawę jego właściwości. Podnosi przyswajalność składników pokarmowych, a jego brak ogranicza wzrost oraz prowadzi do zakwaszenia podłoża.

 Żelazo (Fe)- jego brak prowadzi do chlorozy liści, objawiającej się żółtymi przebarwieniami, a nawet zahamowaniem wzrostu rośliny.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Czw 17:35, 25 Wrz 2014    Temat postu:

Wrzesień jest obfitym miesiącem, gdyż możemy rozpocząć zbiory jesiennych jabłek i gruszek. Właściwy termin zbioru owoców przypada na 1 do 2 tygodni przed osiągnięciem dojrzałości. Aby nie przegapić tego momentu, warto obserwować sad i rozpocząć zbieranie, gdy pierwsze owoce samodzielnie zaczną spadać z drzew. Najpierw zbieramy największe owoce, a po około tygodniu pozostałe.
Zbieramy również średnio późne i późne odmiany śliw, wczesne odmiany winorośli z uprawy gruntowej, jeżyny, oraz powtarzające odmiany truskawek i malin.
Uwaga: orzechy włoskie zbieramy dopiero po opadnięciu z drzewa! Natomiast orzechy laskowe - gdy są w pełni dojrzałe i wypadają z okryw. Po zbiorze orzechy laskowe dosuszamy przez 2-3 tygodnie.
Jeszcze zanim rozpoczniemy zbiory warto przygotować pomieszczenie, w którym będziemy przechowywać owoce. Na 3 tygodnie przed terminem składowania pomieszczenie do przechowywania owoców, np. piwnicę, trzeba wybielić. Warto również opryskać pomieszczenia środkiem grzybobójczym, np. Miedzianem, dzięki czemu unikniemy niszczenia owoców w wyniku porażenia chorobami grzybowymi.
Powoli zbliża się czas jesiennego sadzenia drzewek i krzewów. Zanim przystąpimy do tej czynności, powinniśmy odpowiednio wcześniej przygotować glebę.
Opadłe z naszych drzew owoce i liście z widocznymi objawami porażenia chorobowego trzeba zebrać a następnie głęboko zakopać lub spalić. W ten sposób ograniczamy źródło rozprzestrzeniania się infekcji na lata następne.
W bieżącym miesiącu mogą uwidocznić się porażenia wiśni i czereśni przez raka bakteryjnego drzew owocowych oraz brunatną zgniliznę drzew pestkowych. Jeżeli drzewa są silnie porażone należy je usunąć i przygotować się do nowych nasadzeń w październiku.
Na pniach śliw warto założyć opaski z papieru falistego (częścią pofalowaną do spodu). To pozwoli nam wyłapać, wychodzące z owoców i schodzące na zimowanie, gąsienice owocówki śliwkóweczki.
Piędzik przedzimek wiosną może być sprawcą pojawienia się dziur w liściach, pogryzień pąków kwiatowych, poniszczonych zawiązków owoców u jabłoni, gruszy, śliw, wiśni, czereśni, a także niektórych drzew ozdobnych. Zwalczamy go na przełomie września i października montując na pniach pułapki lepowe w postaci papierowego lub foliowego lejka pokrytego od spodu substancją klejącą, opasającego pień drzewa. Pułapki te zatrzymają wędrujące w górę pnia samice. Ten zabieg pozwoli uniknąć stosowania opryków chemicznych przeciwko temu szkodnikowi w okresie wiosennym.
Jeżeli wiosną wśród krzewów malin widoczne były maleńkie muchówki (dł. 2 mm), to mógł być to pryszczarek malinowiec. Larwy tego szkodnika są beznogie, pomarańczowe, długości do 2,5 mm. Larwy żerują w grupach, po kilka lub kilkanaście sztuk, pod skórką pędu. Tutaj wydzielają substancje enzymatyczne, które powodują rozrastanie się tkanki i tworzenie na pędzach malin galasowatych narośli długości 5 cm i szerokości do 3 cm. Larwy żerują i zimują w tych właśnie naroślach. Aby pozbyć się larw tego szkodnika, wszystkie porażone i zniekształcone pędy (z naroślami) wycinamy nisko nad ziemią, a podłoże wokół krzewów ściółkujemy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Czw 10:47, 08 Sty 2015    Temat postu:

