Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna
 
Rejestracja
 
Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
 
Nawożenie
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Kalendarz prac ogrodowych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Leon




Dołączył: 20 Paź 2008
Posty: 351
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Śro 11:23, 25 Mar 2009    Temat postu:

Potas i działanie na rośliny
wybarwienie owoców, kwiatów, ich trwałość, foremność (np. główki kapusty), odporność na choroby grzybowe i szkodniki. Potas poprawia także przydatność owoców do przechowywania.
Objawy niedoboru potasu widoczne są najczęściej na liściach najstarszych. Jest to zmiana zabarwienia na kolor ciemnoniebieskozielony. Kolejnym etapem jest żółknięcie liści, rozpoczynające sie od wierzchołków i brzegów, a u niektórych roślin, jak truskawka czy malina, czerwienienie. Przy silnym niedoborze potasu objawy te mogą rozszerzać się pomiędzy nerwami do środka liścia. Nierównomierny wzrost komórek w blaszce liściowej przy braku potasu powoduje charakterystyczne marszczenia (kapusta) i skręcanie brzegów liści. Główki kapusty są małe i luźne.
Potas należy do składników mających wpływ na wytwarzanie w roślinie elementów mechanicznych, stąd przy głodzie potasu objawy bedą widoczne również w ogólnym jej pokroju. Wzrost roślin zostaje zahamowany, pędy stają się wiotkie, grona załamują się (pomidor), międzywęźla są krótkie, a liście w stosunku do pędów wydają się długie i duże.
Niedobór potasu wpływa także na jakość owoców, a zwłaszcza na ich wybarwienie. Na owocach pomidora pojawiają się jasne smugi (tzw. rozmyte plamy), wyraźnie kontrastujące z czerwonym owocem. Na przekroju ściany komór nasiennych są jasne. Pozdrawiam Leon


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Leon




Dołączył: 20 Paź 2008
Posty: 351
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Śro 11:26, 25 Mar 2009    Temat postu:

Wapń
Wapń jest składnikiem słabo przemieszczającym sie w roślinie. Z tego względu objawy jego niedoboru widoczne są najwcześniej na wierzchołkach roślin oraz na młodych liściach. Jedną z pierwszych zmian jest zabarwienie liści na jasnozielony kolor, następnie haczykowate ich skręcenie od wierzchołka oraz porozrywanie brzegów. U ogórka brzegi blaszki liściowej zasychają, w wyniku czego liście wyginają się i przybierają postać parasolowatą. Niedobór wapnia to również jedna z przyczyn występowania na owocach pomidora i papryki choroby fizjologicznej, określonej jako sucha zgnilizna wierzchołkowa owoców. Na owocach tych roślin w wierzchołkowej ich części pojawiają się początkowo małe, ciemne plamy, które w miarę wzrostu owocu powiększają się. Niedobór wapnia to również przyczyna występowania plamistości na jabłkach, określanej jako gorzka plamistość podskórna. Na owocach pojawiają się początkowo ciemnozielone, kilkumilimetrowe plamy, z czasem brązowiejące.
U roślin ozdobnych niedobór wapnia powoduje np: pojawienie się ślepych pędów róż i złocieni, a także wodnistość i przewracanie się kwiatów tulipanów. Korzenie roślin są zgrubiałe i śluzowate. Pozdrawiam Leon


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Śro 12:00, 25 Mar 2009    Temat postu:

Nawożenie na działce to sprawa ważna żeby zapewnić roślinom odpowiednie składniki do wzrostu i owocowania Nawożenie mineralne należy już wykonać minęły na pewno ulewne opady deszczu i można rozsiać nawozy. Pozdrawiam Antoni

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
magnolia




Dołączył: 26 Mar 2009
Posty: 31
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 10:59, 31 Mar 2009    Temat postu:

czy juz czas na nawozenie??
mialam nawoz do roznaecznikow to podsypalam je ale pozostale musze kupic dopiero


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Wto 11:21, 31 Mar 2009    Temat postu:

Tak można teraz jak najszybciej, rośliny potrzebują zasilenia

Pozdrawiam Antoni


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
magnolia




Dołączył: 26 Mar 2009
Posty: 31
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 8:51, 04 Kwi 2009    Temat postu:

melduje ze nawiozłam wczoraj już wszystko i teraz tylko czekac na efekty Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Sob 21:27, 03 Paź 2009    Temat postu:

Październik jest idealnym miesiącem na nawożenie. W tym celu wykorzystać możemy kompost lub nawozy fosforowe i potasowe. Nie stosujmy teraz nawozów azotowych, gdyż przedłużają one okres wegetacji drzew i krzewów, co może stać się przyczyną przemarznięcia naszych roślin. Pamiętajmy by nawozy rozłożyć wokół drzew i krzewów koliście, ponieważ najwięcej aktywnych korzeni znajduje się na obrzeżu korony. Stosując nawozy, możemy płytko wymieszać je z ziemią.
Pozdrawiam Antoni


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Czw 21:05, 08 Paź 2009    Temat postu:

KALENDARIUM PRAC OGRODNICZYCH - PAŹDZIERNIK

Październik bywa miesiącem pogodnym, o dużej liczbie dni słonecznych. Słońce październikowe nie dogrzewa już jednak mocno i zachodzi wcześnie. Pierwszego października słońce wschodzi około 5:36, a zachodzi około 17:14. Długość dnia wynosi więc jeszcze ponad 11 godzin, jednak w ciągu tego miesiąca dzień skróci się o około dwie godziny. Wieczory i noce bywają bardzo chłodne. Często występują poranne przymrozki. W końcu miesiąca zaczynają się zwykle słoty jesienne, połączone nieraz z opadami śniegu. O nadejściu jesieni przypominają nam liście przebarwiające się na żółto, czerwono i brązowo - powstaje swoisty jesienny koloryt, nadający, szczególnie w dni słoneczne, tak wspaniały urok "złotej polskiej jesieni". Niestety niebawem drzewa liściaste będą już ogołocone z liści zupełnie, a nieco zieleni będziemy mogli szukać wyłącznie wśród nasadzeń drzew iglastych.

