Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna
 
Rejestracja
 
Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
 
Czosnek niedżwiedzi

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Warzywa, owoce i ich pielęgnacja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Śro 9:10, 05 Lut 2014    Temat postu: Czosnek niedżwiedzi

Autorka artykułu mieszka w Wielkiej Brytanii gdzie czosnek niedźwiedzi można pozyskiwać z miejsc jego naturalnego występowania.
W Polsce dziki czosnek objęty jest częściową ochroną co w praktyce oznacza zakaz zrywania i pozyskiwania go ze środowiska naturalnego. Nie ma natomiast przeciwskazań do uprawiania go w ogrodzie - obecnie nie ma problemu z kupnem sadzonek, cebulek (czy raczej ząbkówWink) lub nasion - są one dostępne w sklepach ogrodniczych, na wystawach, kiermaszach... zawsze można też poprosić szczęśliwego posiadacza sadzonek o podzielenie się... Czosnek raz posadzony pięknie sam się rozsiewa i właściwie nie potrzebuje żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych żeby okazale rosnąć...

Czosnek niedźwiedzi preferuje stanowisko wilgotne, półcieniste lub cieniste, świetnie rośnie sadzony w kępkach, zwłaszcza pod drzewami; jest całkowicie mrozoodporny. Roślina wschodzi czasem już w lutym, głównie jednak w marcu. Jej czas kwitnienia przypada na przełom kwietnia i maja i wówczas zaobserwujecie wyrastające spomiędzy liści łodygi zakończone białymi kwiatami. Pewnie część z Was miała okazję choć raz w życiu widzieć leśne "łany" kwitnącego czosnku niedźwiedziego - wygląda to naprawdę wspaniale:)

Owocem czosnku niedźwiedziego jest torebka, która dojrzewa, pęka i uwalnia 6 nasion (czerwiec - lipiec), po tym czasie liście żółkną i zamierają... Nasiona najlepiej wysiewać od razu po ich zebraniu na miejscu docelowym ponieważ przechowywane dość szybko tracą żywotność i zdolność kiełkowania. Cebulki (ząbki;)) najlepiej siać do gruntu jesienią lub wczesną wiosną, po rozmarznięciu ziemi w miejsce docelowe - zacienione i wilgotne. Pamiętajcie o podlewaniu - czosnek lubi wilgotne podłoże! Cebulki sadzimy w kępkach po 2 - 5 cebulek, a odległości między kępkami powinny wynosić 25 - 30 cm. Wysadzone cebulki przykrywamy 1-2 cm warstwą ziemi.
W pierwszych 2 latach najlepiej nie zbierać nasion, niech same się wysiewają a kępy czosnku ładnie rozrastają... na zbiórkę przyjdzie czas w kolejnych latach:)

Ponieważ wielu Czytelnków nas o to pytało - podajemy prosty przepis na czosnkowe pesto: pokrojone liście czosnku miażdżymy na papkę w moździerzu lub miksujemy w blenderze z podprażonymi orzechami (zwykle są to orzechy piniowe ale równie dobrze możecie użyć np pestek słonecznika), dodajemy oliwę, solimy i już mamy wersję podstawową. Teraz tylko od Was będzie zależało czym tą wersję wzbogacić - bazylią lub innymi ziołami, startym parmezanem... próbujcie aż odkryjecie "swój" smak:)

Z czosnku niedźwiedziego można też zrobić zdrowotną nalewkę: świeże i młode liście zerwane wiosną rozdrabniamy i wkładamy do litrowego słoika tak by zapełniły jego połowę. Teraz zalewamy je 40% alkoholem pamiętając by sięgał ok 1 cm ponad liście. Odstawiamy w ciemne miejsce na 2 - 3 tygodnie, nie zapominając o codziennym mieszaniu (wstrząsaniu). Po tym czasie odcedzamy, przelewamy do butelki i już możemy zażywaćSmile Nalewka jest świetna przy przeziębieniach ale i także przy problemach z układem krążenia - pijemy łyżeczkę nalewki dziennie (można rozcieńczyć ją w przegotowanej ostudzonej wodzie).

** Stratyfikacja:
Nasiona wielu roślin najkorzystniej jest wysiewać bezpośrednio po zbiorze. Gdy jednak musimy je przechowywać ważne jest by przed siewem odpowiednio je przygotować. Stratyfikacja jest metodą, która poprzez oddziaływanie odpowiedniej temperatury i wilgotności ułatwi wschód naszych nasion:) Czyli - nasiona mieszamy z wilgotnym piaskiem, częściowo przykrywamy pamiętając o dostępie tlenu (jest konieczny!) i... wkładamy na najniższą półkę do lodówki na około dwa tygodnie. Co kilka dni nasiona musimy przemieszać by zapewnić równomierną wilgotność i dostęp tlenu - jeśli to konieczne uzupełniamy wodę, pamiętając przy tym jednak, że piasek ma być tylko wilgotny, a nie pływający w wodzie;)
Nasiona wysiewamy najpóźniej z chwilą pojawienia się pierwszych kiełków, koniecznie z podłożem, w którym były stratyfikowane...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Warzywa, owoce i ich pielęgnacja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
 
 
Regulamin