Pora spoczynku dla roślin i odpoczynku dla ogrodnika ale nie należy ulegać złudzniu że ogród zapadł w sen zimowy. Zimą ogród nie śpi ale tylko drzemie i nie można go zostawić samemu sobie. Niebezpieczeństwa czychające na hodowalne rośliny to przemarzanie. W pogodny, słoneczny dzień i mroźną noc może dojść do oparzeń słoneczne oraz pęknięcia kory. W śnieżne zimy, na skutek zbyt obfitych opadów śniegu może dość do połamania gałęzi drzew i krzewów.

zimowy ogród, zima w ogrodzie , śnieg w ogrodzie, zasypane drzewa, zimowy ogród, urządzanie ogrodu, aranżacje z roślin, galeria ogrodowa
Piękna zima, ośnieżone drzewa.

zimowy ogród, zima w ogrodzie , śnieg w ogrodzie, zasypane drzewa, zimowy ogród, urządzanie ogrodu, aranżacje z roślin, galeria ogrodowa
Zasypane oczko wodne.
Prace niezbędne do wykonania:
Przede wszystkim należy zadbać o zabezpieczenie roślin przed zimnem i wiatrem. Najodpowieniejsza pora na te prace to koniec jesieni i początek zimy.
Odśnieżanie, strzepywanie nadmiaru śniegu z gałęzi; co prawda zaśnieżone gałęzie sosny lub innego iglaka wyglądają pięknie ale zbytnie obciążenie może doprowadzić do uszkodzeń a nawet złamań. W czasie odwilży warto sprawdzić i poprawić ochronę roślin oraz stan ogrodzenia by nie dochodziło do wizyt zwierząt, które uszkadzaja korę drzew obgryzając ją.
Bardziej pracowici ogrodnicy moga pobielić drzewa (oczywiście chodzi o drzewa owocowe a nie iglaki).
Ci którzy nie lubią bezczynności mogą zająć się planowaniem prac w przyszłym sezonie (zajęcie dla maniaków ogrodnictwa). Można również zamontować karmniki dla ptaków i dokarmiać je w trudnych zimowych miesiącach - co jest bardzo pouczającym zajęciem jeśli posiada się małoletnie pociechy. W lutym można przeprowadzić cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów oraz wysiać niektóre nasiona np. szałwię, goździki, begonie


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Pon 8:11, 02 Lut 2015    Temat postu:

Luty w ogrodzie to czas rozpoczęcia ważnego zimowego cięcia drzew owocowych. Na okiennych parapetach przygotowujemy zaś rozsady kwiatów i warzyw. Choć zima w pełni, a luty uchodzi za najmroźniejszy miesiąc, między pierwszym, a ostatnim dniem tego miesiąca, przybywa nam o 2 godziny słonecznego światła więcej. Pod koniec lutego na niebie może udać się dostrzec pierwsze klucze gęsi oznajmiające swoim gęganiem, że wkrótce nadejdzie wiosna. To zapewne najlepsza wiadomość jaką mogą usłyszeć miłośnicy uprawy roślin w ogrodzie! Tymczasem nie zapominajmy jednak o naszych zimowych obowiązkach ogrodnika. Oto najważniejsze prace ogrodnicze w lutym.

luty w ogrodzie
Luty w ogrodzie - na działce rozpoczynamy cięcie drzew owocowych

Luty w sadzie

W sadzie sprawdź stan wybielonych pni drzew owocowych. Często bowiem zdarza się, że padające deszcze zmywają wapno z pni drzewek. Jeżeli tak się stało bielenie drzew owocowych trzeba powtórzyć.
Rozpoczynamy cięcie drzew i krzewów owocowych. Konieczne jest przycięcie krzewów takich jak agrest, maliny i porzeczki. Cięcie drzew owocowych możesz opóźnić nawet do początku kwietnia. Jeżeli jednak decydujesz się na cięcie już w lutym (jako pierwsze możemy przycinać drzewa najbradziej odporne na mróz - jabłonie i grusze), musi ono być umiarkowane, a większe rany po cięciu posmaruj pastą Funaben 03PA lub farbą emulsyjną z dodatkiem preparatu Topsin M 500 SC.
cięcie jabłoniCięcie jabłoni
Jabłonie są najpowszechniej uprawianymi drzewami owocowymi w naszym kraju. Ich owoce mają szereg zastosowań, a drzewa jabłoni najlepiej radzą sobie w naszym klimacie spośród wszystkich drzew owocowych. Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych gwarantującym obfity plon jabłek jest cięcie jabłoni. Oto jak prawidłowo wykonać cięcie jabłoni i jakie są właściwe terminy wykonania tego zabiegu. Więcej...