* sad
* warzywnik

Sad:

* Kończymy zbiory jabłek i gruszek, oraz późnych odmian śliwek i pigwy. Owoce duże i dobrze wyrośnięte zbieramy najpierw, natomiast te drobniejsze możemy pozostawić na drzewach nieco dłużej, pamiętając jednak aby zebrać je przed nastaniem mrozów (przygruntowe przymrozki nie są groźne, jabłka i gruszki wytrzymują bez uszkodzeń spadki temp. do -3°C).
* Zebrane owoce przeglądamy i sortujemy. Do przechowywania przeznaczamy tylko owoce zdrowe, nie robaczywe i z nie uszkodzoną skórką. Owoce przechowujemy w chłodnym i niezbyt suchym pomieszczeniu (jeżeli jest zbyt sucho skórka owoców może się pomarszczyć). Zobacz szczegóły: jak przechowywać owoce?
* Przeglądamy korony drzew, usuwamy porażone chorobami części roślin i zaschnięte owoce (tzw. mumie), które należy spalić lub głęboko zakopać aby nie stały się źródłem zakażenia w przyszłym roku. Usuwamy również owoce opadłe z drzew, które zaczynają gnić.
* Zdejmujemy i palimy opaski i pułapki lepowe, do których odłapywaliśmy szkodniki.
* Grzyb wywołujący raka drzew owocowych powoduje tworzenie się na porażonych gałęziach narośli w kształcie bulw. Po zbiorach owoców chore gałęzie musimy wyciąć. Tniemy w miejscach zdrowych, odległych o 15 cm od miejsca zrakowacenia. Rany smarujemy balsamem przyspieszającym gojenie.
* Jeżeli na obumarłych gałęziach pojawiają się czerwonawe pęcherzyki, wielkości główki od szpilki, oznacza to iż roślina została zaatakowana przez chorobę grzybową - czerwoną gruzełkowatość. Porażone gałęzie ścinamy i, jeżeli jest to możliwe - palimy je.
* Nadszedł doskonały okres aby w sadzie zastosować nawozy. Pomiędzy drzewami i krzewami rozrzuć i płytko zakop obornik lub kompost. Z nawozów mineralnych możesz zastosować Azofoskę (podobnie jak nawozy organiczne - rorsypujemy ją pomiędzy roślinami a następnie płytko przykrywamy ziemią lub wgrabiamy). Wymieszanie nawozów z glebą ułatwi Ci glebogryzarka.

Zobacz więcej: jesienne nawożenie gleby
* Październik jest dobrym okresem na sadzenie młodych drzewek i krzewów owocowych, szczególnie tych o nagich korzeniach. Drzewka w pojemnikach łatwiej się przyjmują i można w zasadzie sadzić przez cały sezon wegetacyjny, są jednak znacznie droższe. Rośliny można sadzić dopóki nie zamarznie ziemia. Po posadzeniu obficie je podlewamy i obsypujemy kopczykami chroniącymi szyjkę korzeniową przed spadkami temperatury. Posadzonych drzewek nie należy natomist przycinać - zrobimy to dopiero na wiosnę.
* Jeżeli latem zebrałeś pestki moreli, czereśni, wiśni, śliwy czy też brzoskwini (tych ostatnich tylko z odmian późnych), teraz możesz je umieścić w doniczce z lekko wilgotnym piaskiem. W ten sposób należy je przechować do grudnia, kiedy to trzeba będzie zakopać je płytko w glebie w ogrodzie i zabezpieczyć przed mrozem przykrywając liśćmi lub igliwiem. Gdy minie zima, w marcu, wysiewamy je do gruntu. Otrzymane w ten sposób siewki mogą posłużyć jako podkładki lub nawet jako owocujące drzewka (na pierwsze owoce trzeba będzie jednak poczekać kilka lat).
* Wokół drzew i krzewów warto po raz ostatni usunąć chwasty. Dzięki temu opóźnimy ich pojawienie się na wiosnę. Ograniczymy też bytowanie gryzoni, które w miejscach zarośniętych przez chwasty mogą zakładać zimowe kryjówki.
* Jeżeli na działce miałeś problem z parchem jabłoni, wykonaj oprysk 5% roztworem mocznika. Zabieg ten przyspieszy rozkład liści wraz z zimującycymi otoczniami grzyba powodującego parcha jabłoni.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin2
Administrator



Dołączył: 24 Maj 2008
Posty: 4265
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 35 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 8:17, 10 Paź 2009    Temat postu:

Owoce wiszą jeszcze na drzewach, myślę że mrozów nie będzie na razie, pozdrawiam Tomek

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Śro 10:50, 06 Kwi 2011    Temat postu:

Szczególna troska o rośliny po okresie zimowym jest niezbędnym obowiązkiem każdego ogrodnika. Tzw. "warunki stresowe", np. bardzo silna zima, czy susze znacznie osłabiają rośliny i powodują ich podatność na czynniki chorobotwórcze. Aby zapobiec takiej sytuacji i wzmocnić rośliny warto zastosować dwa środki z linii Natural firmy TARGET - Polyversum WP i Asahi SL. Są one przeznaczone w szczególności dla wszystkich pasjonatów ogrodnictwa, którzy cenią sobie bezpieczeństwo stosowania środka i jego skuteczne działanie.

Polyversum WP to inteligentny grzyb, który hamuje wzrost i rozwój grzybów chorobotwórczych powodujących powszechne choroby takie jak szara pleśń, mączniaki, fytoftoroza. Szerokie spektrum działania Polyversum WP pozwala niszczyć grzybnię innych grzybów patogenicznych w ich wczesnym stadium rozwoju. Ponadto, ten naturalny środek, wytwarza induktor odporności u rośliny (np. na warunki środowiskowe) oraz stymuluje jej wzrost dzięki wzmożonemu pobieraniu fosforu.

Asahi SL to biostymulator przeznaczony do oprysku wszystkich roślin w ogrodzie: od iglaków po rododendrony. Po zaistniałych "warunkach stresowych" pobieranie substancji odżywczych przez rośliny jest znacznie utrudnione. Asahi SL pobudza rośliny do efektywnego wykorzystania mikro i makroelementów uaktywniając ich właściwości obronne i regenerując je. Jako środek naturalny, wzbogaca rośliny tylko o dodatkową dawkę tych składników odżywczych, które są wytwarzane w przez same rośliny w procesach biologicznych.
Połączone działanie

Aby wzbudzić u rośliny na wiosnę naturalne reakcje wzrostu, ochronę przed chorobami oraz rozbudowę systemu korzeniowego warto zastosować połączone zabiegi z Polyversum WP i Asahi SL. W działaniach profilaktycznych wystarczająca jest jedna taka seria. Polyversum WP jest również idealnym środkiem dla roślin nowych, świeżo zakupionych, które mamy zamiar przesadzać. Przeznaczony jest do stosowania w części glebowej, natomiast Asahi SL - do części naziemnej rośliny. Powoduje to możliwość stosowania zabiegów z obu środków nawet tego samego dnia bez szkody dla naszej zieleni. Ponadto, środki z linii Natural, gwarantują naturalną skuteczność - są bezpieczne w stosowaniu i efektywnie działają na rośliny dzięki wykorzystaniu naturalnych procesów biologicznych.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Pon 10:22, 18 Kwi 2011    Temat postu:

Nawozy organiczne czy mineralne

Podstawowym nawozem wykorzystywanym na działce powinien być wytwarzany z resztek roślinnych kompost. Niestety ilość samodzielnie uzyskiwanego kompostu rzadko okazuje się wystarczająca.


