Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna
 
Rejestracja
 
Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
 
Nawożenie
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Kalendarz prac ogrodowych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Pią 6:59, 12 Kwi 2013    Temat postu:

Nawozy płynne są niezastąpione do nawożenia dolistnego w postaci oprysku. W przypadku nawożenia doglebowego konkurują z nimi natomiast nawozy granulowane.

"Zwykłe" nawozy granulowane działają przez okres do 30 dni. Takie nawozy znajdują zastosowanie głównie dla roślin rabatowych, iglaków i trawników. Granulat podsypuje się pod daną roślinę lub rozprowadza równomiernie po całej powierzchni rabaty.

Minusem tego typu nawozów jest to, że ich stosowanie należy powtarzać co miesiąc. Często popełnianym błędem jest stosowanie takiego nawozu tylko raz na sezon. Aby uzmysłowić sobie dlaczego takie działanie jest błędne, należy wyobrazić sobie takie zjawisko w świecie ludzi. Czy jeden obfity posiłek na pół roku nam wystarczy? Nie wystarczy, tak samo jedno nawożenie, które dostarcza składniki pokarmowe tylko przez miesiąc, roślinie nie wystarczy. W czasie kiedy nie dostarczamy składników pokarmowych, niedożywiona roślina marnieje, wydaje mniej kwiatów i owoców.

W związku z krótkim czasem działania zwykłych nawozów granulowanych, rośliny wykorzystują tylko niewielką część składników pokarmowych w nich zawartych. Większa część składników mineralnych zostaje wypłukana do głębszych warstw gleby, zanieczyszczając przy tym środowisko. Kolejnym minusem zwykłych granulatów jest duże ryzyko przenawożenia roślin. Należy pamiętać, że stosowanie nawożenia na zapas może przynieść niepożądane skutki w postaci "spalenia" roślin.

Na rynku dostępne są także nawozy mineralne o wydłużonym okresie działania. Są to nawozy przeznaczone dla roślin domowych, balkonowych, ogrodowych, trawników, iglaków lub uniwersalne. W ofercie są nawozy działające do 100 dni, a także nawozy takie jak Osmovit, działający przez 120 dni, czy Osmocote, działające aż przez 180 dni (6 miesięcy). Tego typu nawozy długodziałające, w zależności od typu nawozu, wystarczy zastosować tylko raz lub dwa razy na sezon, co niewątpliwie jest ich dużym atutem.

Producenci uzyskują spowolnione działanie nawozów, poprzez stosowanie odpowiednich zabiegów, takich jak: kondensacja składników pokarmowych, otoczkowanie granulatu (siarką, olejami mineralnymi, tworzywami sztucznymi), spiekanie w szkliwa czy stosowanie związków trudno rozpuszczalnych. Dzięki specjalnym otoczkom (np. granulki nawozu Osmocote otoczone są naturalną żywicą) woda stopniowo wnika do wnętrza granulek i rozpuszcza zawarte w nich składniki pokarmowe, które uwalniane są do gleby w sposób ciągły. Szybkość uwalniania składników pokarmowych jest uzależniona od temperatury i wilgotności podłoża - im gleba cieplejsza i bardziej mokra, tym więcej składników pokarmowych zostaje uwolnionych. Jest to współmierne z szybkością wzrostu roślin - im wyższa temperatura i więcej światła, tym szybciej rosną, a więc wymagają więcej składników odżywczych.

Jedną z największych zalet nawozów długodziałających jest małe ryzyko przenawożenia roślin, dzięki temu, że składniki pokarmowe uwalniane są do gleby stopniowo, w niewielkich dawkach. Dzięki powolnemu uwalnianiu składników mineralnych są one przyswajane przez rośliny w ponad 70%. To świetny wynik. Dla porównania, w przypadku zwykłych granulatów, rośliny przyswajają zaledwie około 30% składników mineralnych zawartych w nawozie. Reszta składników jest wypłukiwana w głębsze warstwy gleby. To porównanie pokazuje, że nawozy długodziałające powodują znacznie mniejsze zanieczyszczenie środowiska niż zwykłe granulaty.

Cena 1 kg nawozu długodziałającego jest wprawdzie sporo wyższa niż cena 1 kg zwykłego granulatu, jednak długodziałające nawozy kupujemy i stosujemy rzadziej, a zawarte w nich składniki mineralne są lepiej przyswajane przez rośliny. W związku z tym, po sezonowym podliczeniu wydatków na dokarmianie roślin, może okazać się, że nawożenie nawozami długodziałającymi kosztuje nas mniej, niż nawożenie zwykłym granulatem.