Sprawdź stan zabezpieczeń pni drzew przed zającami. Jeżeli osłon nie założyłeś lub zostały one uszkodzone, warto nasady pni posmarować środkiem odstraszającym.
Pnie mogą być również poobgryzane przez gryzonie. Powstałe rany smarujemy tym samym środkiem, którego użyliśmy do smarowania ran powstałych po cięciu drzew i krzewów. Możesz również rozsypać zatrute ziarno. Musisz jednak być pewny, że dostępu do niego nie będą miały szukające pożywienia w ogrodzie ptaki.
Co ciekawe - w zabezpieczeniu pni drzew przed gryzoniami może pomóc nam śnieg leżący pod drzewami. Leżący śnieg wokół pni drzewek trzeba udeptać. Gdy przydetptany śnieg przymarznie, będzie stanowił zaporę dla gryzoni.
Śnieg na działce możesz wykorzystać do obsypania krzewów czarnej porzeczki. Pąki porzeczki obsypane śniegiem będą się nieco później rozwijać (około tydzień później). Dzięki temu zmniejszy się ryzyko uszkodzenia ich przez wiosenne przymrozki.
Podczas przycinania drzew i krzewów warto przyjrzeć się czy na roślinach nie ma oznak występowania szkodników roślin sadowniczych lub objawów chorób drzew owocowych, z którymi walkę należałoby rozpocząć już teraz.
Jeżeli w okolicznych sadach występuje kędzierzawość liści brzoskwini, warto przeprowadzić opryski przeciw tej chorobie. Grzyb ją powodujący zimuje na powierzchni kory gałęzi i pni, dlatego też pokryj je dokładnie odpowiednim środkiem. Możesz użyć Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WP.
Uwaga! Oprysk przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini przeprowadza się dopiero, gdy temp. powietrza będzie wyższa niż +6 °C.

Tych samych preparatów można użyć do zwalczania torbieli śliw. Choroba ta objawia się wydłużeniem, deformacją, brunatnieniem i zbyt wczesnym opadaniem owoców. Jeżeli w minionym roku zaobserwowałeś te objawy - wykonaj opryski tuż przed pękaniem pąków.
Jeżeli w styczniu nie przygotowałeś zrazów do szczepienia drzew owocowych, możesz to wykonać jeszcze w lutym. Wybierz się także do sklepu ogrodniczego aby kupić paski foliowe lub rafię, oraz maść ogrodniczą do szczepienia.
Luty w ogrodzie warzywnym

W lutym usuń z grządek liście, które jesienią pozostawiliśmy jako ściółkę. Zgrabione liście możesz przeznaczyć na kompost.
W mroźne dni okryj folią lub włókniną wczesne odmiany warzyw rosnące w gruncie, takie jak sałata, kalarepa, rzodkiewka, czy szpinak.
W połowie lutego można rozpocząć w dobrze oświetlonym i ogrzewanym pomieszczeniu produkcję rozsady wczesnych warzyw, takich jak cebula zwyczajna, por, seler, sałata i warzywa kapustne). Nasiona wysiej do skrzynek wysiewnych lub większych doniczek. Pamiętaj, że minimalna wysokość skrzyneczki do siewu to 5 cm.
Możesz rozpocząć również produkcję rozsady pomidorów w kiełkowniku. Za około 4 tygodnie będzie można przenieść je do doniczek, a po ostatnich przymrozkach do gruntu.
Pomidory - wysiew, sadzenie, uprawa, odmianyPomidory - wysiew, sadzenie, uprawa, odmiany
Pomidory to warzywa bardzo lubiane i często pojawiające się na naszych stołach. Jednak w pomidorach jakie dziś kupujemy w sklepach ciężko jest odnaleźć wspaniały smak pomidorów, znany większości z nas z dzieciństwa. Dlatego warto zająć się samodzielną uprawą pomidorów we własnym ogrodzie. Oto podstawowe wymagania uprawowe pomidorów oraz odmiany najlepsze do uprawy amatorskiej. Więcej...