Proces uzyskiwania kompostu możemy przyspieszyć stosując preparaty wspomagające kompostowanie. Preparat wzbogaci też kompost w magnez i inne mikroelementy.
Więcej...


Bardzo często wybieranym nawozem jest Azofoska. Jest to granulowany nawóz uniwersalny przeznaczony do nawożenia przedsiewnego jak i pogłównego w uprawach polowych, szklarniowych, pod osłonami i w ogródkach przydomowych. Posiada wszystkie makro- i mikroelementy w zrównoważonych stosunkach, niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin.
Więcej...


Bardzo cenionym nawozem płynnym jest Florovit. Jest to wieloskładnikowy, całkowicie rozpuszczalny w wodzie, skoncentrowany nawóz ogrodniczy przeznaczony do dolistnego i doglebowego nawożenia roślin. Nadaje się zarówno do roślin ogrodowych, jak i uprawianych w doniczkach.
Więcej...


Oprócz mineralnych nawozów uniwersalnych, do wyboru mamy szereg nawozów specjalistycznych, przeznaczonych do konkretnych grup roślin. Przykładem jest prezentowany tu nawóz do róż. Stosując taki nawóz mamy pewność, że różom dostarczamy składniki w proporcjach dopasowanych do wymagań tych krzewów.
Więcej...


Dla zapracowanych wygodne są nawozy o spowolnionym działaniu. Taki nawóz wystarczy zastosować jeden raz na wiosnę, a składniki mineralne będą się z niego uwalniać przez cały sezon.
Więcej...


Poza nawozami do roślin ozdobnych, możemy stosować też nawozy specjalistyczne do warzyw i roślin sadowniczych. Stosowanie pokazanego tu Florovitu do truskawek i poziomek zapewnia prawidłowe kwitnienie i owocowanie, poprawia wybarwienie i smak owoców oraz zapobiega magnezowej i żelazowej chlorozie liści.
Więcej...


Jak samodzielnie uzyskać kompost? Jak zadbać o ogrodową ziemię? Jakie nawozy stosować aby uzyskać najlepsze plony? O tym wszystkim przeczytasz w książce "Kompost, ziemie, nawożenie".
Więcej...

Rośliny co roku pobierają z gleby w ogrodzie składniki pokarmowe potrzebne im do wzrostu, wytworzenia łodyg, liści, kwiatów i owoców. W środowisku naturalnym składniki pokarmowe wracają do gleby, gdy rośliny obumierają, a ich pozostałości ulegają rozkładowi. Jednak w ogrodzie uniemożliwiamy taki powrót składników pokarmowych do gleby, gdyż plony z działki zużywamy na własne potrzeby - zbieramy owoce i warzywa, kwiaty ścinamy do wazonu, usuwamy rośliny porażone przez choroby i szkodniki. Często też w ogrodzie sadzimy rośliny bardzo gęsto, aby spełniały określony efekt ozdobny lub funkcjonalny (np. trawniki czy żywopłoty). Stosując rozmaite osłony, przedłużamy też czas trwania sezonu wegetacyjnego, uprawiając na jednej grządce kilka pokoleń warzyw w jednym roku. Tym samym eksploatujemy glebę bardzo intensywnie. To wszystko sprawia, że gleba jaką mamy w ogrodzie, często niezbyt urodzajna, nie jest w stanie wyżywić posadzonych w nim roślin i z roku na rok jest coraz mniej zasobna. Wówczas konieczne staje się nawożenie, którego celem jest uzupełnienie składników pokarmowych w glebie oraz poprawienie struktury gleby.

Składniki pokarmowe, potrzebne roślinom do wzrostu, dzielimy na makro- i mikroelementy. Makroelementy są zużywane przez rośliny w dużych ilościach. Najważniejsze makroelementy to:

* Azot (N), niezbędny roślinom do wzrostu i w dużej mierze wpływający na wielkość plonu. Objawami niedoboru azotu w roślinach jest jasnozielony kolor liści i łodyg oraz wątły pokrój.
* Fosfor (P), niezbędny do prawidłowego przebiegu fotosyntezy, oddychania i przemiany materii u roślin. Jego niedobór powoduje poważne osłabienie roślin, a szczególnie systemu korzeniowego. Wizualnym objawem niedoboru fosforu są fioletowe przebarwienia na łodygach i ogonkach liściowych.
* Potas (K), odgrywający ogromną rolę w gospodarce wodnej roślin (pobieranie wody, transpiracja). Od dobrego zaopatrzenia roślin w ten składnik zależy ich wytrzymałość na suszę i mrozoodporność. Niedobór potasu objawia się w postaci żółtych przebarwień występujących na najstarszych liściach, a także wyginaniem się blaszki liściowej ku dołowi.

Poza tymi 3 najważniejszymi makroskładnikami, ważną rolę pełnią również magnez (Mg), będący ważnym składnikiem chlorofilu, wapń (Ca) i siarka (S). Niemniej ważne są mikroelementy, takie jak żelazo, cynk, miedź, bor, molibden i chlor. Rośliny zużywają je w bardzo małych, śladowych ilościach, jednak są one dla prawidłowego wzrostu roślin równie niezbędne jak makroelementy.

Jak widać, roślinom trzeba zapewnić dość duży zestaw różnych składników i pojawia się pytanie - jakie nawozy wybrać, aby zaspokoiły potrzeby roślin w naszym ogrodzie?