Zachęcamy zatem do porównywania cen i wydajności poszczególnych nawozów mineralnych. Przeważnie używanie nawozów długodziałających jest nie tylko wygodniejsze i mniej uciążliwe, ale także bardziej praktyczne i ekonomiczne. Większy wydatek poczyniony jednorazowo na początku sezonu, w trakcie wegetacji roślin zwraca się nam z nawiązką.

Aleksandra Dziugan-Smoleń


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Pią 7:05, 12 Kwi 2013    Temat postu:

Nawozy organiczne czy mineralne

Rośliny co roku pobierają z gleby w ogrodzie składniki pokarmowe potrzebne im do wzrostu, wytworzenia łodyg, liści, kwiatów i owoców. W środowisku naturalnym składniki pokarmowe wracają do gleby, gdy rośliny obumierają, a ich pozostałości ulegają rozkładowi. Jednak w ogrodzie uniemożliwiamy taki powrót składników pokarmowych do gleby, gdyż plony z działki zużywamy na własne potrzeby - zbieramy owoce i warzywa, kwiaty ścinamy do wazonu, usuwamy rośliny porażone przez choroby i szkodniki. Często też w ogrodzie sadzimy rośliny bardzo gęsto, aby spełniały określony efekt ozdobny lub funkcjonalny (np. trawniki czy żywopłoty). Stosując rozmaite osłony, przedłużamy też czas trwania sezonu wegetacyjnego, uprawiając na jednej grządce kilka pokoleń warzyw w jednym roku. Tym samym eksploatujemy glebę bardzo intensywnie. To wszystko sprawia, że gleba jaką mamy w ogrodzie, często niezbyt urodzajna, nie jest w stanie wyżywić posadzonych w nim roślin i z roku na rok jest coraz mniej zasobna. Wówczas konieczne staje się nawożenie, którego celem jest uzupełnienie składników pokarmowych w glebie oraz poprawienie struktury gleby.


Podstawowym nawozem wykorzystywanym na działce powinien być wytwarzany z resztek roślinnych kompost. Niestety ilość samodzielnie uzyskiwanego kompostu rzadko okazuje się wystarczająca.


Proces uzyskiwania kompostu możemy przyspieszyć stosując preparaty wspomagające kompostowanie. Preparat wzbogaci też kompost w magnez i inne mikroelementy.
Więcej...


Gdy brakuje nam kompostu, w uprawie amatorskiej na działce powinniśmy w pierwszej kolejności korzystać z nawozów organicznych, takich jak np. biohumus.
Zobacz...

Składniki pokarmowe, potrzebne roślinom do wzrostu, dzielimy na makro- i mikroelementy. Makroelementy są zużywane przez rośliny w dużych ilościach. Najważniejsze makroelementy to:

Azot (N), niezbędny roślinom do wzrostu i w dużej mierze wpływający na wielkość plonu. Objawami niedoboru azotu w roślinach jest jasnozielony kolor liści i łodyg oraz wątły pokrój.
Fosfor (P), niezbędny do prawidłowego przebiegu fotosyntezy, oddychania i przemiany materii u roślin. Jego niedobór powoduje poważne osłabienie roślin, a szczególnie systemu korzeniowego. Wizualnym objawem niedoboru fosforu są fioletowe przebarwienia na łodygach i ogonkach liściowych.
Potas (K), odgrywający ogromną rolę w gospodarce wodnej roślin (pobieranie wody, transpiracja). Od dobrego zaopatrzenia roślin w ten składnik zależy ich wytrzymałość na suszę i mrozoodporność. Niedobór potasu objawia się w postaci żółtych przebarwień występujących na najstarszych liściach, a także wyginaniem się blaszki liściowej ku dołowi.



Poza tymi 3 najważniejszymi makroskładnikami, ważną rolę pełnią również magnez (Mg), będący ważnym składnikiem chlorofilu, wapń (Ca) i siarka (S). Niemniej ważne są mikroelementy, takie jak żelazo, cynk, miedź, bor, molibden i chlor. Rośliny zużywają je w bardzo małych, śladowych ilościach, jednak są one dla prawidłowego wzrostu roślin równie niezbędne jak makroelementy.

Jak widać, roślinom trzeba zapewnić dość duży zestaw różnych składników i pojawia się pytanie - jakie nawozy wybrać, aby zaspokoiły potrzeby roślin w naszym ogrodzie?