Jeżeli masz odpowiednio dużo widnego miejsca, produkcję rozsady możesz rozpocząć w wielodoniczkach dobranych rozmiarami do wymagań poszczególnych warzyw. Palety wielodoniczkowe pozwalają zużyć mniej podłoża do wysiewu, a stosując siew punktowy, zużyjesz także mniej nasion.
Jeżeli natomiast miejsca nieco brakuje - nasiona wysiej najpierw do doniczek. Potem trzeba będzie siewki przepikować w pojedyncze mniejsze doniczki lub po kilka sztuk do większych pojemników lub do inspektu.
Nie posiadasz jeszcze inspektu? Nic straconego - możesz przygotować sobie inspekt przenośny w postaci drewnianej ramy z desek o szerokości około 25 cm, zbitych ze sobą w kształt prostokąta i odpowiednio wzmocnionych. Rozmiary takiej ramy możesz dostosować do wielkości grządek na Twojej działce, ale pamiętaj, że przede wszystkim musisz mieć możliwość wygodnego przenoszenia jej na inne grządki. Nie może więc być zbyt duża. Ramę położoną na grządce przykrywa się szkłem lub naciąga na nią folię.
Szklarnie, tunele i inspekty ogrodowe
Szklarnie, tunele lub inspekty przydadzą się w niemal każdym ogrodzie. Pozwalają chronić nasze rośliny przed przymrozkami, wiatrami, deszczem i gradem, co wydłuża możliwy okres uprawy od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Pod osłonami szybciej nagrzewa się gleba i powietrze. Dzięki temu, bez konieczności dodatkowego ogrzewania, możemy uprawiać rośliny ciepłolubne, czy też przyspieszyć kiełkowanie nasion i wzrost roślin. Więcej...

Produkcję rozsady możesz też rozpocząć od wysiewu nasion na okiennym parapecie w mieszkaniu. W tym celu pojemniki wypełnij ziemią do produkcji rozsad (powinna być to ziemia odkażona termicznie, żyzna, pulchna, o pH 6,5). W większości sklepów ogrodniczych można kupić odpowiednio przygotowaną ziemię do wysiewu nasion. Nasiona wysiane do pojemników postaw na parapecie i przykryj kawałkiem folii lub szkła. Następnie, gdy nasiona skiełkują, zdejmij przykrycie i ustaw pojemniki z siewkami w miejscu najlepiej oświetlonym. Następnie co trzy dni przekręcaj pojemniki w stronę światła.
Jeżeli nie masz doświadczenia w produkcji rozsad na okiennym parapecie, lub obawiasz się zabiegu pikowania, możesz zaopatrzyć się w krążki lub doniczki torfowe do wysiewu nasion. Dzięki nim, gdy siewki wyrosną, nie trzeba bezie ich wyciągać z ziemi żeby przesadzić do większych doniczek. Siewki sadzi się do większych doniczek razem z krążkiem lub doniczką torfową, w której rosną.
Wysiew nasion w domu - krążki i doniczki torfoweWysiew nasion w domu - krążki i doniczki torfowe
Pęczniejące krążki i doniczki torfowe Jiffy to doskonałe rozwiązanie dla osób wysiewających nasiona i samodzielnie produkujących rozsadę w domu, choćby na okiennym parapecie. Zapewniają siewkom idealne warunki wzrostu i nie ma obawy o uszkodzenie korzeni podczas przesadzania. Do większych doniczek lub na miejsce stałe do ogrodu rośliny wysadza się razem z krążkami, w których rosną. Więcej...

Ostatnio zauważyłem okrągłe otwory w nasionach fasoli. Świadczą one o obecności chrząszczy - stąkowców. Ich larwy żerują we wnętrzu nasion a po przeobrażeniu dorosłe wychodzą na zewnątrz przez wygryziony wcześniej otwór. Aby spowolnić rozwój szkodnika nasiona przenieś do chłodniejszego pomieszczenia o temperaturze w granicach 6 -8°C. Można też zniszczyć wszystkie chrząszcze i ich larwy przez przemrożenie nasion w temp -12°C przez 14 godzin lub ich 4 godzinne ogrzewanie w temperaturze około 60°C.
Jeżeli nie kupiłeś jeszcze nasion, koniecznie wybierz się do sklepu. Zanim to uczynisz, zapoznaj się z naszą poradą jak kupować nasiona kwiatów i warzyw, w której znajdziesz m. in. objaśnienia oznaczeń stosowanych na opakowaniach nasion.
Przygotuj sobie także narzędzia i sprzęt do produkcji wczesnych warzyw.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Nie 11:08, 01 Mar 2015    Temat postu:

Marzec w ogrodzie jest bardzo ważnym miesiącem, gdyż wreszcie zawita do nas upragniona wiosna. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przypada na 21 marca. Pora zatem zabrać się do pracy i porządkowania ogrodów i działek po zimie. Powinniśmy także śledzić prognozy pogody, gdyż wbrew często spotykanej opinii, to nie mroźna zima, a właśnie przedwiośnie i niebezpieczne wiosenne przymrozki, mogą wyrządzić duże szkody w naszych uprawach. Zobacz jakie są najważniejsze prace ogrodnicze na marzec!