Aby odpowiedzieć sobie na te pytanie musimy nie tylko poznać potrzeby nawozowe roślin, które chcemy uprawiać, ale też sprawdzić jaką mamy glebę w ogrodzie. Najlepiej oddać próbkę gleby do analizy. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, postarajmy się samodzielnie określić rodzaj i zasobność gleby w ogrodzie. Pomoże nam roztarcie gleby pomiędzy palcami, wykonanie testu pH, a także zaobserwowanie czy w ogrodzie nie rosną rośliny wskaźnikowe, charakterystyczne dla gleb określonego rodzaju, bogatych lub ubogich w wybrane składniki mineralne. Więcej na ten temat w artykule ustalanie właściwości gleby...
Nawozy naturalne i organiczne

W amatorskich uprawach na działce i w ogrodzie przydomowym zaleca się stosowanie przede wszystkim nawozów naturalnych i organicznych. Głównym tego typu nawozem jest wytwarzany z odpadów roślinnych kompost, który doskonale wzbogaca glebę w próchnicę, zwiększa jej pojemność wodną i powietrzną, oraz poprawia wzrost i rozwój roślin. Jednak w małych, przydomowych ogródkach, a tym bardziej na balkonach i tarasach, brakuje miejsca na założenie pryzmy kompostowej. Tym samym samodzielna produkcja kompostu staje się niemożliwa. Nawet gdy na działce mamy pryzmę kompostową, to uzyskiwana ilość kompostu często jest niewystarczająca. Dlatego konieczne staje się kupowanie dodatkowych nawozów.

Spośród nawozów organicznych, w sklepach możemy kupić granulowane lub suszone oborniki (uzyskuje się je z odchodów zwierząt gospodarskich), a także biohumus, uzyskiwany z odchodów dżdżownicy kalifornijskiej. Biohumus, zwany też wermikompostem, zawiera bogatą florę bakteryjną, dzięki czemu w dużym stopniu zwiększa aktywność biologiczną gleby oraz jej zdolność do samooczyszczania się z rozmaitych skażeń.

Wymienione tu nawozy, nie tylko uzupełniają braki składników mineralnych w glebie, ale też poprzez zawartość substancji organicznych, wpływają na poprawę struktury gleby i wzbogacają jej mikroflorę. Przy w miarę umiejętnym ich stosowaniu, ryzyko przenawożenia jest znikome.

Ale nawozy organiczne mają też pewne wady. Zawarte w nich pierwiastki mogą być pobierane przez rośliny dopiero po mineralizacji związków organicznych, procesie, który zachodzi dzięki mikroorganizmom glebowym. To powoduje, że na efekty uzyskane dzięki tym nawozom, przeważnie trzeba nieco poczekać. Poza tym określony nawóz organiczny, w zależności od jego składu, może nie zawierać wszystkich niezbędnych składników mineralnych i trzeba je uzupełniać w inny sposób. Dostępne nawozy organiczne bywają też dość drogie, w stosunku do ich ograniczonej wydajności.

Dlatego też, jeżeli konieczne jest szybkie uzupełnienie niedoborów składników mineralnych lub potrzeby nawozowe roślin są tak duże, że zakup nawozów organicznych okaże się zbyt dużą inwestycją, sięgamy po nawozy mineralne.
Nawozy mineralne

Nawozy mineralne zawierają mocno skoncentrowane składniki mineralne w postaci łatwo przyswajalnej przez rośliny. Dzięki temu są one bardzo wydajne, a efekty ich działania widać znacznie szybciej, niż w przypadku nawozów naturalnych i organicznych. Wiąże się z tym jednak duże ryzyko przenawożenia. Ich nadmiar działa szkodliwie na glebę i organizmy w niej żyjące. Dlatego nawozy mineralne trzeba stosować bardzo ostrożnie i nie przekraczać dawek zalecanych w uprawie poszczególnych grup roślin.

Pod względem składu, nawozy mineralne możemy podzielić na tradycyjne (jednoskładnikowe) i wieloskładnikowe. Nawozy jednoskładnikowe dają możliwość bardzo precyzyjnego dopasowania dawki nawozu do potrzeb naszych roślin. W zależności od składu chemicznego gleby i obserwowanych zaburzeń wzrostu roślin, pozwalają też uzupełnić konkretny składnik, którego brakuje. Są to najczęściej nawozy azotowe (siarczan amonu, saletrzak), fosforowe (superfosfat), potasowe (sól potasowa, siarczan potasu) oraz magnezowe (siarczan magnezu). Za pomocą tego typu nawozów możemy też zakwaszać glebę, stosując np. siarczan amonu, lub na odwrót - odkwaszać ją, stosując saletrę wapniową.

Zastosowanie nawozów mineralnych jednoskładnikowych wymaga jednak posiadania bardzo dokładnych informacji o potrzebach nawozowych poszczególnych grup roślin. Nawozy te, stosowane głównie w rolnictwie, przeważnie są dostępne w zbyt dużych opakowaniach, jak na potrzeby działkowca amatora. I choć możemy precyzyjnie dobrać proporcje podstawowych składników, takich jak azot, fosfor i potas, nawożąc tylko tymi makroelementami przyczyniamy się do degradacji gleb, braku w glebie innych substancji potrzebnych roślinom, a także zniszczenia naturalnej flory bakteryjnej gleby. Te efekty ujemne widać na glebach od wielu lat eksploatowanych przez rolnictwo.

Dlatego w amatorskich uprawach na działce i w ogrodach przydomowych, lepiej wybierać nawozy wieloskładnikowe, zawierające kompozycję składników mineralnych potrzebnych roślinom do wzrostu. Mogą być to nawozy uniwersalne, lub dopasowane do potrzeb nawozowych konkretnych grup roślin (np. nawozy do trawników, nawozy do iglaków, nawozy do azalii i różaneczników, nawozy do kwiatów balkonowych). Kupując tego typu nawozy, sprawdźmy czy na opakowaniu jest podany dokładny skład nawozu (brak tej informacji może świadczyć, iż producent nawozu wcale nie zadbał o jego dobry skład) oraz dawkowanie i instrukcja użycia nawozu. Sprawdźmy też datę przydatności aby upewnić się, że nawóz zdążymy zużyć w terminie (być może lepiej kupić mniejsze opakowanie). Tego typu nawozy są dostępne w różnej wielkości opakowaniach, dostosowanych do potrzeb posiadaczy większych ogrodów, niewielkich ogródków przydomowych, jak i zaledwie balkonu czy tarasu. Warto wybierać nawozy sprawdzonych producentów, znanych i od dawna istniejących na rynku, szczególnie jeżeli sami nie jesteśmy w stanie ocenić czy dany nawóz ma właściwy skład.