Aby odpowiedzieć sobie na te pytanie musimy nie tylko poznać potrzeby nawozowe roślin, które chcemy uprawiać, ale też sprawdzić jaką mamy glebę w ogrodzie. Najlepiej oddać próbkę gleby do analizy. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, postarajmy się samodzielnie określić rodzaj i zasobność gleby w ogrodzie. Pomoże nam roztarcie gleby pomiędzy palcami, wykonanie testu pH, a także zaobserwowanie czy w ogrodzie nie rosną rośliny wskaźnikowe, charakterystyczne dla gleb określonego rodzaju, bogatych lub ubogich w wybrane składniki mineralne. Więcej na ten temat w artykule ustalanie właściwości gleby...

Nawozy naturalne i organiczne


Rosahumus - nawóz organiczno-mienralny o wysokiej zawartości kwasów humusowych. Pozwala szybko poprawić żyzność gleby.
Zobacz...


Humus ACTIVE to polepszacz glebowy organiczno-mineralny z TAP (Trwałą Aktywną Próchnicą) w postaci papki z bogatą populacją pozytywnych mikroorganizmów glebowych. Opakowanie 2 litry zastępuje 1 tonę obornika!
Zobacz...
W amatorskich uprawach na działce i w ogrodzie przydomowym zaleca się stosowanie przede wszystkim nawozów naturalnych i organicznych. Głównym tego typu nawozem jest wytwarzany z odpadów roślinnych kompost, który doskonale wzbogaca glebę w próchnicę, zwiększa jej pojemność wodną i powietrzną, oraz poprawia wzrost i rozwój roślin. Jednak w małych, przydomowych ogródkach, a tym bardziej na balkonach i tarasach, brakuje miejsca na założenie pryzmy kompostowej. Tym samym samodzielna produkcja kompostu staje się niemożliwa. Nawet gdy na działce mamy pryzmę kompostową, to uzyskiwana ilość kompostu często jest niewystarczająca. Dlatego konieczne staje się kupowanie dodatkowych nawozów.

Spośród nawozów organicznych, w sklepach możemy kupić granulowane lub suszone oborniki (uzyskuje się je z odchodów zwierząt gospodarskich), a także biohumus, uzyskiwany z odchodów dżdżownicy kalifornijskiej. Biohumus, zwany też wermikompostem, zawiera bogatą florę bakteryjną, dzięki czemu w dużym stopniu zwiększa aktywność biologiczną gleby oraz jej zdolność do samooczyszczania się z rozmaitych skażeń.

Wymienione tu nawozy, nie tylko uzupełniają braki składników mineralnych w glebie, ale też poprzez zawartość substancji organicznych, wpływają na poprawę struktury gleby i wzbogacają jej mikroflorę. Przy w miarę umiejętnym ich stosowaniu, ryzyko przenawożenia jest znikome.

Ale nawozy organiczne mają też pewne wady. Zawarte w nich pierwiastki mogą być pobierane przez rośliny dopiero po mineralizacji związków organicznych, procesie, który zachodzi dzięki mikroorganizmom glebowym. To powoduje, że na efekty uzyskane dzięki tym nawozom, przeważnie trzeba nieco poczekać. Poza tym określony nawóz organiczny, w zależności od jego składu, może nie zawierać wszystkich niezbędnych składników mineralnych i trzeba je uzupełniać w inny sposób. Dostępne nawozy organiczne bywają też dość drogie, w stosunku do ich ograniczonej wydajności.

Dlatego też, jeżeli konieczne jest szybkie uzupełnienie niedoborów składników mineralnych lub potrzeby nawozowe roślin są tak duże, że zakup nawozów organicznych okaże się zbyt dużą inwestycją, sięgamy po nawozy mineralne.

Nawozy mineralne


Bardzo często wybieranym nawozem mineralnym jest Azofoska. Jest to granulowany nawóz uniwersalny przeznaczony do nawożenia przedsiewnego jak i pogłównego w uprawach polowych, szklarniowych, pod osłonami i w ogródkach przydomowych. Posiada wszystkie makro- i mikroelementy w zrównoważonych stosunkach, niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin.
Więcej...


