Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna
 
Rejestracja
 
Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
 
LILIE
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Kwiaty w ogrodzie i ich pielęgnacja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Wto 9:42, 30 Kwi 2013    Temat postu:

Warunki uprawy

Lilie najlepiej rosną na glebach bogatych w próchnicę, pulchnych i przepuszczalnych. Rośliny te są wrażliwe na nadmiar wody w glebie, dlatego też jeżeli w naszym ogrodzie gleba jest zbyt ciężka, lilie możemy sadzić na podwyższonych zagonach, gdzie poziom sadzenia cebul jest równy poziomowi przejść pomiędzy zagonami. To powinno zapewnić dostateczny odpływ nadmiaru wody z gleby. Cebule sadzimy zaraz po zakupie, gdy są jeszcze świeże. W żadnym wypadku nie należy kupować cebulek zasuszonych czy pomarszczonych. W sklepach największy wybór cebul lilii jest wiosną. Sadzi się je od drugiej połowy kwietnia do początku maja. Wiosenny termin sadzenia jest szczególnie dobry dla odmian późnokwitnących. Cebule sadzimy na głębokości równej 2,5 wysokości cebuli (wyjątkiem jest L. candidum, którą sadzi się późnym latem, dość płytko bo na głębokości zaledwie 2,5 cm). Drugim możliwym terminem sadzenia jest jesień - od września do drugiej dekady października. Zabiegu nie warto bardziej opóźniać, gdyż cebule muszą zdążyć się ukorzenić zanim nadejdą mrozy. Lilie sadzone jesienią przykrywa się na zimę torfem lub rozdrobnione korą, a w razie silnych mrozów dodatkowo słomą lub liśćmi.

Lilie powinny być regularnie nawożone i podlewane (podlewamy regularnie, jednak tak aby ziemia była jedynie lekko wilgotna). Jest to szczególnie ważne latem, kiedy rośliny te kwitną. Korzystne jest także ściółkowanie gleby torfem ogrodniczym lub przekompostowaną korą. Ściółka taka pomaga utrzymać właściwą wilgotność gleby i jej kwaśny odczyn (korzystny dla większości odmian poza mieszańcami L. candidum i L. chalcedonicum), a także zapobiega wyrastaniu chwastów i nadmiernemu nagrzewaniu się gleby w czasie letnich upałów.

Mieszańce azjatyckie dobrze znoszą nasz klimat i bez problemów zimują w glebie. warto je jednak na zimę okryć torfem, korą lub trocinami. Mieszańce orientalne wykazują natomiast dużą wrażliwość na mróz. Dlatego w przypadku upraw gruntowych należy ich cebule przez zimę przechowywać w suchym torfie w temperaturze 2°C.

Doniczkowa uprawa lilii

Lilie możemy też uprawiać w doniczkach. Doniczki muszą być jednak wystarczająco głębokie, gdyż niektóre cebule trzeba sadzić na głębokości nawet kilkunastu centymetrów. Dlatego też odpowiednia doniczka to taka, która ma głębokość od 30 do 40 cm. Aby zachować odpowiednią wilgotność gleby, można do gleby ogrodniczej dodać 1/4 gliny. Należy pamiętać o systematycznym podlewaniu i nawożeniu kwitnących lilii. Naturalnie jedynie niskie gatunki i odmiany nadają się do uprawy w doniczkach, szczególnie na obszarach w których wieją silne wiatry. Szczególnie odpowiednie będą tu niskie odmiany mieszańców azjatyckich i mieszańców orientalnych.

Rozmnażanie

Lilie można rozmnażać przez cebulki powietrzne, cebulki przybyszowe, nasiona, łuski oraz przez podział.

Najłatwiej będzie rozmnożyć gatunki (min. L. lancifolium i L. bulbiferum) tworzące cebulki powietrzne w pachwinach liści i cebulki przybyszowe u podstawy starszego, kwitnącego pędu. Cebulki powietrzne zbieramy pod koniec lata, gdy są już dojrzałe. W celu pozyskania cebulek przybyszowych należy wykopać roślinę, oddzielić cebulki, a następnie spowrotem posadzić cebulę główną. Zebrane cebulki umieszczamy w doniczkach z wilgotnym, gliniasto-piaszczystym podłożem. Z wierzchu przysypujemy je żwirem i przechowujemy do wiosny w zimnym inspekcie. Do gruntu przenosimy je następnej jesieni.

Ważną metodą rozmnażania lilii jest rozmnażanie przez łuski. Otóż jeżeli oddzielimy łuski od cebuli matecznej, tak aby zawierały one kawałek piętki, mogą one wytworzyć małe cebulki przybyszowe. Łuski odejmuje się na przełomie lata i jesieni. Pobieramy je tylko z cebul, które znalazły się już w stanie spoczynku. Uzyskane łuski należy obsypać fungicydem (środkiem przeciwgrzybowym) i posadzić do kuwety wypełnionej mieszaniną perlitu, torfu i grubego piasku. Kuwet trzymamy w cieniu, w temp. ok 21°C i podlewamy. Po 2 miesiącach przenosimy je w chłodne miejsce, aby pobudzić wzrost liści. Potem cebulki przesadza się pojedynczo i uprawia w doniczkach jeszcze przez rok, zanim umieści się je w gruncie.

Rozmnażanie z nasion jest bardziej pracochłonne i trwa dosyć długo, nie będę go za tym omawiał w tym miejscu. Warto jednak wspomnieć, iż w profesjonalnej uprawie rozmnażanie z nasion pozwala uzyskać cebule żywotne i wolne od wirusów. Najczęściej w ten sposób rozmnaża się mieszańce


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Kwiaty w ogrodzie i ich pielęgnacja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Strona 10 z 10

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
 
 
Regulamin