Wieloskładnikowe nawozy do zastosowań amatorskich występują w postaci stałej (proszki, granulaty) lub płynnej. Nawozy w postaci stałej możemy stosować posypowo pod rośliny lub mieszać je z glebą przed sadzeniem roślin. Natomiast nawozy płynne miesza się z większą ilością wody (oczywiście wg instrukcji podanej na opakowaniu) i takim roztworem podlewa rośliny. Niektóre z nich można też stosować do nawożenia dolistnego.

Wśród nawozów w postaci stałej warto wyróżnić nawozy o spowolnionym działaniu, lub inaczej - wolnodziałające. Wygoda w stosowaniu tego typu nawozów polega na tym, iż składniki w nich zawarte są uwalniane przez długi czas (do kilku miesięcy) i wystarczy zastosować tylko jedną dawkę nawozu na początku okresu wegetacyjnego. Wadą takiego rozwiązania jest jednak brak możliwości dobierania dawki na bieżąco, w zależności od potrzeb roślin, a także z reguły wyższa cena.
W poszukiwaniu złotego środka

Podczas nawożenia mineralnego należy także uzupełniać składniki organiczne, które wzbogacą glebę w próchnicę. Umożliwi to nowy nawóz Florovit eko, zawierający w składzie 30% składników organicznych. Odpowiednio dobrane proporcje poszczególnych składników sprawiają, że Florovit eko swoimi właściwościami przypomina naturalny kompost.
Więcej...

Nawozy organiczne nie zawsze wystarczają aby zaspokoić potrzeby roślin we wszystkie niezbędne makro i mikroelementy. Z kolei nawozy mineralne nie zawierają substancji organicznych i nie wzbogacają gleby w próchnicę. Szukając rozwiązania najkorzystniejszego, powinniśmy zatem w miarę możliwości oprzeć się na stosowaniu nawozów naturalnych i organicznych, uzupełniając je nawozami mineralnymi. W odpowiedzi na takie potrzeby działkowców amatorów i miłośników uprawy roślin w przydomowych ogrodach oraz na balkonach i tarasach, producenci nawozów coraz częściej proponują nam nawozy organiczno-mineralne. Jak wskazuje nazwa - nawozy te, oprócz zestawu składników mineralnych, zawierają też substancję organiczną. Mogą być produkowane m.in. na bazie wyciągów z torfu czy też z węgla brunatnego. Tego typu nawozy, mogą się okazać najwygodniejszym wyborem dla ogrodników amatorów, którzy zdają sobie sprawę z efektów ubocznych nadużywania nawozów mineralnych i widzą potrzebę uzupełniania substancji organicznych w glebie.

Przykładowym przedstawicielem nawozów z tej grupy są nawozy Florovit eko. Ich skład obejmuje kompletny zestaw głównych składników pokarmowych (azot, fosfor i potas) a także wapń, magnez, siarkę oraz mikroelementy (żelazo, mangan, bor, molibden) w postaciach łatwo dostępnych dla roślin. Jak deklaruje ich producent, zawartość substancji organicznej w nawozach Florovit eko wynosi minimum 30%. Odpowiednio dobrane proporcje poszczególnych składników sprawiają, że Florovit eko swoimi właściwościami przypomina naturalny kompost czy obornik, a regularne stosowanie tego nawozu może zastąpić nawożenie organiczne.

Oczywiście zdania na temat zastosowania poszczególnych rodzajów nawozów są podzielone. Niektórzy eksperci uważają, że nawozy naturalne i organiczne w zupełności wystarczą aby zapewnić roślinom odpowiedni zestaw składników odżywczych. Inni wskazują na możliwość obniżenia kosztów uprawy i zwiększenie jakości i obfitości plonów, dzięki znacznie bardziej wydajnym nawozom mineralnym. W uprawie amatorskiej powinniśmy się zatem powołać na zdrowy rozsądek, stosując przede wszystkim nawozy pochodzenia naturalnego i w miarę potrzeb uzupełniając je nawozami mineralnymi.

Opracowano na podstawie: W Breś, Wybieramy nawozy cz. 1, Działkowiec, Nr 3/204, s. 58, W Breś, Wybieramy nawozy cz. 2, Działkowiec, Nr 4/204, s. 56, K. Pitura, Nawożenie organiczne inaczej, Działkowiec, Nr 9/2008, s. 62, C. Brickell, Wielka Encyklopedia Ogrodnictwa, Muza SA, Warszawa 1994, s. 522 - 534. Foto: Gadar.pl i Sadowniczy.pl


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Pią 8:14, 13 Maj 2011    Temat postu:

Jak stosować nawozy mineralne?

By mieć gwarancję prawidłowego zaspokojenia potrzeb pokarmowych warto przed zastosowaniem poszczególnych preparatów zapoznać się z tabelarycznymi wymaganiami nawozowymi roślin, które mają zostać zasilone. Warto także przeprowadzić analizę zasobności gleby, oddając próbki podłoża z działki do najbliższej placówki zajmującej się chemią rolną.

Nawozy fosforowe, wapniowe oraz magnezowe należy dostarczyć przedsiewnie lub przed posadzeniem roślin na zagonach. Te składniki pokarmowe są pobierane przez system korzeniowy z warstwy gleby w jego pobliżu. Nie przemieszczają się szybko w glebie więc dostarczenie ich na powierzchnie podłoża w czasie największego zapotrzebowania na nie mijało by się z celem, ponieważ zanim dotarły by w obręb bryły korzeniowej, upłynie zbyt długi okres czasu.

Nawozy potasowe oraz azotowe można stosować zarówno przedsiewnie jak też do dokarmiania pogłównego w ciągu sezonu wegetacyjnego. Na glebach lżejszych zasilanie potasem oraz azotem wykonuje się tylko pogłównie ponieważ te pierwiastki mogą być wypłukiwane w głębsze warstwy gleby, stając się niedostępne dla korzeni uprawianych roślin.