Cenionym nawozem płynnym jest Florovit. Jest to wieloskładnikowy, całkowicie rozpuszczalny w wodzie, skoncentrowany nawóz ogrodniczy przeznaczony do dolistnego i doglebowego nawożenia roślin. Nadaje się zarówno do roślin ogrodowych, jak i uprawianych w doniczkach.
Więcej...
Nawozy mineralne zawierają mocno skoncentrowane składniki mineralne w postaci łatwo przyswajalnej przez rośliny. Dzięki temu są one bardzo wydajne, a efekty ich działania widać znacznie szybciej, niż w przypadku nawozów naturalnych i organicznych. Wiąże się z tym jednak duże ryzyko przenawożenia. Ich nadmiar działa szkodliwie na glebę i organizmy w niej żyjące. Dlatego nawozy mineralne trzeba stosować bardzo ostrożnie i nie przekraczać dawek zalecanych w uprawie poszczególnych grup roślin.

Pod względem składu, nawozy mineralne możemy podzielić na tradycyjne (jednoskładnikowe) i wieloskładnikowe. Nawozy jednoskładnikowe dają możliwość bardzo precyzyjnego dopasowania dawki nawozu do potrzeb naszych roślin. W zależności od składu chemicznego gleby i obserwowanych zaburzeń wzrostu roślin, pozwalają też uzupełnić konkretny składnik, którego brakuje. Są to najczęściej nawozy azotowe (siarczan amonu, saletrzak), fosforowe (superfosfat), potasowe (sól potasowa, siarczan potasu) oraz magnezowe (siarczan magnezu). Za pomocą tego typu nawozów możemy też zakwaszać glebę, stosując np. siarczan amonu, lub na odwrót - odkwaszać ją, stosując saletrę wapniową.

Zastosowanie nawozów mineralnych jednoskładnikowych wymaga jednak posiadania bardzo dokładnych informacji o potrzebach nawozowych poszczególnych grup roślin. Nawozy te, stosowane głównie w rolnictwie, przeważnie są dostępne w zbyt dużych opakowaniach, jak na potrzeby działkowca amatora. I choć możemy precyzyjnie dobrać proporcje podstawowych składników, takich jak azot, fosfor i potas, nawożąc tylko tymi makroelementami przyczyniamy się do degradacji gleb, braku w glebie innych substancji potrzebnych roślinom, a także zniszczenia naturalnej flory bakteryjnej gleby. Te efekty ujemne widać na glebach od wielu lat eksploatowanych przez rolnictwo.

Dlatego w amatorskich uprawach na działce i w ogrodach przydomowych, lepiej wybierać nawozy wieloskładnikowe, zawierające kompozycję składników mineralnych potrzebnych roślinom do wzrostu. Mogą być to nawozy uniwersalne, lub dopasowane do potrzeb nawozowych konkretnych grup roślin (np. nawozy do trawników, nawozy do iglaków, nawozy do azalii i różaneczników, nawozy do kwiatów balkonowych). Kupując tego typu nawozy, sprawdźmy czy na opakowaniu jest podany dokładny skład nawozu (brak tej informacji może świadczyć, iż producent nawozu wcale nie zadbał o jego dobry skład) oraz dawkowanie i instrukcja użycia nawozu. Sprawdźmy też datę przydatności aby upewnić się, że nawóz zdążymy zużyć w terminie (być może lepiej kupić mniejsze opakowanie). Tego typu nawozy są dostępne w różnej wielkości opakowaniach, dostosowanych do potrzeb posiadaczy większych ogrodów, niewielkich ogródków przydomowych, jak i zaledwie balkonu czy tarasu. Warto wybierać nawozy sprawdzonych producentów, znanych i od dawna istniejących na rynku, szczególnie jeżeli sami nie jesteśmy w stanie ocenić czy dany nawóz ma właściwy skład.

Wieloskładnikowe nawozy do zastosowań amatorskich występują w postaci stałej (proszki, granulaty) lub płynnej. Nawozy w postaci stałej możemy stosować posypowo pod rośliny lub mieszać je z glebą przed sadzeniem roślin. Natomiast nawozy płynne miesza się z większą ilością wody (oczywiście wg instrukcji podanej na opakowaniu) i takim roztworem podlewa rośliny. Niektóre z nich można też stosować do nawożenia dolistnego.

Wśród nawozów w postaci stałej warto wyróżnić nawozy o spowolnionym działaniu, lub inaczej - wolnodziałające. Wygoda w stosowaniu tego typu nawozów polega na tym, iż składniki w nich zawarte są uwalniane przez długi czas (do kilku miesięcy) i wystarczy zastosować tylko jedną dawkę nawozu na początku okresu wegetacyjnego. Wadą takiego rozwiązania jest jednak brak możliwości dobierania dawki na bieżąco, w zależności od potrzeb roślin, a także z reguły wyższa cena.