marzec w ogrodzie
Marzec w ogrodzie - w tym miesiącu kwitną krokusy

Marzec w sadzie

Rozpoczynamy porządkowanie działki po zimie. Wygrabiamy pozostałe opadłe zeszłoroczne liście i oglądamy w jakim stanie są rośliny sadownicze, czy nie są widoczne uszkodzenia mrozowe drzew lub oznaki infekcji chorobowych. Gdy kora drzew popękała, konieczne jest podjęcie próby wyleczenia ran na drzewach.
Wykonujemy cięcie drzew i krzewów owocowych - w połowie marca przycinamy posadzone jesienią młode drzewa owocowe, a także krzewy. Sadzony jesienią agrest, maliny i porzeczki teraz przycinamy tuż nad ziemią. U starszych drzew i krzewów wykonujemy cięcie prześwietlające, jeśli nie przycięliśmy jeszcze jabłoni, możemy to zrobić jeszcze teraz, przycinamy też grusze i śliwy.
cięcie drzew i krzewów owocowychCięcie drzew i krzewów owocowych
Aby zapewnić zdrowy wzrost drzew i obfite plony w naszym sadzie, powinniśmy regularnie, corocznie przeprowadzać cięcie drzew i krzewów owocowych. Poprzez cięcie możemy nadawać młodym roślinom pożądane kształty i stymulować wyrastanie nowych, silnych pędów. Warto zatem poznać tajniki sztuki cięcia drzew i krzewów owocowych. Więcej...

Cięcie prześwietlające koron drzew owocowych odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu występowaniu wielu chorób rozpowszechnionych w większości ogrodów. Zmniejszenie liczby gałęzi sprzyja lepszemu dostępowi światła do wnętrza korony, a także poprawia przewiewność, co w efekcie sprawia, że liście i pędy szybciej obsychają po opadach deszczu oraz nocnej rosie. Ma to duże znaczenie w przypadku sprawców takich chorób jak parch jabłoni, brunatna zgnilizna drzew pestkowych i ziarnkowych, a także drobna plamistości liści - atakujących w warunkach podwyższonej wilgotności.
W czasie cięcia sprawdzamy, czy konary nie mają pęknięć i ran powstałych w skutek zaatakowania przez raka bakteryjnego drzew owocowych. Jeżeli zauważymy uszkodzenia - porażone pędy wycinamy poniżej miejsca zakażenia.
Pamiętajmy aby rany po cięciu posmarować pastą ochronną, np. Funabenem 03 PA lub farbą emulsyjną z dodatkiem preparatu Topsin M.
W tym miesiącu osoby, które mają w swoim sadzie brzoskwinie, powinny rozpocząć zabiegi chroniące te drzewka przed dość często występującą chorobą, jaką jest kędzierzawość liści. Wykonujemy oprysk jednym z takich preparatów jak: Syllit 65 WP, Miedzian 50 WP, Carpene 65 WP lub Pomarsol Forte 80 WG. Oprysk należy przeprowadzić, gdy temperatura powietrza wynosi powyżej 6°C.
Podczas usuwania starszych i zaschniętych pędów porzeczki należy zwrócić uwagę na wygląd pąków. Jeśli są one nienaturalnie nabrzmiałe to w ich wnętrzu z całą pewnością rozwija się roztocz - wielkopąkowiec porzeczkowy. Jeśli tylko pojedyncze pąki są nabrzmiałe po prostu je obrywamy i palimy, a w przypadku gdy większość pączków przybrała taki wygląd, wycinamy cały pęd.
Pod koniec marca, przy ładnej pogodzie, możemy posadzić nowe drzewa i krzewy owocowe. Po posadzeniu przycinamy je i podlewamy.
Sadzenie drzew i krzewów owocowychSadzenie drzew i krzewów owocowych
Aby mieć pewność, że nowe drzewa i krzewy owocowe po posadzeniu przyjmą się i będą zdrowo rosły, warto dowiedzieć się czym się kierować przy wyborze sadzonek drzew owocowych i krzewów, aby wybrać rośliny zdrowe i zdolne do dalszego wzrostu. Nie bez znaczenia jest też staranne wykonanie samego sadzenia oraz wybór właściwego terminu na wykonanie nowych nasadzeń w sadzie. Oto wszystko o sadzeniu drzew i krzewów owocowych. Więcej...