Korzystając z nawozów sypkich trzeba koniecznie po ich rozsypaniu wymieszać je z wierzchnia warstwą gleby. W przypadku zasilania nawozami w formie płynu warto po nawożeniu dobrze podlać rośliny by przyspieszyć przenikanie składników pokarmowych w obręb strefy korzeniowej. Często też zaleca się ich rozcieńczanie z wodą do podlewania. Zawsze należy stosować się do wskazówek producenta zamieszczonych na opakowaniu i nie przekraczać zalecanych dawek, ponieważ nawozy mineralne jako silnie skoncentrowane mogą w nadmiernej ilości powodować uszkodzenie korzeni oraz zjawisko zasolenia gleby.
Bezpieczeństwo stosowania
i przechowywania nawozów mineralnych

Ponieważ wiele nawozów mineralnych traktowanych jest jako produkty niebezpieczne dla zdrowia, należy podczas ich stosowania przestrzegać podstawowych zaleceń producenta. W żadnym wypadku nie należy pozwolić by preparat dostał się do dróg oddechowych, układu pokarmowego lub w pobliże oczu. Należy także unikać jego kontaktu z nagą skórą, stosując ubrania robocze oraz rękawice. W przypadku kontaktu skóry z preparatem należy jak najszybciej usunąć jego resztki, a miejsce przepłukać obficie wodą. Jeśli wystąpią oznaki podrażnienia lub zmiany skórne należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Nie wolno bagatelizować środków ochrony osobistej podczas stosowania nawozów mineralnych, ponieważ mogą one stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia po przedostaniu się do organizmu człowieka.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Pon 15:00, 26 Mar 2012    Temat postu:

1. Nawożenie to podstawa

Elementarna zasada, o której każdy miłośnik roślin pamiętać musi. Wiosenne nawożenie trawników jest podstawowym elementem pielęgnacyjnym - rośliny, po trudnej w naszym klimacie, zimie potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Wczesne pobudzenie traw do intensywnego wzrostu, gwarantuje dobrą wegetację już na początku sezonu. W ten sposób, następuje wzmocnienie części nadziemnej i zdecydowanie lepszy rozwój systemu korzeniowego. Głęboki system korzeniowy umożliwia wydajniejsze pobieranie składników pokarmowych przez co w późniejszym okresie trawa lepiej będzie wykorzystywać składniki pokarmowe oraz wodę.
2. Azot przede wszystkim
Startowa dawka nawozów stosowanych do wiosennego zasilania przede wszystkim powinna być bogata w azot. Dlaczego akurat w ten składnik?

Azot jest tym pierwiastkiem, który w największym stopniu decyduje o wzroście i rozwoju traw. Składnik ten wpływa również bardzo istotnie na wybarwienie trawników.

W jaki sposób dawkować azot naszym trawnikom i iglakom? To zależy od wielu czynników, np.:

Azot należy dostarczać roślinom w kilku dawkach w ciągu roku. Dla zapewnienia właściwego odżywiania należy je więc stosować od 3 do 5 razy (w zależności od intensywności koszenia jak i rodzaju stosowanego nawożenia). Generalnie należy przyjąć zasadę, że na trawnikach intensywnie użytkowanych wraz ze wzrostem liczby koszeń, trzeba rozłożyć nawożenie azotem na więcej części.
W przeciągu roku zapotrzebowanie roślin na azot zmienia się. Wiosną trawniki potrzebują większych ilości tego pierwiastka. Dlatego wskazane jest używanie nawozu startowego, który stosujemy po okresie zimowym lub do nowo zakładanego trawnika.

3. Gdy trawnik traci kolor

Powodem utraty zieleni naszego trawnika może być nawet regularne koszenie - u roślin następuje ubytek składników pokarmowych. W tej sytuacji zasobność gleby jest niewystarczająca dla właściwego wykarmienia trawnika i koniecznie trzeba go nawozić. Dobrym pomysłem jest sięgniecie po nawozy rozpuszczalne, które zapewniają szybko widoczny efekt nawożenia, regenerują trawnik i zapewniają doskonałe wybarwienie.
4. Kłopoty z mchem
Nawóz rozpuszczalny do trawników z mchem daje szybko widoczne efekty nawożenia. Wypiera mech i wpływa regenerująco na trawnik.
Zamów w sklepie internetowym...


Nawóz granulowany Target do iglaków to doskonała propozycja dla szukających prostoty zastosowania. Granulat wystarczy rozsypać pod rośliną, a następnie obficie podlać

Zdarzają się niezmiernie często. Dlaczego? Wiosenne zabiegi azotem mają również tę zaletę, że silnie pobudzają trawy do intensywnego wzrostu, przez co może ona konkurować z szybko rozrastającymi się na wiosnę mchami. Na rynku dostępne są specjalistyczne nawozy rozpuszczalne, które wypierają mech zarazem regenerując trawnik. W naszych warunkach klimatycznych trawniki są na wiosnę osłabione po ciężkich warunkach zimowych, dlatego też odpowiedni nawóz jest jednym z ważniejszych elementów walki z mchem.
5. Inne mikro- i makroelementy

Należy jednak pamiętać, aby nawozy stosowane do nawożenia wiosennego, poza azotem, zaopatrywały trawę w pozostałe niezbędne do wzrostu i rozwoju mikro i makroelementy. Warto zaopatrzyć się w nawóz wieloskładnikowy zwierający m. in. miedź , żelazo , mangan , molibden, cynk, który wpływa na lepsze ukorzenienie i rozkrzewianie trawy. Zastosowanie odpowiednio skomponowanej mieszanki umożliwia intensywne pobudzenie roślin do wzrostu, co nie odbywa się kosztem pozostałych składników pokarmowych i gwarantuje utrzymanie zdrowego wyglądu traw przez dłuższy czas.
6. Iglaki po zimie...

Iglaki po zimie często mają spore niedobory ważnych dla roślin pierwiastków. Stosowanie odpowiedniego nawozu od iglaków jest niezmiernie istotne - u roślin iglastych objawy braku poszczególnych składników pokarmowych są bardzo niespecyficzne i trudne do interpretacji (nawet dla doświadczonych ogrodników). Jak zatem rozpoznać, że nasz iglak potrzebuje natychmiastowego nawożenia i w jaki sposób go "odżywiać"?

Twarde igły nie są najlepszym sygnalizatorem, a efekt brązowienia igieł całych roślin występuje późno i często nie jest do naprawienia.
Tymczasem wyczerpywanie zasobności podłoża w składniki pokarmowe jest naturalnym procesem, który wynika z ich pobierania przez rośliny, uwsteczniania czyli przejścia w formy niedostępne dla korzeni oraz wymycia.
Drzewa i krzewy iglaste charakteryzuje powolny wzrost i większość z nich pobiera składniki pokarmowe przez dłuższy czas w roku. Co więcej wiosną, w początkowym okresie wzrostu, iglaki wykazują mniejsze zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, które to zapotrzebowanie sukcesywnie wzrasta w ciągu roku. Dobrze skomponowany nawóz zapewnia więc regularne zaopatrywanie tych roślin w podstawowe składniki pokarmowe.
Nawozy do iglaków nie powinny zawierać "przesadnych" ilości azotu i dobrze, żeby w swoim składzie miały magnez. Odpowiednio skomponowane nawozy granulowane do iglaków z magnezem powodują właściwe wybarwienie roślin przez cały rok, oraz ograniczają efekt wewnętrznego brązowienia igieł.