W poszukiwaniu złotego środka


Nawozy naturalne Brunatne BioZłoto i GreenOK, oparte o wyjątkowo wysoko aktywny biologicznie torf wysoki, to doskonała alternatywna dla nawozów mineralnych. Dzięki zawartości dobroczynnych mikroorganizmów, nawozy te oczyszczają glebę z zanieczyszczeń i znacznie podnoszą jej żyzność, a także wspaniale stymulują wzrost roślin, rozwój kwiatów i owoców. Polecane do upraw ekologicznych.
Zobacz...
Nawozy organiczne nie zawsze wystarczają aby zaspokoić potrzeby roślin we wszystkie niezbędne makro i mikroelementy. Z kolei nawozy mineralne nie zawierają substancji organicznych i nie wzbogacają gleby w próchnicę. Szukając rozwiązania najkorzystniejszego, powinniśmy zatem w miarę możliwości oprzeć się na stosowaniu nawozów naturalnych i organicznych, uzupełniając je nawozami mineralnymi.

W odpowiedzi na takie potrzeby działkowców amatorów i miłośników uprawy roślin w przydomowych ogrodach oraz na balkonach i tarasach, producenci nawozów coraz częściej proponują nam nawozy organiczno-mineralne. Jak wskazuje nazwa - nawozy te, oprócz zestawu składników mineralnych, zawierają też substancję organiczną. Mogą być produkowane m.in. na bazie wyciągów z torfu czy też z węgla brunatnego. Tego typu nawozy, mogą się okazać najwygodniejszym wyborem dla ogrodników amatorów, którzy zdają sobie sprawę z efektów ubocznych nadużywania nawozów mineralnych i widzą potrzebę uzupełniania substancji organicznych w glebie.

Oczywiście zdania na temat zastosowania poszczególnych rodzajów nawozów są podzielone. Niektórzy eksperci uważają, że nawozy naturalne i organiczne w zupełności wystarczą aby zapewnić roślinom odpowiedni zestaw składników odżywczych. Inni wskazują na możliwość obniżenia kosztów uprawy i zwiększenie jakości i obfitości plonów, dzięki znacznie bardziej wydajnym nawozom mineralnym. W uprawie amatorskiej powinniśmy się zatem powołać na zdrowy rozsądek, stosując przede wszystkim nawozy pochodzenia naturalnego i w miarę potrzeb uzupełniając je nawozami mineralnymi.

Opracowano na podstawie: W Breś, Wybieramy nawozy cz. 1, Działkowiec, Nr 3/204, s. 58,


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Nie 15:07, 08 Wrz 2013    Temat postu:

Nawozy jesienne

Wybór nawozów w sklepach ogrodniczych jest coraz większy. Pragnąc zainteresować nas swoją ofertą, producenci nawozów oferują coraz bardziej wymyślne mieszkanki nawozowe, dostosowane nie tylko do potrzeb poszczególnych grup roślin (np. nawozy dla iglaków czy nawozy dla roślin wrzosowatych) ale również do pory nawożenia. Ostatnio coraz częściej na sklepowych półkach możemy spotkać nawozy jesienne. Czy warto stosować je w ogrodzie?


Jesienny nawóz uniwersalny BIOPON. Obniżona zawartość azotu w tym nawozie hamuje przyrost roślin, a duża porcja potasu zwiększa odporność roślin na choroby i zimowe mrozy.
Więcej...


Na trawniki również warto zastosować specjalny nawóz jesienny. Zmniejszy ryzyko zniszczenia darni w czasie zimy i ułatwi jej regenrację wczesną wiosną.
Więcej...


Humus ACTIVE to polepszacz glebowy organiczno-mineralny z bezcenną próchnicą w postaci papki i mikroorganizmami glebowymi. Ekologiczny, doskonały na jesień!
Zobacz...
Nawożenie roślin jesienią ma wiele zalet. Pozwala zmniejszyć ryzyko wypalenia roślin, do którego może dojść w wyniku zbyt intensywnego użycia nawozu wiosną. W okresie zimowym składniki nawozu będą miały szansę ulec korzystnym przemianom i dobrze przenikną do gleby. Mogą okazać się bardzo potrzebne wczesną wiosną, gdy rośliny zaczną ruszać z wegetacją, a zastosowanie nawozów nie będzie jeszcze możliwe ze względu na zamarznięte podłoże. Do nawożenie roślin w tym terminie należy jednak stosować specjalne nawozy jesienne, których skład dostosowany jest do potrzeb roślin o tej porze roku.