Marzec w ogrodzie warzywnym

Jeżeli nie zakupiliśmy jeszcze nasion i nawozów, nadszedł najwyższy czas aby wybrać się do sklepu ogrodniczego. Wybór nasion warto wcześniej przemyśleć abyśmy do sklepu szli już z listą poszukiwanych odmian.
nasiona warzyw i kwiatów - jak kupowaćNasiona warzyw i kwiatów. Jak kupować?
Co roku, już pod koniec zimy, w sklepach ogrodniczych pojawia się wielu klientów kupujących nasiona warzyw i kwiatów. Sprzedawcy kuszą nas coraz większym wyborem odmian i ładnymi, kolorowymi opakowaniami nasion. Nie brakuje też promocji cenowych. Niestety nie wszystko co ładnie się prezentuje jest naprawdę dobre. Zobacz jak kupować nasiona kwiatów i warzyw, jak wybrać te najlepsze i na jakie informacje na opakowaniach zwrócić uwagę. Więcej...

Przygotowujemy inspekty do pierwszego wysiewu, usuwamy stare rośliny i chwasty. W ciepłe słoneczne dni możemy inspekty wietrzyć. Aby uchronić je przed nocnymi przymrozkami i zbytnim nagrzaniem od słońca, w czasie dnia dobrze jest je okryć, np. matą trzcinową.
Obornik koński, który wytwarza szczególnie dużo ciepła, jest przydatny do inspektów i upraw pod osłonami. Powinni z niego korzystać działkowcy, przygotowujący samodzielnie rozsady kwiatów i warzyw. W inspekcie przygotowujemy podłoże złożone z 3 warstw o grubości 20 do 30 cm. Najniższą warstwę tworzy właśnie obornik koński, który rozkładając się, wytworzy sporo ciepła i ogrzeje glebę podczas kiełkowania nasion. Na warstwie obornika układamy suche liście lub sieczkę słomianą. Całość dobrze ubijamy, a na wierzch sypiemy warstwę żyznej ziemi, do której wysiewamy nasiona.
Od początku marca wysiewamy nasiona do produkcji rozsady warzyw. W tym terminie wysiewamy warzywa kapustne, takie jak kalarepa, kalafior, kapusta głowiasta i brokuł. Siejemy też sałatę masłową i kruchą, które nieco później będziemy przesadzać bezpośrednio do gruntu.
W drugiej połowie marca do doniczek lub skrzyneczek wysiewamy paprykę i pomidory. Pamiętajmy, że rośliny te wymagają spro ciepła, a na zewnątrz będzie można je wysadzić dopiero w drugiej połowie maja.
Jeżeli rozsadę produkujemy w domu, pamiętajmy aby zapewnić jej odpowiednią ilość światła. Najlepsze miejsce będzie zatem bezpośrednio przy oknie.
Wysiew nasion w domu - krążki i doniczki torfoweWysiew nasion w domu - krążki i doniczki torfowe
Pęczniejące krążki i doniczki torfowe Jiffy to doskonałe rozwiązanie dla osób wysiewających nasiona i samodzielnie produkujących rozsadę w domu, choćby na okiennym parapecie. Zapewniają siewkom idealne warunki wzrostu i nie ma obawy o uszkodzenie korzeni podczas przesadzania. Do większych doniczek lub na miejsce stałe do ogrodu rośliny wysadza się razem z krążkami, w których rosną. Więcej...

Zagony z przedzimowymi zasiewami warzyw, takich jak marchew, koper, pietruszka, szpinak, czosnek, warto okryć włókniną lub folią perforowaną. Dzięki temu można przyspieszyć wschody.
Jeżeli jest na tyle ciepło, że gleba zaczyna rozmarzać, można zasilić nawozem wieloletnie warzywa i zioła.
W drugiej połowie miesiąca, jeżeli jest dostatecznie ciepło, w zimnych szklarniach, tunelach i inspektach wysiewamy rzodkiewkę. Możemy również posadzić rozsadę sałaty na wczesny zbiór, kalarepy, kalafiora i kapusty wczesnej.
Również, jeśli jest już ciepło, to pod koniec marca możemy wysiać do gruntu nasiona warzyw odpornych na niskie temperatury, takich jak bób, groch, rzodkiewka, wczesna marchew, koper czy cebula.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Kalendarz prac ogrodowych Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Następny
Strona 12 z 13

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
 
 
Regulamin