Jak widać, aby móc się cieszyć zadbanym i zielonym trawnikiem oraz zdrowymi iglakami musimy zadbać o nie już teraz. Ilość produktów dostępnych na rynku z pewnością zadowoli najbardziej wymagających miłośników ogrodnictwa. Zadbane rośliny odwdzięczą się nam swym pięknem w ciągu całego roku.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Pon 15:05, 26 Mar 2012    Temat postu:

Nawozy krótko- i długodziałające

Sklepowe półki uginają się po ciężarem różnorodnych nawozów dla roślin. Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to lepszych, nowocześniejszych i łatwiejszych w użyciu nawozów mineralnych. Nawozy różnią się między sobą składem (jedno lub wieloskładnikowe), formą podania (do podsypywania, do podlewania lub do oprysku), przeznaczeniem (uniwersalne lub dostosowane dla danej grupy roślin), a także długością działania. Podpowiadamy czym się kierować przy wyborze nawozów krótko- i długodziałających.

W sklepach dostępnych jest wiele rożnych nawozów mineralnych. Różnią się nie tylko składem i przeznaczeniem ale też długością działania.


Nawozy w płynie działają dość krótko i mają zastosowanie głównie w uprawie roślin doniczkowych. Przykładem nawozu z tej grupy jest florovit do kwiatów domowych i balkonowych. Trzeba go stosować co 7 do 14 dni.
Zobacz...

Z mniejszą częstotliwością stosuje się nawozy granulowane, jak prezentowany tu nawóz florovit do róż i innych roślin kwitnących. W okresie od kwietnia do sierpnia nawozem podsypujemy rośliny raz w miesiącu.
Zobacz..


Nawozy granulowane mogą być też stosowane w uprawie roślin sadowniczych. Przykładem jest nawóz Biopon do krzewów owocowych.
Zobacz...


Istnieją też nawozy granulowane o ściśle określonym przeznaczeniu. Przykładem jest florovit przeciwko brązowieniu igieł.


Najwygodniejsze w zastosowaniu są jednak nawozy o przedłużonym działaniu, takie jak prezentowany to Substral nawóz do ogrodu OSMOCOTE. Wystarczy jedno nawożenie na cały sezon wegetacyjny.
Zobacz...


Wśród nawozów długodziałających z serii OSMOCOTE jest też nawóz do iglaków.
Zobacz...


Tempo uwalniania składników pokarmowych z nawozu OSMOCOTE do trawników jest dostosowane do tempa wzrostu traw. Pozwala to na wygodne i precyzyjne nawożenie przez cały sezon, stosując tylko jedną dawkę nawozu.
Zobacz...

Najkrótszy czas działania mają nawozy w formie płynnej. Niewątpliwym plusem takich nawozów jest to, że składniki pokarmowe w nich zawarte są już rozpuszczone. Dzięki temu stanowią gotowy pokarm, są od razu dostępne i pobierane przez rośliny wraz z wodą użytą do rozcieńczenia nawozu. Są to nawozy głównie do stosowania w domach, na balkonach i w niewielkich ogródkach.

Dużym minusem tego typu nawozów jest konieczność ich częstego stosowania, co jest dość uciążliwe. W zależności od zaleceń producenta, w czasie wegetacji roślin, stosujemy je co kilka lub co kilkanaście dni, wraz z podlewaniem. W związku z dużym ryzykiem przenawożenia, należy bardzo ostrożnie i dokładnie odmierzać ilość nawozu przeznaczoną do podlania roślin.

Nawozy płynne są niezastąpione do nawożenia dolistnego w postaci oprysku. W przypadku nawożenia doglebowego konkurują z nimi natomiast nawozy granulowane.

"Zwykłe" nawozy granulowane działają przez okres do 30 dni. Takie nawozy znajdują zastosowanie głównie dla roślin rabatowych, iglaków i trawników. Granulat podsypuje się pod daną roślinę lub rozprowadza równomiernie po całej powierzchni rabaty.

Minusem tego typu nawozów jest to, że ich stosowanie należy powtarzać co miesiąc. Często popełnianym błędem jest stosowanie takiego nawozu tylko raz na sezon. Aby uzmysłowić sobie dlaczego takie działanie jest błędne, należy wyobrazić sobie takie zjawisko w świecie ludzi. Czy jeden obfity posiłek na pół roku nam wystarczy? Nie wystarczy, tak samo jedno nawożenie, które dostarcza składniki pokarmowe tylko przez miesiąc, roślinie nie wystarczy. W czasie kiedy nie dostarczamy składników pokarmowych, niedożywiona roślina marnieje, wydaje mniej kwiatów i owoców.

W związku z krótkim czasem działania zwykłych nawozów granulowanych, rośliny wykorzystują tylko niewielką część składników pokarmowych w nich zawartych. Większa część składników mineralnych zostaje wypłukana do głębszych warstw gleby, zanieczyszczając przy tym środowisko. Kolejnym minusem zwykłych granulatów jest duże ryzyko przenawożenia roślin. Należy pamiętać, że stosowanie nawożenia na zapas może przynieść niepożądane skutki w postaci "spalenia" roślin.

Na rynku dostępne są także nawozy mineralne o wydłużonym okresie działania. Są to nawozy przeznaczone dla roślin domowych, balkonowych, ogrodowych, trawników, iglaków lub uniwersalne. W ofercie są nawozy działające do 100 dni, a także nawozy takie jak Osmovit, działający przez 120 dni, czy Osmocote, działające aż przez 180 dni (6 miesięcy). Tego typu nawozy długodziałające, w zależności od typu nawozu, wystarczy zastosować tylko raz lub dwa razy na sezon, co niewątpliwie jest ich dużym atutem.

Producenci uzyskują spowolnione działanie nawozów, poprzez stosowanie odpowiednich zabiegów, takich jak: kondensacja składników pokarmowych, otoczkowanie granulatu (siarką, olejami mineralnymi, tworzywami sztucznymi), spiekanie w szkliwa czy stosowanie związków trudno rozpuszczalnych. Dzięki specjalnym otoczkom (np. granulki nawozu Osmocote otoczone są naturalną żywicą) woda stopniowo wnika do wnętrza granulek i rozpuszcza zawarte w nich składniki pokarmowe, które uwalniane są do gleby w sposób ciągły. Szybkość uwalniania składników pokarmowych jest uzależniona od temperatury i wilgotności podłoża - im gleba cieplejsza i bardziej mokra, tym więcej składników pokarmowych zostaje uwolnionych. Jest to współmierne z szybkością wzrostu roślin - im wyższa temperatura i więcej światła, tym szybciej rosną, a więc wymagają więcej składników odżywczych.