W podstawowym składzie nawozów jesiennych znajdują się makroelementy - fosfor i potas oraz mikroelementy - miedź, bor, żelazo i mangan. Składniki te nie ulegają wypłukaniu z gleby i okażą się przydatne wczesną wiosną. Jesienne podanie potasu pozwala też wielu roślinom lepiej przygotować się do zimy i przetrwania mrozów.

Jesienne mieszanki nawozowe nie powinny natomiast zawierać azotu (lub zawierać go bardzo mało). Azot i tak podczas zimy ulega wypłukaniu z gleby. Przede wszystkim jednak, jesienne podanie tego składnika, pobudziłoby rośliny do dalszego wzrostu i opóźniło przejście w stan spoczynku. W efekcie tego rośliny byłyby bardzo narażone na przemarznięcie. Dlatego nawozy zawierające azot po raz ostatni podajemy z reguły w lipcu.

Przeważnie dostępne w sklepach nawozy jesienne występują w postaci granulatu do stosowania posypowego. Mogą być to nawozy uniwersalne, bądź też nawozy przeznaczone dla konkretnych grup roślin, np. dla iglaków lub do trawnika. Na rynku pojawiły się też mineralne nawozy jesienne w płynie oraz nawozy organiczne, takie jak Biohumus Extra Jesienno-Zimowy.

Uwaga! Zalecany termin stosowania jesiennych mieszanek nawozowych nie do końca pokrywa się z kalendarzowym terminem tej pory roku. Nazwę "nawóz jesienny" należy interpretować jako "zabezpieczający rośliny na jesień i zimę". Natomiast termin zastosowania nawozu to koniec lata. Choć niektóre nawozy jesienne można podawać jeszcze w październiku, to jednak najczęściej robi się to w sierpniu lub wrześniu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
skrybaogrodowy




Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 242
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polska Południowa

PostWysłany: Pon 15:59, 09 Wrz 2013    Temat postu:

Antoni napisał:
Nawozy jesienne
Azot i tak podczas zimy ulega wypłukaniu z gleby. Przede wszystkim jednak, jesienne podanie tego składnika, pobudziłoby rośliny do dalszego wzrostu i opóźniło przejście w stan spoczynku. W efekcie tego rośliny byłyby bardzo narażone na przemarznięcie. Dlatego nawozy zawierające azot po raz ostatni podajemy z reguły w lipcu.


ksiądz prof . Tiszner zwykł,powiadać, że jest prowda, tyż prowda i gówno prowda.

Taką informację jaką teraz podałeś warto było podać na początku lipca (bo ma racje bytu tylko do połowy lipca). Co komu teraz, po tak totalnie spóźnionej informacji?

Pozdrawiam zdroworozsądkowo
skryba


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Pon 16:36, 09 Wrz 2013    Temat postu:

Adam informacja na forum jest na cały rok i więcej, jesteś w błędzie, nie wolno podawać nawozów w których jest większa dawka azotu. Dlatego ta informacja o azocie. Te nawozy można stosować we wrześniu i na początku października, proszę dokładnie czytać i nie obrażać, pozdrawiam Antoni

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
skrybaogrodowy




Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 242
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polska Południowa

PostWysłany: Pon 16:58, 09 Wrz 2013    Temat postu:

Nie było moim zamiarem obrażanie kogokolwiek. Zwłaszcza nadmiernie obrażalskich. Proszę doprecyzuj wypowiedź jako byłbym w błędzie. Będzie mi niezwykle miło jeśli podasz źródło swoje wiedzy. myślę,że forumowiczom na tym forum może się to okazać bardzo pomocne. I jeszcze jedno - nie jestem Adam, a co za tym idzie odwołuję się do Twoich wcześniejszych słów dot. czytania ze zrozumieniem. Zwłaszcza podpisu interlokutora.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin2
Administrator



Dołączył: 24 Maj 2008
Posty: 4265
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 35 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 17:09, 09 Wrz 2013    Temat postu:

Przeczytaj Pan własne posty napisane i tam przedstawia się pan jako Adam, trzeba wiedzieć co się pisze, jak nie to przedstawię napisany post, z pozdrowieniami Tomek

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
skrybaogrodowy




Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 242
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polska Południowa

PostWysłany: Pon 17:13, 09 Wrz 2013    Temat postu:

Bardzo proszę. Nigdy nie podpisywałem sie jako Adam. Wyłacznie jako skryba

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Pon 21:27, 09 Wrz 2013    Temat postu:

To proszę się przedstawić, nie ma się czego wstydzić, jestem działkowiczem mam na imię tak czy tak i koniec. Pozdrawiam Antoni

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
skrybaogrodowy




Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 242
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polska Południowa

PostWysłany: Wto 7:58, 10 Wrz 2013    Temat postu:

Antoni napisał:
To proszę się przedstawić, nie ma się czego wstydzić, jestem działkowiczem mam na imię tak czy tak i koniec. Pozdrawiam Antoni

Najpierw wmawiasz mi, że jestem jakimś Adamem. Nie prostujesz tego błędu, nie widzisz potrzeby powiedzenia słowa przepraszam za pomyłkę. Stroszysz się pod pozorem obrażania na uzupełnienie Twojej porady polegającej na skopiowaniu i wklejeniu przeczytanego artykułu. Teraz żądasz bym się przedstawił z imienia i nazwiska. Co to? Przymus jakiś? Czy kolonia karna? Sam mnie już ładnych parę lat temu zapraszałeś (poprzez NK) na to forum. Raptem kilka tygodni temu delikatnie zasugerowałem Tobie rzeczywiste spotkanie w "realu". Nie odpowiedziałeś na taką deklarację więc ją ponawiam. Mieszkamy od siebie na "rzut beretem". Zamiast napinać "gulę" zróbmy razem coś pożytecznego dla ludzi na tym forum. Stwierdzasz, że nie jesteś ekspertem tylko "normalnym" działkowcem. Niedawno zwrócił się działkowicz "Normalny" z pytaniem: " co ma zrobić, by jego 27 letni krzew czarnej porzeczki (nigdy nie cięty) znów zaczęł rodzić duże owoce". Ręce opadają na taką "normalność". Może warto byłoby zmieniać tą "normalność" na rzecz powiększania wiedzy takich zwyczajnych użytkowników działek i ogrodów przydomowych, dla ich własnego pożytku i większego zadowolenia z ciężkiej pracy, którą wykonują w ogrodzie?
Nie mam aspiracji pouczania Ciebie, ale nie mam też zamiaru być Twoim wasalem czy też wazeliniarzem dla zaskarbienia sobie czyjejkolwiek sympatii czy życzliwości.
Dobrą robotę chwalę. Solidną radę wspieram. Głupotę ganię. Idiotyczne porady prostuję. Na pytania staram się odpowiadać w sposób w miarę wyczerpujący, by pytającego ogólnikami nie wprowadzać w błąd. Taka jest moja "normalność". Fakt, że wiem nieco więcej niż przeciętny działkowicz nie powinien (jak sądzę) zbytnio przeszkadzać tym, którzy wiedzy potrzebują, lub tym którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodem.
Mam nadzieję, że Adminowi i Moderatorom też zbytnio nie będzie to przeszkadzało.

Pozdrawiam bez wazeliny
skryba


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Wto 11:50, 10 Wrz 2013    Temat postu:

Nigdy nie pisałem że jesteś Adamem, napisał to Tomek. O zaproszeniu nic nie wiem.
Forum powstało po to żeby ludzie własnego doświadczenia udzielali innym, nie zabierali go z sobą......... Nie żądamy od nikogo nazwiska, prosimy o imię i nic więcej jeśli to jest możliwe. Pozdrawiam Antoni


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
skrybaogrodowy




Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 242
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polska Południowa

PostWysłany: Wto 15:31, 10 Wrz 2013    Temat postu:

Antoni napisał:
Nigdy nie pisałem że jesteś Adamem,

"Adam informacja na forum jest na cały rok i więcej, jesteś w błędzie, nie wolno podawać nawozów w których jest większa dawka azotu. Dlatego ta informacja o azocie. Te nawozy można stosować we wrześniu i na początku października, proszę dokładnie czytać i nie obrażać, pozdrawiam Antoni"

"Ja w żadne prognozy nie wierzę, nikogo nie straszę, trzeba czytać teksty i trzeba je zrozumieć, nie piszę jako ekspert wszechwiedzący tylko normalny działkowiec.
Zimę w 2012r tez przewidywano że przyjdzie późno, a przyszła szybko.
Adam widzę że jesteś osobą doskonałą,
_________________
Pozdrawiam wszystkich odwiedzających to forum gości i wszystkich forumowiczów Antoni "

A te teksty to "krasnoludki" napisały? A może to tylko skleroza?

napisał to Tomek.
Tomek to Twój wasal wspiera szefa. I dla niego nie ważne czy czyni to mądrze.