Jedną z największych zalet nawozów długodziałających jest małe ryzyko przenawożenia roślin, dzięki temu, że składniki pokarmowe uwalniane są do gleby stopniowo, w niewielkich dawkach. Dzięki powolnemu uwalnianiu składników mineralnych są one przyswajane przez rośliny w ponad 70%. To świetny wynik. Dla porównania, w przypadku zwykłych granulatów, rośliny przyswajają zaledwie około 30% składników mineralnych zawartych w nawozie. Reszta składników jest wypłukiwana w głębsze warstwy gleby. To porównanie pokazuje, że nawozy długodziałające powodują znacznie mniejsze zanieczyszczenie środowiska niż zwykłe granulaty.

Cena 1 kg nawozu długodziałającego jest wprawdzie sporo wyższa niż cena 1 kg zwykłego granulatu, jednak długodziałające nawozy kupujemy i stosujemy rzadziej, a zawarte w nich składniki mineralne są lepiej przyswajane przez rośliny. W związku z tym, po sezonowym podliczeniu wydatków na dokarmianie roślin, może okazać się, że nawożenie nawozami długodziałającymi kosztuje nas mniej, niż nawożenie zwykłym granulatem.

Zachęcamy zatem do porównywania cen i wydajności poszczególnych nawozów mineralnych. Przeważnie używanie nawozów długodziałających jest nie tylko wygodniejsze i mniej uciążliwe, ale także bardziej praktyczne i ekonomiczne. Większy wydatek poczyniony jednorazowo na początku sezonu, w trakcie wegetacji roślin zwraca się nam z nawiązką.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Śro 15:36, 19 Wrz 2012    Temat postu:

Nawozy jesienne

Najcześciej stosowany jest uniwersalny nawóz jesienny. Odpowiednio zbilansowane składniki pokarmowe w nawozie jesiennym Florowit ułatwiają roślinom przystosowanie do okresu zimowego i zwiększają odporność na wymarzanie.
Więcej...


Jesienny nawóz uniwersalny w swojej ofercie ma również firma BIOPON. Obniżona zawartość azotu w tym nawozie hamuje przyrost roślin, a duża porcja potasu zwiększa odporność na choroby i wymarzanie. Nawóz ten długotrwale uzupełnia niedobory minerałów w glebie i tworzy zapasy składników odżywczych potrzebnych do rozpoczęcia wegetacji w następnym sezonie.
Więcej...


Dostępne są również nawozy jesienne, dopasowane do potrzeb konkretnych grup roślin. Dobrym przykładem jest nawóz jesienny Florowit do iglaków.
Więcej..


Na trawniki również warto zastosować specjalny nawóz jesienny. Zmniejszy ryzyko zniszczenia darni w czasie zimy i ułatwi jej regenrację wczesną wiosną.
Więcej...

Wybór nawozów w sklepach ogrodniczych jest coraz większy. Pragnąc zainteresować nas swoją ofertą, producenci nawozów oferują coraz bardziej wymyślne mieszkanki nawozowe, dostosowane nie tylko do potrzeb poszczególnych grup roślin (np. nawozy dla iglaków czy nawozy dla roślin wrzosowatych) ale również do pory nawożenia. Ostatnio coraz częściej na sklepowych półkach możemy spotkać nawozy jesienne. Czy warto stosować je w ogrodzie?

Nawożenie roślin jesienią ma wiele zalet. Pozwala zmniejszyć ryzyko wypalenia roślin, do którego może dojść w wyniku zbyt intensywnego użycia nawozu wiosną. W okresie zimowym składniki nawozu będą miały szansę ulec korzystnym przemianom i dobrze przenikną do gleby. Mogą okazać się bardzo potrzebne wczesną wiosną, gdy rośliny zaczną ruszać z wegetacją, a zastosowanie nawozów nie będzie jeszcze możliwe ze względu na zamarznięte podłoże.

W podstawowym składzie nawozów jesiennych znajdują się makroelementy - fosfor i potas oraz mikroelementy - miedź, bor, żelazo i mangan. Składniki te nie ulegają wypłukaniu z gleby i okażą się przydatne wczesną wiosną. Jesienne podanie potasu pozwala też wielu roślinom lepiej przygotować się do zimy i przetrwania mrozów.

Jesienne mieszanki nawozowe nie powinny natomiast zawierać azotu (lub zawierać go bardzo mało). Azot i tak podczas zimy ulega wypłukaniu z gleby. Przede wszystkim jednak, jesienne podanie tego składnika, pobudziłoby rośliny do dalszego wzrostu i opóźniło przejście w stan spoczynku. W efekcie tego rośliny byłyby bardzo narażone na przemarznięcie. Dlatego nawozy zawierające azot po raz ostatni podajemy z reguły w lipcu.

Przeważnie dostępne w sklepach nawozy jesienne występują w postaci granulatu do stosowania posypowego. Mogą być to nawozy uniwersalne, bądź też nawozy przeznaczone dla konkretnych grup roślin, np. dla iglaków lub do trawnika. Nowością na rynku są nawozy jesienne w płynie marki Florovit. W ofercie jest nawóz do iglaków, nawóz uniwersalny (głównie dla drzew i krzewów liściastych oraz bylin) oraz nawóz dla roślin domowych.

Na koniec pragnę zwrócić uwagę, iż zalecany termin stosowania jesiennych mieszanek nawozowych nie do końca pokrywa się z kalendarzowym terminem tej pory roku. Nazwę "nawóz jesienny" należy raczej interpretować jako "zabezpieczający rośliny na jesień i zimę". Natomiast termin zastosowania nawozu to koniec lata. Choć niektóre nawozy jesienne można podawać jeszcze w październiku, to jednak najczęściej robi się to w sierpniu lub wrześniu.

Opracowano na podstawie: Z. Jarosz, Nawozy jesienne, Działkowiec, Nr 9/2009, s. 79, J. Czaplarski, Jesienne nawożenie drzew i krzewów, Informacje Rolnicze TVP oraz witryny internetowe producentów nawozów.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Kalendarz prac ogrodowych Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Strona 2 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
 
 
Regulamin