O zaproszeniu nic nie wiem.

To może zastosuj się do Twojego własnego apelu o czytanie ze zrozumieniem, nie tylko tego, co sam na tyn forum napiszesz.

Forum powstało po to żeby ludzie własnego doświadczenia udzielali innym, nie zabierali go z sobą......... Nie żądamy od nikogo nazwiska, prosimy o imię i nic więcej jeśli to jest możliwe.

Forum, na którego łamach publikowane są reklamy ma przede wszystkim na celu zarabianie danin od reklamodawców. Każde kłamstwo ma krótkie nogi. Dorabianie ideologi do prywatnego biznesu, to od zawsze stosowany PR.

Moje nick name to skrybaogrodowy. Nie wystarczy?

Pozdrawiam Antoni


Również pozdrawiam.
Szczególnie tych forumowiczów, których głód wiedzy ogrodniczej jeszcze nie opuścił.
skryba


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Wto 16:48, 10 Wrz 2013    Temat postu:

Forum korzysta z serwera gościnnie nic nie płacimy, reklamy to sprawa właściciela serwera a nie administrator forum. O czym Ty piszesz człowieku dokładam do forum bo funduje nagrody w konkursach nie tylko ja ale inne osoby. Jak zwykle ubliżasz i wprowadzasz zamęt. Takie posądzenia to po prostu chamstwo wysokiej klasy.Tomek to admin forum napisał Adam i myślałem że osoba mu jest znana, może z wiadomości na PW dlatego sie zasugerowałem w ostatnich postach. Pozdrawiam Antoni

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Erakac




Dołączył: 29 Lis 2008
Posty: 380
Przeczytał: 2 tematy

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: centrum

PostWysłany: Wto 17:24, 10 Wrz 2013    Temat postu:

Ta dyskusja w temacie "Nawożenie" jest żenująca. Proponuję przeniesienie jej do działu "O wszystkim i o niczym". Idea

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Erakac dnia Wto 17:27, 10 Wrz 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
skrybaogrodowy




Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 242
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polska Południowa

PostWysłany: Wto 17:56, 10 Wrz 2013    Temat postu:

Antoni napisał:
Forum korzysta z serwera gościnnie nic nie płacimy, reklamy to sprawa właściciela serwera a nie administrator forum. O czym Ty piszesz człowieku dokładam do forum bo funduje nagrody w konkursach nie tylko ja ale inne osoby. Jak zwykle ubliżasz i wprowadzasz zamęt.

"Jak zwykle" insynuujesz i wprowadzasz na to forum obelżywe teksty

Takie posądzenia to po prostu chamstwo wysokiej klasy.

Nie każde nieporozumienie zasługuje na określenie "chamstwo".
Mityguj się Waszeć. Nie jesteś anonimowy. Plugawym językiem merytorycznych treści nie zamażesz. Tym bardziej, że do moich merytorycznych propozycji nie raczyłeś się odnieść ani słowem a to był główny cel mojego postu.


Tomek to admin forum napisał Adam i myślałem że osoba mu jest znana, może z wiadomości na PW dlatego sie zasugerowałem w ostatnich postach.

Gdybyś myślał, to nie dał byś wiary sugestiom Tomka. Wystarczyło sprawdzić jako szef tego forum a nie powtarzać kłamliwych treści. Tym bardziej, że zwyczajnie kłamiesz.
Dowód.
To najpierw Ty:
Pon 16:36, 09 Wrz 2013 Temat postu: Odpowiedz z cytatem
Adam informacja na forum jest na cały rok i więcej, jesteś w błędzie, nie wolno podawać nawozów w których jest większa dawka azotu. Dlatego ta informacja o azocie. Te nawozy można stosować we wrześniu i na początku października, proszę dokładnie czytać i nie obrażać, pozdrawiam Antoni
A dopiero potem Tomek:
Pon 17:09, 09 Wrz 2013 Temat postu: Odpowiedz z cytatem
Przeczytaj Pan własne posty napisane i tam przedstawia się pan jako Adam, trzeba wiedzieć co się pisze, jak nie to przedstawię napisany post, z pozdrowieniami Tomek

Pozdrawiam Antoni


Może obaj uzgodnijcie stosowną wersję, bo to kłamstwo wszyscy widzą jak na dłoni.

Antoni. Mam prośbę.
Otrzyj pianę z ust. Masz je takie piękne.

Pozdrawiam życzliwie
skryba


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Kalendarz prac ogrodowych Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Strona 3 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
 
 
Regulamin